مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

«نقش رستم» برای جهانی می شود؟


مجله اینترنتی راه ما: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از اسکن لیزر و ایجاد داربست پله‌ای حفاظتی در محوطه تاریخی نقش رستم به‌دنبال عملیاتی شدن طرح‌های حفاظتی و مرمتی در آنجا و در راستای آماده‌سازی پرونده ثبت جهانی و الحاق نقش رستم به تخت‌جمشید خبر داد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/17 - 4 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما سیاسی: مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید گفت: عملیات اسکن لیزر محوطه تاریخی نقش رستم و ایجاد داربست حفاظتی بر روی آرامگاه خشایار به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف مرمتی، انجام شد.
وی افزود: اسکن‌لیزر، روش جدیدی برای مستندسازی کامل بناها و محوطه‌های تاریخی است که در نقش رستم با دقت بالا اجرا شد. اسکن ‌لیزر نقش رستم علاوه بر مستندسازی کامل اثر، در طرح‌های مرمتی و حفاظتی با ارائه اطلاعات کامل کاربرد خواهد داشت. همچنین ارتقای حفاظت و مرمت و به کارگیری دانش روز در این خصوص، پرونده ثبت جهانی الحاق نقش رستم به تخت جمشید گامی رو به جلو است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید به آبراهه‌های مربوط به دوره هخامشی در این محوطه و در بالای نقوش اشاره کرد و گفت: این آبراهه‌ها مورد بررسی حفاظتی و مرمتی قرار گرفته تا در فصل بارش، نقوش از جاری شدن آب بر روی آن در امان بماند.
وی پروژه استیج‌بندی حفاظتی آرامگاه خشایار به‌ارتفاع 60 متر که پله‌گذاری شده است را گامی دیگر در مسیر اجرایی شدن اهداف حفاظتی و مرمتی مجموعه نقش رستم برشمرد و گفت: «کارگاه ایجادشده مزیت دسترسی به تمام نقوش، درون آرامگاه خشایار و بالای نگاره‌ها را آسان و امکان‌پذیر ساخته که هم در کار برداشت و هم در تسهیل روند اجرای طرح و برنامه حفاظت و مرمت مفید خواهد بود.
رضایی منفرد خاطر‌نشان کرد: احیا و اجرای طرح‌های حفاظتی و مرمتی در نقش رستم می‌تواند مسیر دستیابی محوطه تاریخی نقش رستم را به نشان ثبت جهانی یونسکو تسهیل کند.
نقش‌رستم نام مجموعه‌ای باستانی واقع در شمال شهرستان مرودشت، استان فارس است که در فاصله۶ کیلومتری از تخت‌جمشید قرار دارد. این محوطه باستانی یادمان‌هایی از ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده ‌است و از حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد تا ۶۲۵ میلادی همواره مورد توجه بوده ‌است زیرا آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران ایلامیان در این مکان قرار دارند و در دوره ساسانی، محوطه نقش رستم از نظر دینی و ملی نیز اهمیت بسیار داشته‌ است...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است