مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

استفاده ابزاری کشورها از شورای امنیت اعتبار آن را خدشه دار می‌کند


نماینده دایم ایران در سازمان ملل گفت : استفاده ابزاری برخی کشورها از شورای امنیت برای پیگیری اهداف ملی و سیاسی از عوامل مهمی است که به اعتبار شورا خدشه وارد می کند.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/18 - 11 روز پیش
به گزارش خبرگزاری مهر ، غلامعلی خوشرو گفت : انتخاب موضوع و روش های کاری شورای امنیت ، آن هم در زمانی که جامعه بین المللی با چالش های عظیمی درخصوص صلح و امنیت بین المللی روبروست بیش از پیش اهمیت دارد.
نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نشست عمومی شورای امنیت درباره عملکرد این شورا افزود: این نشست باید به ایجاد شورای امنیتی دموکراتیک ، شفاف تر و پاسخگوتر کمک کند و این اصول و معیارهایی است که در منشور ملل متحد به آن تاکید شده‌ است و شورا باید در روش های کاری خود به آن ملزم باشد.
وی گفت : استفاده ابزاری برخی کشورها از شورای امنیت برای پیگیری اهداف ملی و سیاسی از عوامل مهمی است که به اعتبار شورا خدشه وارد می کند.
خوشرو به عملکرد جان بولتون نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و استفاده ابزاری وی از شورای امنیت در سال 2006 میلادی اشاره و اضافه کرد: به نظر می رسد که دولت کنونی امریکا نیز همان الگوی رفتاری شکست خورده را بی پروا ادامه می دهد. 
نماینده دایم ایران در سازمان ملل تصریح کرد : دو نمونه از این رهیافت نمایندگی امریکا را در ماه ژانویه امسال شاهد بوده‌ایم. نخست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت در پنجم ژانویه و درباره موضوعی که بطور اساسی در حوزه کاری سازمان ملل متحد نبود و دوم برپایی تور نمایشی برای اعضای شورای امنیت در واشنگتن و تصویرسازی جعلی از بقایای موشکی که دولت سعودی به اصطلاح به عنوان مدرک ارسال اسلحه از ایران به یمن در اختیار دولت امریکا قرار داده بود .
خوشرو گفت : این دو نمونه سوء استفاده امریکا از روش های کاری شورای امنیت در حالی بوقوع پیوست که این رکن سازمان ملل در مقابل تهدیدهای واقعی صلح و امنیت بین المللی همانند اشغالگری رژیم صهیونیستی و یا تراژدی انسانی پس از چند سال جنگ در یمن کوچکترین اقدامی انجام نمی دهد و اینها نمونه‌های شکست شورای امنیت در اجرای وظایف اصلی است که به علت سیاست‌های مخرب امریکا در شورای امنیت بوجود آمده‌ و مایه ناامیدی از دیپلماسی چندجانبه شده‌اند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است