مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

چرای غیرمجاز به مراتع بجنورد بیش از ۱۰۴ میلیون تومان خسارت زد


بجنورد- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بجنورد گفت: از ابتدای امسال تاکنون چرای غیرمجاز دام ۱۰۴ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۶۰۰ ریال به مراتع بجنورد خسارت وارد کرده است.

منتشر شده در تاریخ 1396/04/27 - 7 ماه پیش
حسن ایزانلو در گفتگو با مجله اینترنتی راه ما اظهار کرد: طی این مدت هشت فقره پرونده چرای غیرمجاز دام تشکیل‌شده که یک هزار و ۸۵۰ رأس دام غیرمجاز این میزان خسارت برآورد شده به مراتع بجنورد را داشته است.
ایزانلو افزود: در حال حاضر بیش از ظرفیت مجاز، چرای دام در مراتع منطقه وجود دارد که از خانوارها انتظار می‌رود تعادل بین مرتع و دام را حفظ کنند.
این مسئول بیان کرد: طی سال گذشته ۳۵ فقره پرونده درزمینهٔ چرای غیرمجاز دام تشکیل شد که سبب شناسایی ۱۰ هزار و ۳۱۷ رأس دام غیرمجاز شد.
وی تصریح کرد: خسارت برآورد شده براثر چرای غیرمجاز دام طی سال گذشته ۹۱۵ میلیون و ۵۱۳ هزار ریال است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بجنورد بیان اینکه چرای بیش از ظرفیت در مراتع سبب تخریب اراضی می‌شود، بیان کرد: به‌منظور آموزش، استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای حفظ و نگه‌داری از منابع طبیعی،  محیط‌زیست و نیز کمک به معیشت دامداران پیگیری‌های لازم برای تشکیل شرکت تعاونی فراگیر دامداران در سطح شهرستان بجنورد در حال اجرا است.
ایزانلو افزود: این طرح به‌منظور ساماندهی وضعیت دامداران و اجرای طرح‌های مرتع‌داری تا چند ماه آینده در مرکز استان راه‌اندازی می‌شود که دامداران برای بهبود وضعیت خود و رفع مشکلات قادرند برای دریافت تسهیلات صندوق اقدام کنند.
وی گفت: این طرح برای بهبود اصلاح مراتع، مدیریت مرتع و منابع طبیعی با استفاده از پتانسیل دامداران و جوامع ملی مؤثر خواهد بود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است