مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

رنگ واقعیت به کابوس ژوزه


کابوس مانوئل ژوزه پرسپولیس را رها نمی‌کند. پیرمرد بی خاصیت پرتغالی که یکی از شاهکارهای مدیریتی محمد رویانیان بود و به شکل خلق الساعه‌ای نامش از درون جعبه جادویی رویانیان و شرکای بی‌کفایت‌تر و بی صلاحیت‌تر از خودش نظیر شیرینی بیرون آمد و با یک قرارداد عجیب و غریب پکیجی شبه ترکمنچای بدل به گرانترین مربی تاریخ فوتبال ایران شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/04/27 - 7 ماه پیش
ایران ورزشی: کابوس مانوئل ژوزه پرسپولیس را رها نمی‌کند. پیرمرد بی خاصیت پرتغالی که یکی از شاهکارهای مدیریتی محمد رویانیان بود و به شکل خلق الساعه‌ای نامش از درون جعبه جادویی رویانیان و شرکای بی‌کفایت‌تر و بی صلاحیت‌تر از خودش نظیر شیرینی بیرون آمد و با یک قرارداد عجیب و غریب پکیجی شبه ترکمنچای بدل به گرانترین مربی تاریخ فوتبال ایران شد. از تردستی‌های رویانیان در عقد این قرارداد همین بس که رقم قرارداد ژوزه در همان مقطع تقریبا دوبرابر کارلوس کی‌روش بود در حالی‌که یک دهم افتخارات کی‌روش را هم نداشت! کنایه آمیز اینکه پیرمرد پرتغالی بعد از جدایی پر سر و صدا از پرسپولیس، به اندازه‌ای از این قرارداد منتفع شد که دیگر مربیگری را برای همیشه بوسید و کنار گذاشت تا با دلارهای بادآورده از ایران دوران بازنشستگی را آغاز کند!
شکایت قابل پیش بینی ژوزه بعد از برکناری، بعد از سه سال حالا به مرحله انتهایی رسیده و حکم قطعی آن تا چند هفته دیگر اعلام می‌شود. حکمی که بی تردید در آن پرسپولیس محکوم بی چون و چرا خواهد بود و باید پول قرارداد ننگین این پیرمرد ناکام پرتغالی را تا دینار آخر بپردازد و غرامت نیز شامل آن خواهد بود و همین ماجرا را پیچیده‌تر و حکم پرسپولیس را سنگین‌تر خواهد کرد.
سرخ‌ها یک سال اخیر را با کابوس دائمی این حکم سنگین سپری کرده‌اند اما به نظر می‌رسد که این کابوس‌های شبانه خیلی زود به واقعیت خواهد پیوست. خطر ژوزه همچنان بیخ گوش پرسپولیسی‌هاست و به شدت این باشگاه را تهدید می‌کند. اگر پرسپولیس نتواند در مدت زمانی که فیفا تعیین می‌کند جریمه ژوزه را بدهد علاوه بر کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر، حتی ممکن است پروانه حرفه‌ای باشگاه لغو شود. آخرین رقمی که به‌عنوان بدهی اعلام شده یک میلیون و ششصد هزار یورو بوده است. رویانیان ادعا می‌کند اصل مطالبات ژوزه تنها ۴۰۰ هزاریورو بوده و هر رقمی که بالاتر از این اعلام شود به خاطر جریمه دیرکرد بوده اما پرسپولیسی‌ها می‌گویند که اصل این رقم ۷۰۰ هزار یورو بوده است. فارغ از اختلافاتی که در اصل رقم وجود دارد، مشخص است که بخش اعظمی از این بدهی به خاطر جریمه دیرکرد است که می‌توانست با پرداخت به موقع به پرسپولیس تحمیل نشود. البته قسمت بدتر قضیه این است که اگر پرسپولیس در دادگاه عالی ورزش هم محکوم شود، به این رقم اضافه خواهد شد و باید غرامت پر و پیمانی نیز بپردازد.
دادگاه عالی ورزش بهمن ماه جلسه داشت که پرسپولیس و وکلایش در آن شرکت کردند. قرار بر این بود که رای یکماهه صادر شود اما دادگاه اعلام کرده بود که به علت سنگین بودن و پیچیده بودن پرونده اعلام حکم نهایی بیشتر طول خواهد کشید. حالا گفته می‌شود که در شهریور رای نهایی صادر می‌شود. رای نهایی که مطمئنا رقمی بسیار سنگین در حدود ۶ تا ۷ میلیارد خواهد بود و نهایت زمانی که به پرسپولیس برای پرداخت این رقم داده می‌شود یک ماه است. مهلتی کوتاه که با توجه به شرایط اقتصادی سرخ‌ها در پرداخت آن در موعد مقرر با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند که از توانایی مجموعه پرسپولیس خارج است.
مانوئل ژوزه با دندان گردی خاصی تا به امروز از هر گونه مذاکره درباره این پرونده سرباز زده و تاکید کرده درباره ماجرای اختلافش با پرسپولیس تنها به رای دادگاه تمکین خواهد کرد. او قصد ندارد حتی یک دلار بابت این پرونده به پرسپولیس تخفیف داده و حتی از قسطی کردن آن فراری است و سه سال تمام صبر کرده تا موعد رای نهایی رسیده و کل مطالباتش همراه با غرامت آن را یک جا از پرسپولیس اخذ کند. بنابراین در این زمینه امید داشتن به مذاکره با ژوزه برای تخفیف و یا حتی قسطی کردن مبلغ محکومیت اساسا انتظاری واهی و عبث است و پرسپولیس باید تحت هر شرایطی رقم سنگین 7 میلیاردی را یک جا پرداخت کند. پولی که در خزانه خالی پرسپولیس حتی یک دهم آن نیز وجود ندارد و جور کردنش بسیار بعید به نظر می‌رسد.
از همین رو سرخ‌ها باید از همین حالا خود را مهیای تاوان این حکم کنند و تبعات آن را نیز به جان بخرند. کسر از امتیاز دم دستی‌ترین جریمه ممکنه برای پرسپولیس در فصل جاری در صورت عدم پرداخت مطالبه ژوزه خواهد بود اما این همه ماجرا نیست. خطرها و تنبیهات بزرگتر از این نیز پرسپولیس را تهدید می‌کند. در صورت اینکه طرف مقابل از وکلای ذی نفوذ و مطلعی استفاده کرده باشد و یا بتواند با دادگاه عالی ورزش لابی کند و یا حتی دادگاه بخواهد در این زمینه سختگیری کرده و پرسپولیس را به اشد مجازات محکوم کند، آنوقت باید منتظر حکم لغو پروانه حرفه‌ای پرسپولیس باشیم. حکمی که به نوعی به معنی خراب شدن سقف دنیا روی سر پرسپولیس خواهد بود. لغو پروانه حرفه‌ای باشگاه یعنی اینکه پرسپولیس حق حضور در هیچ مسابقه حرفه‌ای نظیر لیگ برتر و لیگ یک و دو و البته لیگ قهرمانان آسیا را نخواهد داشت و تا پایین‌ترین سطح و مسابقات آماتورها نزول خواهد کرد و بدتر از آن اینکه مجوز عقد قرارداد با بازیکنان حرفه‌ای را هم نخواهد داشت.
یک تنبیه تاریخی که می‌تواند یک تاوان تاریخی‌تر برای پرسپولیس داشته باشد و حکم یک مرگ آنی را برای سرخ‌ها خواهد داشت. اتفاقی که امیدواریم هرگز برای پرسپولیس رخ ندهد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است