مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

همایش توسعه روابط ایران و افغانستان در رفسنجان برگزار می شود


رفسنجان - رئیس دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان گفت: همایش توسعه روابط آموزش عالی و بازرگانی ایران و کشور افغانستان ۱۶ و ۱۷ اسفندماه سال جاری در این دانشگاه برگزار می‌شود.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/22 - 10 روز پیش
به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی دهقان عصر شنبه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه اظهار داشت: همایش توسعه روابط آموزش عالی و بازرگانی ایران و کشور افغانستان ۱۶ و ۱۷ اسفندماه سال جاری در دو بخش تجاری و علمی در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان برگزار می‌شود.
وی افزود: در زمینه علمی انتظار داریم مراودات دانشگاههای رفسنجان و استان کرمان با کشور افغانستان در زمینه پذیرش دانشجو به ویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی صورت گیرد و امکان ایجاد شعبه‌ای از دانشگاه در کشور افغانستان فراهم شود.
وی ادامه داد: آمادگی داریم در زمینه تبادل استاد به دانشگاههای کشور افغانستان و ولی‌عصر (عج) و نیز برگزاری طرح‌های پژوهشی در زمینه‌های صنعتی و کشاورزی و طرح‌های مرتبط با علوم انسانی تفاهم‌نامه‌هایی امضا شود تا بتوانیم سطح همکاری‌های بین دو کشور را افزایش دهیم.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان به تحصیل دانش آموزان و دانشجویان افغانستانی در رفسنجان اشاره و بیان کرد: نزدیک به پنج هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز افغانستانی در بیش از ۱۳ مدرسه و نزدیک به ۲۴۰ نفر دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های رفسنجان مشغول به تحصیل هستند که باید از آن به عنوان یک فرصت نگاه کنیم چرا که فرصت بسیار خوبی است که می‌توانیم از لحاظ فرهنگی ارتباط قوی از طریق این افراد در آینده با کشور افغانستان ایجاد کنیم.
دهقان اظهار کرد: از سال ۷۹ هر سال یونسکو ۴۰ نفر دانشجو افغانستانی برای ما می‌فرستاد و این دانشجوها پس از پایان تحصیلات در کشورهای مختلف دنیا توزیع شدند و همیشه از دانشگاه ولی عصر(عج) به عنوان یک دانشگاه مادر یاد می‌کنند و احساس می‌کنند زادگاه دوم آنها رفسنجان است.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان تأکید کرد: باید مردم ما نگاهشان به چند نفر اتباع افغانستانی که خدای نکرده مرتکب خطاهایی می‌شوند معطوف نباشد چرا که در همه کشورها افراد خطاکار وجود دارد و باید آن روی سکه را هم نگاه کنیم، می توانیم با حسن اعتمادی که داریم با دعوت از فرهیختگان این کشور ارتباط برد - برد داشته باشیم.
دهقان با اشاره به مدعوین این همایش اظهار داشت: مقاماتی که از کشورهای افغانستان حضور می‌یابند محمدخان معاون اول عبدالله، وزیر تجارت افغانستان و وزیر تحصیلات عالیه افغانستان، رئیس گمرک جمهوری اسلامی، مقاماتی از وزارت امور خارجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استانداران کرمان و سیستان و بلوچستان، نمایندگان استان کرمان و جمع زیادی از تجار ایرانی و افغانستانی مقیم شهرهای مختلف کشور و همچنین تعدادی از دانشجویان افغانستانی مقیم استان و مسئولان استان و شهرستان در این همایش حضور خواهند داشت.
وی بیان داشت: این همایش قرار بود پیش از این روزهای ۲۵ و ۲۶ بهمن برگزار شود که با درخواست مدعوین افغانستانی مبنی بر اینکه ویزایشان با تأخیر صادر شده است، تقاضا کردند همایش به تعویق بیفتد تا فرصت کافی برای رایزنی با مقامات کشورشان هم جهت حضور در همایش داشته باشند.
رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان در ادامه از برگزاری استارت آپ بورس پسته با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری استان در این دانشگاه خبر داد و گفت: این استارت آپ با همکاری اتاق بازرگانی استان روزهای دوم و سوم اسفند ماه برگزار می شود که برای افرادی که در خرید و فروش پسته دخیل هستند برای افزایش رونق بازار پسته مفید خواهد بود.
دهقان همچنین به برگزاری نمایشگاه مهندسی در این دانشگاه نیز اشاره و بیان کرد: در هفته مهندسی از پنجم تا دوازدهم اسفند ماه نمایشگاههای صنعتی و بازرگانی شرکتهای مختلف برای عرضه محصولات خود و کارآفرینی در دانشگاه برگزار می شود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است