مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

سه نکته امنیتی سایبری که کودکان شما باید بدانند


در دنیایی پر از مشکلات امنیتی، دزدان اطلاعات و حمله‌ها به حریم شخصی، آشنایی با پایه‌های امنیت سایبری برای همه، بسیار مهم است، مخصوصاً برای کودکانی که در مقابل جرائم سایبری بسیار آسیب‌ پذیرند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/17 - 4 ماه پیش
کلیک: همان‌طور که آموزش عادت‌های درست مالی بسیار مفید است، یاد دادن عادت‌های درست در امنیت آنلاین نیز بسیار اهمیت دارد. در اینجا سه نکته امنیت سایبری برای آموزش به کودکان شما آورده شده و به آن‌ها یاد می‌دهد با استقلال بیشتری از اینترنت استفاده کنند.بیش‌ازحد اطلاعات خود را به اشتراک نگذاریددر دهه گذشته رسانه‌های اجتماعی ظهور کردند و حالا بسیاری از اطلاعات شخصی مردم را می‌توان در فضای آنلاین یافت. بسیاری از سایت‌های اجتماعی حداقلی برای سن قرار داده‌اند، بااین‌حال، اشتراک‌گذاری افراطی ممکن است برای هر کس و در هر مکان اتفاق بیفتد. همان‌طور که به کوکان یاد می‌دهید که چه چیزهایی را نباید با غریبه‌ها در دنیای واقعی به اشتراک بگذاردند، بسیار مهم است که به آن‌ها آموزش دهید، به کدام سایت‌ها نروند و کدام نوع از اطلاعات را در فضای آنلاین به اشتراک نگذارند. یادآوری کنید، هرگز اطلاعاتی مانند نام کامل، آدرس منزل، شماره تلفن، اسامی والدین یا اعضای خانواده، اطلاعات مالی، نام مدرسه، رمز عبور یا دیگر اطلاعات شخصی را با یک غریبه یا هر شخص آنلاین دیگری به اشتراک نگذارند.
برای اشتراک‌گذاری باید دوستان آنلاین فرزند خود را بشناسید و مطمئن شوید که آن‌ها شخصی را که در زندگی واقعی نمی‌شناسند، به‌عنوان دوست انتخاب نکرده و فالو نکنند. والدین باید برای کودکان توضیح دهند که آشنایی با یک فرد به این معنی نیست که او را از هر جهت می‌شناسید. کسانی که به قرارهای آنلاین رفته‌اند، منظور ما را می‌فهمند.
به یاد داشته باشید اشتراک‌گذاری افراطی نه‌تنها برای فرزند شما بلکه برای هرکسی اتفاق می‌افتد. در واقع نتیجه یک تحقیق انجام شده توسط New York University در سال 2015، توجهات را به اشتراک‌گذاری افراطی والدین جلب کرد؛ والدینی که ناخواسته اطلاعاتی از کودکان خود مانند عکس، نام، تاریخ تولد و دیگر اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند. باید توجه داشت که اشتراک‌گذاری افراطی تنها مختص به کودک و اطلاعاتش نیست بلکه کل خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل این موضوع باید بیشتر مدنظر همه اعضای خانواده باشد. باید مراقب چیزهایی که دوستان و اعضای دیگر خانواده نیز به اشتراک می‌گذارند، باشید. به آن‌ها اطلاع دهید که دوست ندارید تصویر یا اطلاعاتی از کودکتان منتشر شود و اگر آن‌ها قبلاً این کار را کرده‌اند، از آن‌ها بخواهید که مطمئن شوند، اطلاعات به‌صورت عمومی به اشتراک گذاشته نشده باشد.از غریبه‌ها هدیه قبول نکنندبچه‌ها در برابر علایق خود و کسانی که از این علایق اطلاع دارند، بسیار حساس هستند. به فرزندان خود آموزش دهید که در مقابل هر گونه ارتباط آنلاینی مانند پیام‌های تصادفی، دعوت‌نامه‌های مشکوک و دیگر لینک‌ها مراقب باشند؛ زیرا ممکن است اسیر دام‌های فیشینگی شوند که از طعمه‌های جوان‌تر، بدون اینکه خودشان اطلاع داشته باشند، سوءاستفاده می‌کنند. در بیشتر مواقع کلاه‌برداران، کودکانی را هدف قرار می‌دهند که عاشق بازی‌ها، ویدیوها، موسیقی یا دیگر محتواهای قابل دانلود هستند و روش آن‌ها به این صورت است که لینک‌هایی خراب، با شکل محصولات موردعلاقه کودکان ارسال می‌کنند.
