مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

دولت آمریکا بار دیگر سوریه را به اقدام نظامی تهدید کرد!


مقامات بلندپایه دولت آمریکا با ادعای ایجاد بازدارندگی در برابر حملات شیمیایی منتسب به دولت سوریه، از آمادگی رئیس جمهور آمریکا برای صدور مجدد فرمان اقدام نظامی علیه ارتش سوریه خبر دادند.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/13 - 22 روز پیش
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مقامات بلندپایه دولت آمریکا روز پنج شنبه مدعی شدند که دولت سوریه احتمالاً در حال توسعه و تکمیل انواع جدیدی از تسلیحات شیمیایی است، و اینکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا آماده است تا در صورت لزوم برای ایجاد بازدارندگی در برابر حملات شیمیایی [منتسب به دولت بشار اسد]، فرمان اقدام نظامی علیه ارتش قانونی سوریه را صادر کند.
این مقامات مدعی شدند که به رغم توافق مسکو- واشنگتن برای تحویل تمام تسلیحات شیمیایی از سوی دمشق، گمان می رود که دولت بشار اسد بخشی از زرادخانه تسلیحات شیمیایی خود را همچنان حفظ کرده است!
این مقامات در نشستی توجیهی خطاب به خبرنگاران ادعا کردند که نیروهای دولت سوریه به استفاده پراکنده از تسلیحات شیمیایی در مقادیری کمتر از حمله مرگبار آوریل گذشته- که به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه منجر شد- ادامه داده است!
این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، بدون ارائه جزئیات دقیق مدعی شدند که ویژگی های برخی از حملات اخیر نشان می دهد که سوریه احتمالاً در حال توسعه و تکمیل تسلیحات جدید و شیوه هایی برای استفاده از مواد شیمیایی سمی است.
یکی از این مقامات آمریکا با خودداری از ذکر میزان جدی بودن یک حمله شیمیایی که به واکنش نظامی آمریکا بیانجامد، ادعا کرد: «ما [آمریکا] حق توسل به نیروی نظامی را برای ممانعت یا بازدارندگی در برابر کاربرد تسلیحات شیمیایی برای خود محفوظ می دانیم».
یک مقام دیگر آمریکا نیز در ادعایی مضحک گفت: «چنانچه جامعه بین المللی به سرعت در جهت تشدید فشارها بر [بشار] اسد اقدامی صورت ندهد، تسلیحات شیمیایی سوریه ممکن است به فراتر از مرزهای این کشور و حتی تا سواحل آمریکا (!) اشاعه یابد!»
وی همچنین هشدار داد که «اگر اقدامی نکنیم، تسلیحات شیمیایی سوریه اشاعه خواهد یافت!»
این مقامات آمریکایی اظهارات اخیر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که روسیه- متحد دولت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه- را به دلیل قصور در اجرای ممنوعیت تسلیحات شیمیایی مقصر و مسئول خواند، بار دیگر تکرار کردند.
در مقابل این اتهامات، مقامات روسیه هرگونه مشارکت و همدستی در اینگونه حملات را رد کرده اند و دولت قانونی سوریه نیز بارها اتهام مبادرت به حمله شیمیایی را رد کرده است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است