مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

میزان برداشت آب از چاه های غیرمجاز در زنجان۳۲۰ میلیون مترمکعب است


زنجان_مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان به میزان برداشت آب از حلقه چاه های غیرمجاز استان اشاره کرد و گفت: میزان برداشت آب از چاه های غیرمجاز در زنجان۳۲۰ میلیون مترمکعب است.

منتشر شده در تاریخ 1396/04/27 - 7 ماه پیش
به گزارش مجله اینترنتی راه ما، یوسف رضا پورشامگاه دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران،  به میزان مصرف آب از حلقه چاه های غیرمجاز استان اشاره کرد و گفت: ۳۲۰ میلیون مترمکعب، مصرف آب چاه‌های غیرمجاز در سطح استان زنجان است.
وی، با بیان اینکه این میزان مصرف آب از فعالیت ۷ هزار و ۳۶۹ حلقه چاه غیرمجاز بوده است، اظهار کرد: در سطح استان زنجان  ۱۶ هزار و ۸۱۴ حلقه چاه در استان زنجان وجود دارد که برداشت آب از چاه های پروانه دار نیز به صورت مازارد انجام می شود.
وی با بیان اینکه از مجموع چاه های مجاز استان نیز سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب برداشت مازاد صورت می گیرد، افزود: با فشاری که آب سفره های زیرزمینی استان وارد می شود سالانه شاهد افت ۷۷ سانتی متری سطح آب هستیم.
این مقام مسئول بحرانی ترین دشت استان را دشت ابهر و خرم دره عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به برداشت های غیرمجاز از چاه های موجود استان دشت های مختلف استان با افت آب مواجه هستند و این حجم برداشت ها موجب فشار مضاعف به آب های زیرزمینی استان و کاهش سطح آن شده است.
وی با بیان اینکه استان زنجان هفت دشت آبی دارد، افزود: پنج دشت از هفت دشت استان در شرایط بحرانی قرار دارند و بحرانی ترین دشت استان ابهر و خرم دره است که سالانه یک متر و ۴۰ سانت با افت آب مواجه است.
رضاپور با بیان اینکه آب منطقه ای استان برای تثبیت و بهبود شرایط فعلی اقداماتی انجام داده است، خاطرنشان کرد: در راستای تقویت سفره آبی های زیرزمینی استان طرح هایی همچون طرح تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی در استان انجام می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان باید فرهنگ مصرف بهینه آب به مردم آموزش داده شود، افزود: تا زمانی که مردم بحران و خطر کمبود اب را به طور جدی احساس نکنند این رویکرد در قبال آب ادامه خواهد داشت.
وی از پلمپ و بسته شدن ۲ هزار و ۶۰۷ حلقه چاه غیرمجاز طی سال گذشته در سطح استان خبر داد و گفت: در مجموع ۷ هزار و ۳۶۹ حلقه چاه غیرمجاز در استان فعالیت داشتند که با پلمپ و تعطیلی ۲ هزار و ۶۰۷ حلقه از آن ها موفق به صرفه جویی ۱۵۳ میلیون مترمکعبی آب شدیم.
رضاپور به وضعیت بارش ها در استان اشاره کرد و گفت: از مهرماه سال گذشت تاکنون میزان بارش در استان ۲۶۴ میلیمتر بوده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۹ میلیمتر محاسبه شده که نشان از کاهش ۲۷ درصد رشد منفی و نسبت به بلندت مدت نیز رشد منفی ۱۴ درصد دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان به اعتبارات این شرکت در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: در سال ۹۵ اعتبارات این شرکت برای پروژه های عمرانی ۱۰۲ میلیارد تومان با تخصیص ۷۹ میلیارد تومانی بوده که در سال جاری پیش بینی اعتبار ۷۳ میلیارد تومانی صورت گرفته که تلاش می کنیم این میزان به  ۱۵۰ میلیارد تومان برسد.
وی از کاهش حجم سد تهم نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: حجم آب این سد ۱۴ درصد کاهش داشته است اما وضعیت سدهای دیگر استان نسبتا مناسب بوده به گونه ای که سد گلابر یک درصد منفی، کینه ورس سرریز آب و تالوار رشد ۲۲ درصدی داشته است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است