مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

کتابخانه ای مدرن شبیه درخت +عکس


مجله اینترنتی راه ما: ما در طول زندگی مان با کتابخانه های بسیاری برخورد داشته ایم , اکثر کتابخانه ها و قفسه هایی که دیده ایم در گوشه ای از اتاق ,چسبیده به دیوار قرار داشته اند ,تنها چیز جذابی که می شود از آن نما بهرمند گشت, کتاب هایی بود که در آن ها جای گرفته بودند که مطمئنا هیچ ارتباطی با طراحی خود کتابخانه نداشته اند.

منتشر شده در تاریخ 1396/04/26 - 7 ماه پیش
یک قفسه کتاب لزومی ندارد که حتما به شکل مستطیل شکل و خسته کننده مانند دیگر کتابخانه ها طراحی شود, مبل ساز و طراح صنعتی ایتالیایی Poltrona Frau به همگان ثابت می کند که یک کتابخانه هم می تواند به صورت آزادانه بدون هیچ تکیه گاه جانبی ای در مرکز اتاق واقع شود و به آن زیبایی ببخشد و هم برای هر اتاقی قابل نصب و مناسب باشد.
وی بدلیل ساختار ایستایی که دارد, نام آن را Albero به معنی ” درخت ” نهاده است.
تنه چوبی و فلزی اش حکم تنه درخت را دارد که در ارتفاعات گوناگون می توان آن را تنظیم کرد و متصل به آن قاب های چوبی چهار وجهی قرار می گیرند که کتاب ها بر روی آنان واقع می شوند , Poltrona Frau این قاب های چوبی را تشبیه به شاخه ها برگ های درخت کرده و مکان آن ها را می توان متناسب با ارتفاع کتاب ها و سلیقه شخصی افراد تغییر داد.
چگونگی طراحی و مکانیزم حرکتی آن ؛
کتابخانه Albero نسبت به کتابخانه های دیگر ,دارای خصوصیات خاصی می باشد که از جمله آن ها می توان به پایه قابل انعطاف آن که از روکش گردو ساخته شده و می تواند 360 درجه بچرخد و هم چنین تا ارتفاع 11 پا مرتفع و به سقف متصل می گردد, اشاره کرد.
تنه ی عمودی اش قابل اعتماد و مستحکم است ,قفسه های کتابخانه شامل 12 قاب مکعبی شکلی که با روکش فیبرنوری پوشانده شده اند ,می باشد و مصرف کننده می تواند با توجه به علاقه و سلیقه خود آن را چیدمان کند و کتاب ها و مجسمه های خویش را بر روی آن قرار دهد.
این ایده از کجا الهام گرفته شده ؛
طرح درخت یا Albero طراحی شده ی Poltrona Frau در اصل نسخه جدیدتر و بازسازی شده ایده اصلی هنرمند Gianfranco Frattini ,معمار و طراح صنعتی موفق که طرح خود را در سال 1950 به اجرا در آورد و به عنوان طراح خلاق آن زمان شهرت یافت ,
حال آن که Frau نسل نوینی از اثر وی را با کمک الهاماتی که از او گرفته است استخراج نمود و باری دیگر چنین فکری را در شکلی تازه تر ساخته است.
اثر Frau قاعدتا در سبک مدرن و البته اقتباس یافته جای خواهد گرفت اما هنر Art Gianfranco Frattini در زمان خود طبق مهیار های امروزی جز هنرمندان پیش رو و آوانکارد قرار می گیرد...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است