مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

باید منتظر برخورد سخت با کردهای عراق باشیم!


بزرگترین نگران این ماجرا شاید ترکیه باشد که بسیاری از ساکنان آن را کرد تشکیل می‌دهند. ترکیه به شدت نگران آن است که این استقلال به شورش و به هم ریختگی در کرد‌های ترکیه بینجامد، قومی که در ترکیه به هیچ وجه این گونه به رسمیت شناخته نشده و نخواهند شد. این موضوع تا حدی برای ترکیه مهم است که در مقطعی به عراق لشگر کشی کرد و حتی پس از درخواست عراق برای خروج از این کشور نیز به این درخواست وقعی ننهاد. ایران نیز اگر چه کم‌تر از ترکیه، ولی نگرانی‌های مشابه این کشور را دارد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/20 - 4 ماه پیش
سرویس بین الملل فردا:حباب کرد‌ها ماه‌ها باد کرده بود. رسانه‌های خارجی و داخلی دائم در حال بازنمایی کرد‌های عراق به عنوان ناجیان این کشور بودند و برای نگاه داشتن مرز‌های سوریه و عراق از دست جهادی‌های داعش ستایش می‌شدند. حباب ایجاد شده که به حسن نیت به کرد‌ها تعبیر شد، همراه با دست آورد‌های جدید علیه داعش، مسعود بارزانی را تا آن جا بالا برد که گمان کند اکنون دیگر وقت تعبیر کردن رویایی است که سال‌ها در نظر داشته است. گویی که این دستاورد‌ها برای او بسیار بزرگ است که تکیه گاهی مطمئن می‌بیندشان و دست از برگزار کردن همه پرسی نشوئید.با این حال حباب زود ترکید و دیگر خبری از پوشش مثبت درباره کرد‌های عراقی نیست. آن‌ها اکنون برای حداقل سه کشور به یک معضل جدی تبدیل شده اند. حتی آمریکا که به شکرانه حضور کرد‌ها در بخشی از سرزمین عراق دیگر مجبور نبود نیروی زمینی در این ناحیه پیاده کند هم اکنون با نارضایتی از استقلال کردستان حرف می‌زند و با آن مخالفت کند، اگر چه برخی معتقدند همین ژست مخالف خوانی آمریکا نیز رویه ماجراست و این کشور پنهانی ماموران خود مانند خلیلزاد را به این کشور گسیل می‌کند تا فردای استقلال بتواند کشت خود را درو کند.اولین دل نگرانی در مورد استقلال کردها، به هم خوردن مرز‌های کشور‌های خاورمیانه پس از فروپاشی عثمانی است. از آن زمان تاکنون علی رغم جنگ‌های داخلی فراوان و با شدت، مانند آن چه در لیبی مشاهده می‌شود، باز هم مرز‌ها سر جای خود باقی مانده اند با این حال این به هم ریختگی مرز‌ها خود می‌تواند باعث شود که اتحاد علیه داعش و تروریست‌های منطقه به هم بخورد و بازیگران این اتحاد به جان یکدیگر بیفتند.
بزرگترین نگران این ماجرا شاید ترکیه باشد که بسیاری از ساکنان آن را کرد تشکیل می‌دهند. ترکیه به شدت نگران آن است که این استقلال به شورش و به هم ریختگی در کرد‌های ترکیه بینجامد، قومی که در ترکیه به هیچ وجه این گونه به رسمیت شناخته نشده و نخواهند شد. این موضوع تا حدی برای ترکیه مهم است که در مقطعی به عراق لشگر کشی کرد و حتی پس از درخواست عراق برای خروج از این کشور نیز به این درخواست وقعی ننهاد. ایران نیز اگر چه کم‌تر از ترکیه، ولی نگرانی‌های مشابه این کشور را دارد.جز این ها، کشور میزبان نیز دغدغه‌های بزرگ خود را دارد. زمانی که ارتش عراق از کرکوک فرار کرد، این منطقه مورد مناقشه توسط کرد‌ها گرفته شدسابقه تاریخی برخورد کرد‌ها با این سه کشور نشان می‌دهد که نمی‌توانیم منتظر آرامش در منطقه باشیم. کرد‌ها توانستند در یک بازی هوشمندانه پس از برآمدن داعش برای خود آبرویی در عراق دست و پا کنند و اکنون رفراندوم را به عنوان دستاو. رد این آبرو می‌خواهند، با این حال ایران و ترکیه و عراق نمی‌توانند و نخواهند گذاشت اسرائیلی مزاحم در کنار مرزهایشان پا بگیرد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است