مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

رؤسای جمهور ترکیه و فرانسه پیرامون «عملیات شاخه زیتون»گفتگو کردند


رؤسای جمهور ترکیه و فرانسه روز شنبه پیرامون عملیات نظامی ارتش ترکیه در خاک سوریه موسوم به «عملیات شاخه زیتون» بطور تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/15 - 15 روز پیش
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، یک منبع آگاه در کاخ ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی وی روز شنبه پیرامون عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه «عفرین» در شمال غرب سوریه (عملیات شاخه زیتون) با یکدیگر بطور تلفنی گفتگو کردند.
طبق اظهارات این منبع آگاه، اردوغان و ماکرون همچنین در خصوص روابط دوجانبه و نتیجه کنفرانس گفتگوی ملی سوریه که هفته گذشته در شهر ساحلی «سوچی» در روسیه برگزار شد، به تبادل نظر پرداختند.
در این مکالمه تلفنی، اردوغان اظهار داشت که ترکیه هیچ قصد و نیتی برای قلمرو هیچ کشوری ندارد و افزود که هدف این عملیات پاکسازی منطقه عفرین از عناصر یگانهای مدافع خلق (ی پ گ)، حزب اتحادیه دموکراتیک سوریه (پ ی د) و داعش است.
رهبران دوکشور فرانسه و ترکیه با حفظ ارتباط نزدیک میان خود بر سر موضوعات منطقه ای به ویژه فرآیند سیاسی در سوریه موافقت کردند.
گفتنی است که ماکرون رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه گذشته در مصاحبه با روزنامه «فیگارو» به ترکیه هشدار داد تا مبادا از عملیات عفرین به عنوان دستاویزی برای تهاجم به سوریه استفاده کند.
بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی ارتش این کشور در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در این باره گفته بود: «همه جهان می دانند و باید بدانند که ترکیه با ذهنیت ارتکاب تهاجم به این عملیات مبادرت نورزیده است. ماکرون درک ناقصی از مبارزه ترکیه با تروریسم دارد!»
لازم به ذکر است، ارتش ترکیه از ۳۰ دی ماه عملیات کنونی این کشور در شهر عفرین واقع در شمال سوریه را بر خلاف موازین بین المللی در کسب مجوز از دولت قانونی دمشق علیه نیروهای حمایت آمریکا آغاز کرده است.
این در حالی است که دولت سوریه پیشتر درباره نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی این کشور توسط ترکیه هشدار داده و این اقدام آنکارا را «تجاوز» نامیده بود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است