مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

علیدوستی: مهم نیست که دیگر نیستم


تیم فوتبال نوجوانان ایران با حمید علیدوستی، یکی از بهترین تیم‌های حاضر در دور مقدماتی جام ملت‌های آسیا شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/17 - 4 ماه پیش
ایران ورزشی: تیم فوتبال نوجوانان ایران با حمید علیدوستی، یکی از بهترین تیم‌های حاضر در دور مقدماتی جام ملت‌های آسیا شد.  علیدوستی خودش این تیم را جمع کرده بود و راه نتیجه گرفتن با آن را خوب بلد بود. بعد از صعود این تیم به مرحله نهایی مسابقات اما وقتی نوجوانان در تورنمنت چین، از ژاپن 4 گل خوردند و به چین باختند، حمید علیدوستی برکنار و عباس چمنیان جایگزین او شد، هرچند که در آن زمان تیم به خاطر برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس، مدتی تمرین نکرده بود. با این تفاسیر این نتیجه دور از ذهن نبود و نمی‌توان ضعف تیم در این تورنمنت را به حساب ضعف فنی علیدوستی گذاشت. حالا اما علیدوستی که نقش موثری در موفقیت امروز این تیم داشته، با همه کم لطفی‌هایی که از سوی فدراسیون فوتبال دیده اما به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن درباره درخشش نوجوانان در نخستین گام از رقابت های جام جهانی اظهارنظر می کند.
 تیمی که با گزینش شما تشکیل شده و با شما شروع کرده، حالا در جام جهانی خوش می درخشد.
ما از سه، چهار سال پیش با برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و کمیته جوانان حرکتی را شروع کردیم. از استعدادیابی تا مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا و نایب قهرمانی در این مسابقات و حالا هم جام جهانی. این مسیر طولانی را با موفقیت پیمودیم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی فدراسیون و کمیته جوانان کارها خوب انجام شده است.
این موفقیت در واقع حاصل یک همت جمعی بوده است.
بله، 4، 3 سال است که برای موفقیت نوجوانان فعالیت می شود. افراد زیادی در این موفقیت دخیل بوده‌اند. فدراسیون فوتبال در این زمینه توانسته برنامه‌ریزی و هدفگذاری خیلی خوبی داشته باشد تا این پروسه شکل بگیرد.
در میان همه افرادی که در این موفقیت دخیل بوده‌اند، نقش اثرگذار شما را نمی‌توان کتمان کرد.
در هر صورت همانطور که گفتم افراد مختلفی بودند که کمک کردند تا نوجوانان مسابقات خود را با موفقیت پشت سر بگذارد. بعد از من هم آقای چمنیان عهده‌دار مسوولیت تیم شدند و خیلی خوب توانستند از عهده این کار برآیند. به نظر من با هدفگذاری خوبی که انجام شد، تیم توانسته به تجربه، بلوغ و تاکتیکی برسد که همه اینها به سادگی به دست نیامده است.
حالا مهم‌ترین مأموریت فدراسیون فوتبال این است که موقعیت فعلی را به بهترین شکل ممکن حفظ کند.
قطعاً برگزاری اردوهای آماده سازی و بازی‌های تدارکاتی خیلی می تواند به حفظ این تیم و موقعیت فعلی کمک کند. بینش، توان و درایت خوبی در فدراسیون فوتبال وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود جوانان سلسله مراتب را طی کنند و به رده‌های بالاتر برسند. به خصوص در حال حاضر تعاملاتی هم با کی‌روش در این زمینه داشتند که همه تیم‌های پایه می‌توانند محوریت واحدی داشته باشند. در واقع در این شرایط برنامه بعدی می‌تواند این باشد که همه این بازیکنان به مرحله بالاتری راه پیدا کنند و پشتوانه خوبی برای تیم بزرگسالان ما باشند.
خیلی هوشمندانه از صحبت درباره کم‌لطفی فدراسیون فوتبال در حق خودتان عبور می کنید.
نه، فوتبال همین است دیگر. من در همه رده‌های سنی تیم‌های فوتبال بازی کرده‌ام. قهرمان جوانان شده‌ام، کاپیتان تیم امید بودم و در مقدماتی جام جهانی بازی کردم‌. سال‌ها به عنوان یک ملی‌پوش در بازی‌های تیم ملی حضور داشتم. من کسی هستم که برای این پیراهن تمام سعی‌ام را کرده‌ام و اگر این سعی منتج به موفقیت تیم شود، دیگر فرقی ندارد باشم یا نه.
به هر حال می‌توانستید در زمان این موفقیت کنار تیمی باشید که خودتان تک‌تک بازیکنانش را کشف کرده‌اید.
ببینید، از رییس فدراسیون فوتبال تا تدارک تیم، همه و همه در موفقیتی که حاصل می شود نقش دارند. دوست داشتم این بازیکنان به مدارج بالا برسند و امروز خوشحالی من این است که شاهد این اتفاق هستم.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است