مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

کنگره سوچی موفقیت آمیز بود/شرکت غائبان نشست در کمیته قانون اساسی


وزیر امور خارجه روسیه طی سخنانی از موفقیت کنگره گفتگوهای ملی سوریه در سوچی و شرکت غائبان این نشست در کمیته قانون اساسی خبر داد.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/10 - 20 روز پیش
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزیر امور خارجه روسیه طی سخنانی از موفقیت آمیز بودن گنگره گفتگوهای ملی سوریه در سوچی خبر داد.
«سرگی لاوروف» اظهار داشت: کنگره گفتگوهای ملی سوریه به عنوان نخستین گام در راستای حل بحران این کشور به طور کلی موفق بود.
وی همچنین افزود که کمیته قانون اساسی مورد تشکیل در چارچوب روند ژنو فعالیت خواهد کرد و غائبان نشست سوچی در این کمیته شرکت خواهند کرد.
گفتنی است که شرکت کنندگان در نشست سوچی در بیانیه ای ضمن تاکید بر تمامیت ارضی، حاکمیت مستقل سوریه و حفظ ارتش، عنوان کردند که مردم این کشور باید خود از طریق برگزاری انتخابات درباره آینده سوریه تصمیم بگیرند.
این بیانیه که بندهای آن توسط شرکت کنندگان بررسی و به رای گذاشته شده است، تاکید می کند که نمی توان از هیچ یک از بخش های خاک سوریه صرف نظر کرد.
در ادامه این بیانیه آمده است: مردم سوریه همچنان پایبند به بازپس گیری جولان اشغالی با استفاده از همه ابزارهای قانونی و مطابق با منشور سازمان ملل و قانون بین المللی هستند.
همچنین در این نشست بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی با مشارکت نمایندگان دولت و معارضان سوری با هدف انجام اصلاحات قانون اساسی که به حل و فصل سیاسی بحران زیر نظر سازمان ملل و بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت کمک می‌کند، نیز توافق شد و در بیانیه پایانی ذکر شده است که کمیته قانون اساسی شامل نمایندگان دولت و معارضان شرکت کننده در مذاکرات سوری سوری، کارشناسان سوری و نمایندگان جامعه مدنی، شخصیت‌های مستقل، رهبران قبایل و زنان خواهد بود.
بنا بر آنچه در بیانیه آمده است شرکت کنندگان بر تشکیل ارتشی ملی و قوی و یکپارچه که در چارچوب قانون اساسی سوریه وظایف خود را انجام دهد نیز به توافق رسیدند.
در ادامه این بیانیه با اشاره به اینکه ماموریت ارتش در آینده، حمایت از مرزهای کشور و مردم در برابر تهدیدات خارجی و تروریستی است، آمده است که تاسیس نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برای حفاظت از امنیت ملی بر اساس حاکمیت قانون و قانون اساسی و احترام به حقوق بشر خواهد بود.
نشست سوچی با سخنرانی «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و هم چنین «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور در کنار «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آغاز شد.
پیشتر برخی گروه های معارض سوری مخالفت خود را با حضور در این نشست اعلام کرده بودند؛ اما روسیه تأکید کرد که عدم مشارکت معارضان سوری از اهمیت این نشست نمی کاهد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است