مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

لوایح عوارضی شهرداری کرمان برای سال ۹۶ تصویب شد


کرمان - در نشست عمومی شورای شهر کرمان که با موضوع تصویب لوایح عوارضی شهرداری کرمان برگزار شد، مصوبه‌ پنج‌بندی کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شهرداری به تصویب رسید.

منتشر شده در تاریخ 1396/11/09 - 20 روز پیش
به گزارش خبرنگار مهر، نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان یکشنبه شب با حضور رئیس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.
محمد فرشاد، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان از برگزاری جلسات متعدد کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا با حضور اعضای شورا برای بررسی لوایح عوارضی شهرداری خبر داد.
در ادامه، منصور ایرانمنش، رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و سرمایه گذاری شورا از بررسی ۱۲ پرونده در دو جلسه‌ این کمیسیون خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۰ پرونده برای کارگشایی مراجعان، به شهرداری ارجاع داده شد.
نسبت عوارض واحدهای غیرصنفی نسبت به واحدهای صنفی غیرعادلانه است
حسین چناریان، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورا نیز با اشاره به بررسی لوایح درآمدی پیشنهادی شهرداری، از پنج بند مصوبات این کمیسیون خبر داد و گفت: از سال آینده با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و حتی استفاده از مشاور، لوایح درآمدی شهرداری واقعی و متناسب‌سازی خواهد شد.
وی همچنین به غیرواقعی و پایین بودن تعرفه‌های درآمدی واحدهای صنفی نسبت به واحدهای غیرصنفی اشاره کرد و گفت: نسبت عوارض واحدهای غیرصنفی نسبت به واحدهای صنفی غیرعادلانه است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورا با اشاره به تأخیر در انتخاب و انتصاب شهردار کرمان گفت: به‌دلیل تأخیر در انتصاب شهردار کرمان، فرصت کافی برای بررسی دقیق و کارشناسی لوایح عوارضی شهرداری نبود؛ چراکه لوایح عوارضی باید هرچه سریع‌تر به مراجع ذی‌صلاح ارسال شود.
چناریان با بیان اینکه مغایرت‌هایی که در لوایح عوارضی دیدیم، منصفانه و منطقی نبود، تصریح کرد: به‌طور مثال یک واحد غیرصنفی ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار تومان و یک واحد صنفی که درآمد بسیار بیشتری دارد، ماهانه شش هزار تومان عوارض پرداخت می‌کند؛ بنابراین، به این نتیجه رسیدیم مبنا و پایه لوایح عوارضی کارشناسی شده نیست.
وی افزود: هم‌چنین اگر بخواهیم درباره‌ لوایح عوارضی منصفانه و منطقی تصمیم‌گیری کنیم، باید سه هزار عنوان تعرفه را تک‌تک بررسی کنیم که در این مدت کوتاه امکان‌پذیر نبود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورای شهر کرمان ادامه داد: مقرر شد در سال آینده در اولین فرصت با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و کارشناسی و با کمک مشاورانی خارج از مجموعه‌ شهرداری، پایه و مبنای عوارض منطقی و عادلانه شود تا سال ۹۷ عوارض منطقی و کارشناسی‌شده‌ای را شاهد باشیم.
چناریان در ادامه، به پنج بند مصوبات کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار اشاره کرد و گفت: تمام تعرفه‌های پیشنهادی شهرداری برای اخذ عوارض، مشمول سازمان و چارت جدید شهرداری است که از سال آینده براساس دستورالعمل شهرداری اعمال می‌شود و مدیر هر مجموعه مسئولیت آن را برعهده خواهد داشت.
وی به لغو برخی لوایح عوارضی براساس آرای دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: همچنین مقرر شد تمام لوایح عوارضی براساس قوانین و مقررات باشد و مغایرتی با آرای صادرشده ازسوی دیوان عدالت اداری نداشته باشد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع پایدار شورای شهر کرمان افزود: با لغو تعرفه‌های عوارضی واحدهای غیرصنفی نیز مخالفت و مقرر شد مبنای کار، اصلاح لوایح عوارضی در سال آینده باشد.
