مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تعاونی های دانش بنیان گیاهان دارویی در کردستان تشکیل شود


سنندج- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان بر تشکیل تعاونی های دانش بنیان گیاهان دارویی در استان تاکید کرد.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/16 - 12 روز پیش
به گزارش خبرنگارمهر، حسین فیروزی امروز دوشنبه در کارگروه استانی گیاهان دارویی در سنندج گفت: این کارگروه از یک سال و نیم پیش در استان با حضور کارشناسان متخصص حوزه کشاورزی  تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه ایده اولیه  تشکیل این کمیته بر اساس ظرفیت و مزیت کشت گیاهان دارویی در منطقه شکل گرفته است، بیان کرد:هدف اصلی که این  کارگروه دنبال می کند توسعه فعالیت های اقتصادی ، کمک به پایداری زیست محیطی ، کاهش بهره برداری نامناسب و ایجاد اشتغال و تولید ثروت در این بخش است.
وی بر بهره برداری مناسب از منابع تاکید کرد و اظهارداشت: بحث های مناسب و دیدگاه های متنوع و متعارض و مفیدی که برگرفته از دانش علمی است در این کارگروه مطرح شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان ادامه داد: اکنون وقت انجام کارها درحوزه های کارشناسی و دسته بندی و استفاده از دانش و اطلاعات است.
فیروزی به ارزیابی عملکرد این کارگروه در استان پرداخت و گفت: این کارگروه به توسعه گفتمانی موضوع گیاهان دارویی کمک کرده و کارشناسان دستگاه ها و دانشگاها را نسبت به این مبحث حساس تر شدند.
وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف تعیین شده مذکور نیاز به افزودن نهادهای دیگری هم به این کارگروه است، افزود: کمیته های تخصصی تدوین سند ، بررسی دیدگاه های متعارض و ارائه نقطه نظرات برای دستیابی به نتیجه ای واحد وکمیته اجرایی برای نهادسازی نیاز است که در زیر مجموعه این کارگروه تشکیل شود.
وی بر تشکیل تعاونی ها مربوط به کشت گیاهان دارویی با حضورفارغ التحصیلان این حوزه تاکید کرد و گفت:  علاوه بر این تعاونی هایی برای فرآوری گیاهان دارویی و برای اتصال محصول به بازار هم نیاز است در استان تشکیل شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان یادآورشد: تعاونی های گیاهان دارویی باید دانش بنیان باشند و طبق برنامه کارگروه باید عمل کنند و نباید رها شوند.
فیروزی با اشاره به اینکه اکنون ۹۰ هزار بیکار در استان داریم و لذا باید کارها با سرعت بیشتری انجام شود،  اضافه کرد: در بیست سال اخیر ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های استان نابود یا استفاده نادرست از ان شده است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است