مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

مجرم محکوم شده تیم هسته‌ای به چه می‌خندید؟!


روزنامه کیهان نوشت: چهارشنبه هفته گذشته، «عبدالرسول دری اصفهانی» مشاور ارشد بانکی و عضو دوتابعیتی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم به تحمل پنج سال حبس در دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/16 - 4 ماه پیش
روزنامه کیهان نوشت: چهارشنبه هفته گذشته، «عبدالرسول دری اصفهانی» مشاور ارشد بانکی و عضو دوتابعیتی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم به تحمل پنج سال حبس در دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شد.
گفتنی است شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای این عضو دستگیرشده تیم مذاکرات هسته‌ای، پنج سال حبس صادر کرده بود که پرونده با اعتراض متهم به رأی صادره به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد.پس از آن پرونده در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد بررسی قرار گرفت و شعبه دادگاه تجدید نظر رأی شعبه بدوی یعنی پنج سال حبس را تأیید کرد و حکم متهم این پرونده قطعی شد.
مدال خدمت 19 بهمن ماه سال 94، روحانی در مراسمی به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، نشان‌های لیاقت، خدمت و لوح یادمان زرین اهدا کرد.
روحانی در این مراسم گفت:«بي‌ترديد فرو ريختن ساختمان تحريم و ديوار بي‌اعتمادي در برابر جهان كه من از دو سال پيش ترك‌هاي آن را مشاهده كردم، افتخاري نه از آن احزاب و دولت‌ها بلكه افتخاري از آن ملت بزرگ ايران است».
در این مراسم «عبدالرسول دری اصفهانی» نشان درجه سه خدمت را از آقای روحانی دریافت کرد که  براساس دریافت نشان درجه سه دولتی، ۵۰ سکه بهار آزادی به عنوان مزایای مادی به وی اعطاء شده است.
به موجب مصوبه هیئت وزیران، دریافت کنندگان نشان‌های دولتی علاوه‌بر مزایای مادی از مزایای غیر مادی نیز برخوردار خواهند بود که شرکت در مراسم و آیین‌های رسمی، چاپ نام و مشخصات دارندگان نشان در مجموعه‌های ادواری، نصب تصویر و لوح یادبود در شهرداری زادگاه یا موسسه و محل خدمت و اولویت در برخورداری از فرصت‌های مطالعاتی و دریافت امکانات لازم برای اجرای طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی را شامل می‌شود.
این‌گونه هسته‌ای رفت و تحریم‌ها ماند
کیهان و دیگر منتقدان دلسوز در تحلیل‌های کارشناسی همواره تاکید داشتند که قواعدی همچون «توازن تعهدات»، «همزمانی اجرای تعهدات»، «اخذ تضمین از طرف مقابل» و «پیش‌بینی برگشت‌پذیری امتیازات واگذار شده در صورت نقض عهد» که قاعده عقلی هر قرارداد عادی حقوقی است، در برجام رعایت نشده و همین امر بسترهای لازم را برای عهدشکنی آمریکا در توافق هسته‌ای ایجاد خواهد کرد. اما دولت هیچگاه این انتقادها را نپذیرفت و با شانه خالی کردن از پاسخگویی، منتقدان را به جهنم حواله داد!
وقتی اعلام می‌شود که مشاور ارشد بانکی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم یک فرد دو تابعیتی بوده و از یک کشور اروپایی حقوق ماهیانه دریافت می‌کرده است، دیگر یافتن ارتباط سهل اندیشی و آدرس‌های غلط در مذاکرات با توجه به حضور این افراد که بیخ گوش تصمیم‌گیران اصلی، مشورت‌های کلیدی داده‌اند، کار دشواری نیست.
حال این مسئله ملموس‌تر شد که «چرا پس از برجام، نه تنها تحریم‌ها لغو نشد که بیشتر هم شد؟» و «چرا ایران به همه تعهداتش عمل کرد ولی متن توافق طوری تنظیم شده که ایران حتی به نقض عهد طرف مقابل هم نمی‌تواند شکایت کند؟».
نکته قابل توجه اینجاست که دری اصفهانی، حقوق خود را از انگلیس (ماهانه7500 پوند- حدود ۳۰ میلیون تومان) دریافت می‌کرده است.
گفتنی است پیش از دری اصفهانی، در اولین تیم مذاکره‌کننده روحانی نیز، یکی از اعضا به جرم امنیتی در دادگاه محکوم شده بود.
دیروز انکار امروز سکوت!
محکومیت مشاور ارشد بانکی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم، اتفاق کوچک و کم‌اهمیتی نیست. اما متاسفانه مقامات ارشد دولت تاکنون نسبت به این موضوع سکوت کرده و از پاسخگویی و شفاف سازی شانه خالی کرده‌اند.
این در حالی است که در تابستان سال گذشته و پس از انتشار خبر بازداشت دری اصفهانی، اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای فورا واکنش نشان داده و این موضوع را تکذیب کردند.
برای نمونه، «حمید بعیدی نژاد» رئیس‌وقت تیم کارشناسی مذاکره‌کننده هسته‌ای-شهریور 95- گفت:«دری اصفهانی سابقه بیش از دو دهه حضور در دعاوی بین‌المللی را داردو اصرار بر جاسوس خواندن او توهینی آشکار به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران است».
لزوم پاسخگویی در روزهای گذشته مقامات ارشد دولت از جمله رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه درخصوص برجام صحبت کرده‌اند اما با کمال تاسف درخصوص موضوع محکومیت عضو تیم مذاکره‌کننده هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.
در حال حاضر افکار عمومی منتظر شفاف‌سازی و پاسخگویی مقامات دولت درخصوص این مسئله مهم است.
انتظار از دستگاه قضا
همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، محکومیت مشاور ارشد بانکی تیم مذاکرات هسته‌ای، اتفاق کوچک و کم اهمیتی نیست. این مسئله موضوعی شخصی نیست بلکه موضوعی مرتبط با منافع ملی و عزت مردم کشورمان است.
اقدام دستگاه قضا در محاکمه این شخص قابل تقدیر است اما به جهت اینکه امثال دری اصفهانی‌ها امنیت و اقتدار کشور را به کمین دشمن برده اند، لازم و ضروری است که قوه قضائیه درخصوص این خیانت و وطن فروشی، برخی جزییات را اعلام کند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است