مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تلاش آمریکا برای تمدید ۵ ساله دولت وحدت ملی افغانستان


آمریکا تلاش دارد تا با برگزاری شورای رهبری افغانستان برای حمایت از دولت وحدت ملی این کشور مانع از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تمدید دولت وحدت ملی افغانستان برای ۵ سال دیگر شود.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/18 - 11 روز پیش
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آریانا نیوز، آمریکا تلاش دارد تا شورای رهبری افغانستان را با شرکت احزاب جهادی و سیاسی این کشور تشکیل دهد.
این شورا تا پایان دوره کاری دولت وحدت ملی افغانستان از آن حمایت خواهد کرد و پس از آن با جلوگیری از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ افغانستان، دوره کاری  دولت وحدت ملی نیز به مدت ۵ سال دیگر تمدید می‌شود.
برخی از مقامات ارشد آمریکایی در دیدار با رهبران احزاب جهادی و سیاسی افغانستان خواسته‌اند تا از تشکیل این شورا حمایت کنند.
مقامات آمریکایی از «حامدکرزای» رئیس جمهور پیشین افغانستان، «عبدالرب رسول سیاف»، «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی، «کریم‌خلیلی»، «حامدگیلانی»، «انوارالحق احدی» و سایر رهبران سیاسی و جهادی افغانستان خواسته اند تا با شرکت در شورای رهبری افغانستان از این شورا حمایت کنند.
مقامات آمریکا تاکید کردند که رهبران سیاسی و جهادی افغانستان با عضویت در این شورا امتیازات بزرگی را نیز دریافت خواهند کرد، اما بسیاری از این رهبران با تشکیل این شورا مخالفت کرده‌اند و تنها تعدادی از این افراد به صورت مشروط آن را پذیرفته‌اند.
«مسعود ترشتوال» سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان و «شیوای شرق» سخنگوی حزب محور مردم افغانستان نیز با تأکید بر لزوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برنامه ارائه شده از سوی امریکا را رد کردند.
لازم به ذکر است که پس از جنجال ها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۴، «جان کری» وزیر امور خارجه وقت آمریکا به افغانستان سفر و پیشنهاد تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان را داد. در این دولت «اشرف غنی» رئیس جمهور و «عبدالله عبدالله» به عنوان رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان انتخاب شدند. قرار  شد که پس از گذشت ۵ سال و با تشکیل ولسی جرگه، عبدالله به سمت نخست وزیری ارتقا یابد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است