مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

روابط ایران و کره جنوبی عمیق‌تر می‌شود


پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی در یادداشتی نوشت: کره جنوبی امروزه اظهارات اخیر ترامپ را نادیده گرفته و روز به روز سطح روابط خود را با ایران از هر لحاظ افزایش می‌دهد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/30 - 4 ماه پیش
در ادامه این یادداشت به قلم مرتضی سلطان‌پور ابیانه، می خوانیم: روابط ایران و کره جنوبی بعد از سفر تاریخی رئیس جمهور سابق کره جنوبی، خانم پاک گیون هی که در اردیبهشت ماه 1395 انجام گرفت به دوران طلایی خود در قبل از تحریم ها باز می گردد. طبق آمار منتشره در 7 ماه سال جاری میلادی حجم مبادلات دو کشور به رقم 7 میلیارد دلار رسیده است و با پیش بینی کارشناسان این رقم تا پایان سال احتمالاً به بیش از 10 میلیارد دلار خواهد رسید. با ادامه این روند انتظار می رود در سال آینده این روابط به رقم 15 میلیارد دلار نزدیک شود.
این مراودات در حالی است که هنوز بخش عظیمی از توافقات به عمل آمده در سفر خانم پارک به ایران در خصوص حضور شرکت های بزرگ کره ای عملیاتی نشده و مذاکرات طرفین در بخش های مختلف در حال نهایی شدن است. طبق توافقاتی که در سال گذشته میان روسای جمهور دو کشور انجام گرفته است کره ای ها موافقت کرده اند مبلغی بالغ بر 8 میلیارد دلار خط اعتباری و فاینانس برای حضور در کشورمان اختصاص دهند و به زودی این خط اعتباری در اختیار بخش های مختلف قرار خواهد گرفت. از طرفی دیگر کره ای ها اعلام کرده اند که یک بسته 22 میلیارد دلاری برای حضور در پروژه های نفت و گاز کشورمان در نظر گرفته و مذاکرات طرفین در این خصوص نیز ادامه پیدا کرده و قسمتی از این بسته کاری به زودی عملیاتی می شود.
ایشان در ملاقات با وزیر راه و شهرسازی کشورمان با تاکید بر همکاری گسترده در زمینه حمل ونقل، شهرسازی هوشمند، حمل ونقل دریایی و همکاری فرودگاهی اعلام کرد دولت جدید از پروژه بزرگ و مدرن خط سریع السیر اصفهان - اهواز به طول 508 کیلومتر و مبلغی بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار حمایت می کند. همچنین طرفین توافق کردند کمیته مشترکی میان دو وزارتخانه تشکیل شود تا توافقات دو کشور هر چه سریع تر عملیاتی شود.
همچنین ایشان در ملاقات با سرپرست وزارت نیرو همکاری دو کشور در زمینه آب و فاضلاب، انرژی های تجدیدپذیر، سدسازی آب شیری کن ها، نیروگاه های حرارتی و زمینه های مختلف گفتگو کرد و بر ساخت سد بختیاری به عنوان بلندترین سد خاورمیانه به ارتفاع 275 به عنوان سمبل روابط بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیارد دلار توسط شرکت های خوش نام کره ای تاکید کرد.
همچنین ایشان در ملاقات با وزیر نفت کشورمان مجدداً بر اجرای بسته 22 میلیارد دلاری برای حضور بخش انرژی کشورمان آمادگی شرکت های کره ای را در این برنامه عظیم مورد تاکید قرار داد. به هرحال سفر ایشان در این مقطع تاریخی و تاکید مجدداً بر گسترش روابط میان دو کشور در حالی که کره جنوبی یکی از متحدین آمریکا است در واقع تایید مجدد برجام از طرف یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی آسیا است. شاید سفر رئیس جمهور سابق کره جنوبی بعد از 53 سال به ایران باعث افزایش سطح روابط شد اما توافق تاریخی برجام مهم و تأثیرگذارتر از سفر خانم رئیس جمهور بود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است