برای اینکه به کودکان خود کمک کنید تا با این کلاه‌برداران مبارزه کنند، از آن‌ها بخواهید هر محتوای عجیب و مشکوکی را به شما نشان دهند؛ قبل از اینکه بر روی آن‌ها کلیک کرده یا به اشتراک بگذارند. ممکن است این کار برای کودکانتان خوشایند نباشد؛ اما انجام آن از اطلاعات کودک و خانواده شما محافظت می‌کند. حتی اگر لینکی به شکل یک ویدیوی جالب یا یک وب‌سایت طرفداری از خواننده جوان و مشهوری باشد، باز هم ممکن است در پس‌زمینه، یک بدافزار وجود داشته باشد. برای فهم بیشتر می‌توانید این موضوع را مانند قبول هدیه از افراد غریبه توضیح دهید و تأکید کنید که اینترنت نیز بسیار شبیه دنیای واقعی است. اگر کاری را در دنیای واقعی انجام نمی‌دهید، در دنیای اینترنت نیز باید انجام دهید.
نهایتاً، از فعالیت‌های فرزندان خود در فضای مجازی اطلاع داشته باشید. می‌توانید به‌صورت هفتگی فعالیت‌های کودک خود را بررسی کرده یا از یک نرم‌افزار کنترل والدین استفاده کنید. این نرم‌افزار گزارشی از فعالیت‌های کودک در فضای آنلاین و شبکه‌های مجازی ارائه می‌کند. بسیار مهم است که والدین با فرزندان خود در مورد امنیت سایبری روراست باشند تا با کمک هم بتوانند با کلاه‌برداران اینترنتی بهتر مبارزه کنند.از دانلودهای خطرناک بپرهیزیدمتأسفانه، تنها کافی نیست که به کودکان خود یاد دهید، به غریبه‌ها اعتماد نکنند زیرا ممکن است یک ویدیو یا برنامه‌های جالب دیگری را دانلود کنند که دارای بدافزارهایی باشد که برای دزدیدن اطلاعات آن‌ها طراحی شده است. تا زمانی که محتواهای مورد استفاده خود را از فروشگاه‌های رسمی ویندوز، اندروید یا آیفون دانلود کنید مشکلی پیش نمی‌آید. البته همیشه این موضوع درست نیست، مانند اتفاقی که برای کاربران اپل در سال جاری اتفاق افتاد. کلید دور نگه داشتن فرزندان خود از بدافزارها، داشتن ارتباطی مناسب با آن‌هاست. کودکان شما باید به شما اطلاع دهند که کدام برنامه یا محتوا را می‌خواهند دانلود کنند تا شما بررسی کنید و ببینید آیا دانلود آن‌ها امن هست یا خیر. اگر فکر می‌کنید کودکان شما این کار را انجام نمی‌دهند، می‌توانید نرم‌افزاری برای بررسی امنیتی دانلود کنید تا از نصب برنامه‌های غیر ایمن توسط کودکان شما جلوگیری کند. همچنین می‌توانید رمز عبور فروشگاه برنامه‌ها را تغییر داده تا کودکانتان نتوانند به‌طور سرخود از آن استفاده کنند.دستگاه‌های موبایلی و کامپیوترها، هدف بدافزارها و دانلودهای نامعتبر هستند. راحت‌ترین راه برای مبارزه با آن‌ها در یک کامپیوتر قرار دادن قانونی برای دانلود نکردن هیچ‌چیز است، زیرا کودکان در کامپیوترهای رومیزی بیشتر در معرض پاپ‌آپ‌ها و اسپم‌ها هستند. برای امنیت بیشتر می‌توانید یک نرم‌افزار امنیت اینترنی بر روی کامپیوتر فرزندان خود نصب کنید تا قبل از دانلود فایل‌های مشکوک، به شما اطلاع دهد و از آن جلوگیری کند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است