مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

حکم جالب قاضی ایلامی برای یک مجرم


مجله اینترنتی راه ما: دادیار دادگاه شهرستان دهلران با صدور حکم جایگزین جرم و پرداخت هزینه در جنبه عمومی یک پرونده تصادف منجر به جرح، نخستین حکم جایگزین اکرام ایتام را دراستان ایلام صادر نمود.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/20 - 3 ماه پیش
مهدی باقری قاضی Judge دادیار دادگاه شهرستان دهلران با صدور حکم جایگزین جرم Crime وپرداخت هزینه درجنبه عمومی یک پرونده تصادف Crash منجر به جرح، نخستین حکم جایگزین اکرام ایتام را دراستان ایلام صادر نمود.
وی افزود: سالانه بالغ بر 800 هزار فقره تصادف جرحی و فوتی در کشور حادث می شود که باعث تشکیل پرونده های فراوانی در دادگاه ها و محافل قضایی می گردد و به همین دلیل جمعیت قابل توجهی به زندان Prison محکوم می شوند .
باقری ادامه داد: برهمین اساس و با استناد به ماده 66 قوانین مجازات اسلامی مصوب سال 92 در جنبه عمومی جرم ، مجازات های جایگزین حبس بنابه شرایط پرونده و شرایط شخص متهم پیش بینی شده و قاضی براساس اختیارات قانونی می تواند احکام تنبیهی در سایر حوزه های فرهنگی و اجتماعی را جایگزین حبس نماید.
وی هدف از جایگزین نمودن موارد دیگر به جای حبس در پرونده های تصادفات را ، پیشگیری از جرم، اصلاح و درمان مجرم، فردی کردن مجازات متناسب با ویژگی های شخص و جرم و حبس زدایی در راستای کاهش جمعیت زندانی Prisoner ها، برشمرد .
باقری افزود: باتوجه به اینکه شعبه 101 دادگستری آبدانان بدلیل کمبود نیرو بدون تصدی بود ، براساس دستور رئیس کل دادگستری استان ، مدتی را به عنوان قاضی این شعبه مشغول به خدمت شدم که درپی بررسی پرونده یک فقره حادثه Incident تصادف در محور آبدانان ، و با توجه به شخصیت و شرایط متهم، به این فکرافتادم که حکم جایگزین حبس را در راستای تأمین مالی و سرپرستی یکی از ایتام تحت پوشش کمیته امداد صادرکنم وبراساس آن ، متهم به شرکت در طرح محسنین یا اکرام ایتام برای یک نفر که سرپرست خانواده آنها فوت نموده به عنوان جایگزین مجازات های حبس تعزیری محکوم گردید.
دادیار دادگاه دهلران گفت: از آنجاییکه در اثر وقوع تصادفات وبروز خسارات جانی ، برخی خانواده ها نان آور یا سرپرست خود را از دست می دهند و خانواده تا مرحله فروپاشی پیش می رود، وظیفه انسانی حکم می کند که در حمایت از این خانواده ها اقداماتی صورت گیرد و در حوزه صدور احکام جنبه عمومی در دادگستری ها که مورد تایید و تصویب مقام معظم رهبری هم قرار گرفته ، اختیاراتی به قضات داده شده و ما می توانیم با سوق دادن این اختیارات به سمت حمایت از خانواده های آسیب پذیر و تحت پوشش نهادهای حمایتی از فروپاشی این خانواده ها جلوگیری کنیم.
باقری درپایان گفت: با ابلاغ این حکم به شعبه ی 101 آبدانان و اقدام برای رفتن به اجرا ، مسئولین نهاد حمایتی کمیته امداد و شخص متهم پرونده از این حکم استقبال نموده و آن را در راستای نهادینه کردن فرهنگ اکرام ایتام و اشاعه طرح محسنین در جامعه بسیار موثر دانستند...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است