چناریان با بیان اینکه شهرداری پیشنهاد داده بود لوایح عوارضی برای سال آینده ۲۵ درصد افزایش داشته باشد، گفت: در این‌باره در نشست کمیسیون خیلی صحبت شد، اما چون پایه و اساس تعرفه‌ها غیرکارشناسی است و رقم افزایش ۲۵ درصدی عوارض به ۵۰۰ میلیون تومان هم نمی‌رسد، مقرر شد لوایح عوارضی برای سال آینده هیچ افزایشی نداشته باشد.
وی افزود: همچنین با لوایح جدید سازمان‌های شهرداری برابر پیشنهادات ارایه شده، موافقت شد.
در ادامه، درخصوص افزایش لوایح عوارضی برای سال آینده بحث و تبادل نظر شد.
قوانین برای دریافت عوارض ناقص است
سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان نیز در این خصوص گفت: از سال آینده لوایح عوارضی براساس فرمول ارایه‌شده ازسوی وزارت کشور که مساحت واحد صنفی، ضریب منطقه‌ای و ضریب شغلی را مدنظر قرار داده، تعیین خواهد شد.
وی افزود: افزایش بیش از حد عوارض بدون کار کارشناسی برای سال آینده، هم‌راستا با سیاست‌های دولت نیست.
شهردار کرمان همچنین با بیان اینکه در همه‌جای دنیا درآمدهای شهرداری از مجموع عوارضی است که مردم به شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند، گفت: به‌طور مثال در کشور سوئد، هر سال هزینه‌های شهری را اعلام می‌کنند، اما اگر به‌جای پنج‌بار، ۱۰ بار برف ببارد، به هزینه‌هایی که مردم باید پرداخت کنند، اضافه می‌شود.
عالم‌زاده افزود: حتی اگر در منطقه‌ای بوستانی وجود داشته باشد، مردم آن منطقه باید عوارض بیشتری پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه قوانین ما برای دریافت عوارض ناقص است، گفت: متأسفانه ابزار لازم را نیز برای وصول عوارض در اختیار نداریم.
رقم عوارض مربوط به اصناف بی‌حساب‌وکتاب است
محمدجواد کامیاب، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر کرمان نیز گفت: براساس آنچه قانون‌گذار اعلام کرده، درآمد ناشی از عوارض باید ۳۵ درصد از بودجه‌ی شهرداری را تشکیل دهد؛ درحالی‌که اگر تمام عوارضی که تعیین شده، محقق شود، تنها ۶.۸ بودجه را تشکیل می‌دهد.
وی با بیان اینکه اگر عوارض را برای سال آینده افزایش نمی‌دهیم، به این دلیل است که نمی‌خواهیم روند غیرکارشناسی قبل را ادامه دهیم، گفت: از مجموع سه هزار بند تعرفه‌ای که می‌خواهیم مصوب کنیم، کمتر از دو هزار بند مربوط به اصناف، حدود هزار بند مربوط به سازمان‌های شهرداری و ۲۰۰ بند مربوط به واحدهای غیرصنفی است که اگر عوارض این تعرفه‌ها اخذ شود، ۶.۸ بودجه محقق می‌شود که حتماً باید بیش از این رقم باشد.
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر کرمان تصریح کرد: دولت و بیمه‌گذار به هر شکل ممکن، مالیات و حق بیمه را از اصناف دریافت می‌کنند، اما تاکنون وقتی به عوارض شهرداری رسیده، شوراهای گذشته رقم عوارض شهرداری را بسیار ناچیز در نظر گرفته‌اند.
کامیاب میزان رقم عوارض مربوط به اصناف را بی‌حساب‌وکتاب دانست و خطاب به اصناف گفت: امسال با افزایش ندادن تعرفه‌های عوارضی، صداقت خود را به اصناف اعلام کردیم، اما این پیام را هم به اصناف می‌دهیم که طی شش ماه آینده میزان عوارض اصناف را براساس نظرات کارشناسی نهایی و اعلام می‌کنیم تا عوارض از سال ۹۷ بر آن اساس اخذ شود.
وی بر دنبال کردن ایجاد راه‌کارهایی برای وصول عوارض نیز تأکید کرد و گفت: از ۲۰ هزار واحد صنفی، تنها پنج هزار واحد برای پرداخت عوارض خود به شهرداری مراجعه کرده‌اند؛ بنابراین، باید پیگیری کنیم تا ابزار قانونی برای وصول عوارض در اختیار داشته باشیم.
در ادامه، پنج بند مصوبات کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار و لوایح عوارضی پیشنهادی شهرداری، به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر کرمان رسید.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است