مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

موگرینی: برجام متعلق به یک کشور نیست


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، برجام را راه حلی برد - برد دانست که مانع از یک رویارویی نظامی خطرناک شده و متعلق به یک یا دو کشور نیست.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/17 - 4 ماه پیش
فدریکا موگرینی در بخشی از پیام تصویری خود گفت: به توافق هسته ای با ایران توجه کنید. این توافق بدون اتحادیه اروپای قوی غیرممکن بود. ما تمام توان خود را در خدمت صلح قرار دادیم و این برای موفقیت مذاکرات ضروری بود.
توافق هسته ای ایران قدرت همکاری بین المللی را نیز نشان داد. از طریق دیپلماسی و گفت و گو به راه حلی برد – برد دست یافتیم؛ سنگ بنایی برای عدم اشاعه بنا نهاده و مانع بالاگرفتن یک (رویارویی) مخرب و خطرناک نظامی شدیم.
وی افزود: از دو سال پیش که به توافق دست یافتیم، آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اجرای توافق نظارت کرده که از جمله آنها انجام بازرسی ها بوده و پایبندی ایران را 8 بار تائید کرده است. 60 سال پس از تاسیس، آژانس حجتی برای همگی ما است. چرا که توافق کاملاً مرتبط با عدم اشاعه هسته ای است و به یک یا دو کشور متعلق نبوده و متعلق به تمام دنیا و همگی ما است.
در واقع توافق هسته ای ایران، قطعنامه شورای امنیت سارمان ملل است و توافق با ایران یکی از بدترین بحران های هسته ای دوران ما را خاتمه داده است.
موگرینی ادامه داد: اکنون که با یک تهدید هسته ای جدید و متفاوت از سوی کره شمالی مواجهیم، توان گشودن یک جبهه دیگر را نداریم. منفعت، مسئولیت و وظیفه ما حفظ توافق هسته ای با ایران و حرکت در جهت تقویت و نه تضعیف نظام جهانی عدم اشاعه است.
این سمینار بین المللی به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره همکاری های بین المللی، علمی و فنی در زمینه امنیت و منع گسترش هسته ای برگزار می شود و در آن حدود 40 مقام یا چهره برجسته از چهار قاره اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا سخنرانی خواهند کرد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است