مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

فنی حرفه ای به 2 هزار استاد کار نیاز دارد


مجله اینترنتی راه ما: مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه‌ای گفت: امسال به جذب ۲ هزار و ۵۰۰ هنر آموز و ۴ هزار استادکار که باید از طریق دانشگاه شهید رجایی جذب شوند نیاز داریم.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 4 ماه پیش
محسن حسینی مقدم درباره ی نیاز های تربیت دبیر فنی در نظام آموزشی کشور گفت: تعداد هفت هزار واحد آموزشی هنرستانی در کشور وجود دارد که به جز دبیران دروس عمومی و پایه دروس تخصصی را دارند.
وی افزود: این دروس باید به صورت تئوری و کارگاهی توسط هنرآموزان و استادکاران آموزش داده شود، هنرآموزان دارای مدرک کارشناسی به بالا و استادکاران دارای مدرک کاردانی هستند که به عنوان همیار هنرآموز در ارائه دروس کارگاهی فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش به ویژه کلاس‌های کارگاهی باید با ۱۵ نفر دانش‌آموز تشکیل شوند اما در برخی مواقع این اتفاق نمی‌افتد.
حسینی مقدم بیان کرد: در حال حاضر در سطح کشور ۵۹ هزار استادکار، هنرآموز و سرپرست بخش وجود دارد.
وی ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه سهم آموزش فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش باید به ۵۰ درصد برسد و امسال در سال نخست برنامه ۳۸ درصد دانش‌آموزان به این بخش هدایت شدند.
وی با از تدوین نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش خبر داد و گفت: در بخش نیروی انسانی ۲۵ هزار هنرآموز و ۳۱هزار استادکار تا پایان برنامه ششم نیاز داریم تا ۵۰ درصد دانش آموزان را به هنرستان‌ها هدایت کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه شهید رجایی تعداد ۴۵۰ دانشجو در دوره کارشناسی فنی می‌گیرد گفت: برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه، امسال به جذب ۲ هزار و ۵۰۰ هنر Art آموز و ۴ هزار استادکار نیاز داریم. این تعداد باید از طریق دانشگاه شهید رجایی جذب شوند.
حسینی مقدم ادامه داد:‌ برای تحول در هنرستان‌ها نخستین بحث تامین نیروی انسانی است و دانشگاه شهید رجایی سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ فارغ التحصیل دارد و بخشی از نیروهای مورد نیاز نیز از طریق دوره‌های یک ساله جذب می‌شوند اما برای هدایت ۵۰ درصد دانش‌آموزان به هنرستان‌ها باید شرایطی فراهم شود که از میان فارغ التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در مقطع فوق دیپلم به عنوان استادکار جذب نیرو داشته باشیم چرا که هم‌اکنون تنها راه ورود نیرو به آموزش‌وپرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است.
مدیرکل دفتر آموزش های فنی وحرفه‌ای خاطرنشان کرد:‌ از سال ۹۴ شاهد استخدام هنرآموزان و استادکاران براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هستیم که در سال ۹۴ حدود ۵ هزار نفر و سال بعد ۱۰ هزار نیروی هنرآموز و استادکار را جذب کردیم و شرط لازم این بود تا دانش‌آموز فارغ التحصیل هنرستانی باشند که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای مدرک کاردانی را اخذ کرده باشند. ..
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است