مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

مداحان سیاسی یا مداحی سیاسی؟


حسین سازور در شب تاسوعا به همنشینی علی لاریجانی با رییس دولت اصلاحات کنایه زد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 4 ماه پیش
سال هاست از حاشیه به متن آمده اند؛ دیگر خود صحنه گردان مراسم های مذهبی در مساجد، تکایا و هیئت های شده اند و ایام سوگواری امامان معصوم (ع)، به ویژه محرم هم اوج فعالیت های شان است. هرچه بیشتر به میان گود نزدیک تر شدند ، حاشیه های شان هم بیشتر شده است؛ از سبک مداحی و اشعاری که می خوانند تا مضمون مداحی های شان که تم سیاسی آن بیشتر از تم مذهبی آن شده، این حاشیه ها را پررنگ تر کرده است.
اغلب اوقات مخاطب مداحی های سیاسی آن ها، جناح چپ هستند و هر کسی که از این جریان حمایت کرده باشد؛ از این رو علی لاریجانی، رییس اصول گرای مجلس دهم در بیت رهبری هم از کنایه های سیاسی این طیف از مداحان در امان نمی ماند و پاسخ هم نشینی اش با رییس دولت اصلاحات را در این مجلس می گیرد.
حسین سازور که به عنوان مداح در مراسم عزاداری حسینیه امام خمینی (ره) شرکت کرده بود و برای مراسم شب تاسوعای حسینی مداحی می کرد، هم نشینی اخیر علی لاریجانی با رییس دولت اصلاحات را به باد کنایه و انتقاد گرفت. سازور در این مراسم با خواندن این بیت که «مردم، شهیدان جز ولی چیزی ندیدند/ غیر از حسین بی علی [ع] چیزی ندیدند، امروز اگر بودند با ما گرچه هستند/ آیا کنار فتنه گرها می نشستند؟» خطاب به کسانی که به آن ها کنایه زده بود، گفت: «تکلیفتان را مشخص کنید.» تا دامنه کنایه های سیاسی مداحان به اصول گرایان نیز برسد.
مداحی در مراسم های مذهبی رسم دیرینه ای است که از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم وجود داشت، اما با یک تفاوت؛ مداحان همیشه در حاشیه فعالیت روحانیون قرار داشتند و فقط یک روحانی بر صحنه حاکم و سخنران اصلی مجلس بود. مداح قبل از این که «آقا» به منبر برود یا بعد از این که از منبر پایین بیاید، چند دقیقه ای مداحی می کرد. این روند تا بعد از پیروزی انقلاب نیز ادامه داشت، اما یک دهه است که نقش مداحان پررنگ تر از روحانیونی که در منابر سخنرانی می کنند، شده است و این مداح ها هستند که صحنه گردان اغلب هیئت های مذهبی شده اند.
کار به جایی رسیده است که به صورت مستقیم در عرصه انتخابات وارد می شوند، از نامزدهای خاص حمایت می کنند، فهرست انتخاباتی می دهند و حتی خود نامزد انتخابات می شوند. حاج منصور ارضی، سعید حدادیان، محمود کریمی، عبدالرضا هلالی، میثم مطیعی و مجید سازور شناخته شده ترین و بانفوذترین مداحانی هستند که نه تنها علقه سیاسی خود به جناح راست را پنهان نمی کنند؛ بلکه از حمله به اصلاح طلبان و دولت تدبیر و امید ابایی ندارند.
حاج منصور ارضی
از معروف ترین مداحان و بیش از پنج دهه است که در مراسم های مذهبی به ذکر اهل بیت (ع) می پردازند؛ از زمانی که پنج سال داشت نزد عمویش حسن ارضی مداحی را آموخته است. سعید حدادیان، عبدالرضا هلالی، محمود کریمی، محمدرضا طاهری و حسین سازور که خود امروز از مداحان معروف پایتخت هستند شاگردان حاج منصور ارضی هستند.
مسجد ارگ تهران نیز پایگاهش است که با مدیحه سرایی های سیاسی او پای مداحان به عرصه سیاست باز شد. یکی از سیاستمدارانی که در سیبل حملات منصور ارضی قرار داشت، آیت الله هاشمی رفسنجانی بود؛ طوری که این مداح در یکی از مراسم هایی که در مسجد ارگ برگزار کرد برای «مرگ» آیت الله دعا کرد و در جایی دیگر به او توهین کرد. سال 89 نیز در همان مسجد ارگ مدعی شد محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز در حال زنا دستگیر شده است.
از دیگر سخنان جنجالی «حاج منصور» اصول گرایان اظهاراتش در شهریور سال 88 در مراسم شب قدر بود؛ او در واکنش به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری نهم گفته بود: «صد نفردختر و پسر را به استخری از مشروب برده اند و پس از زنا و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده اند و زده و کشته اند.»
هرچه اصلاح طلبان در مداحی های منصور ارضی مورد حمله قرار می گرفتند، اما رابطه اش با محمود احمدی نژاد خوب و حتی در انتخابات نیز از حامیانش بود. با این حال اسفندیار رحیم مشایی، یار گرمابه و گلستان احمدی نژاد از حملات این مداح در امان نبود. او در سال 89 در مراسم زیارت عاشورای حسینی صنف لباس فروش ها، اسفندیار رحیم مشایی را با سلمان رشدی مقایسه و بعدها برای اعدام مردمی مشایی نیز جایزه تعیین کرد.
دولت حسن روحانی که روی کار آمد، نوبت حسن روحانی بود که از سوی این مداح پرحاشیه و تندرو مورد حمله قرار گیرد و ارضی امسال در شب بیست و سوم ماه رمضان در مراسم مسجد ارگ در واکنش به تلاش دولت برای هموار شدن حضور زنان در استادیوم به روحانی توهین کرد: «برخی ها که با هر کلک و دروغی رفتن از مردم رای گرفتند، حالا می آیند برای ما مفهوم ولایت را معنا می کنند... من نمی دانم برخی ها چقدر پررو و بی حیا هستند که این حرف ها را می زنند.»
سعید حدادیان
شاگرد اول حاج منصور ارضی است و در مهدیه تهران به نوحه سرایی می پردازد. حدادیان نیز مانند استادش میانه خوبی با آیت الله هاشمی رفسنجانی نداشت و یکی در میان در مداحی هایش به رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام حمله می کرد. یکی از نمونه انتقادات او به آیت الله هاشمی مربوط به دومین شب مناجات خوانی ماه رمضان سال 94 است که در میانه دعا خطاب به او گفت: «کدام عید به جای کیش پا شدی رفتی جبهه ها؟ این همه مردم رفتند سر زدند. چطور این مردم می روند به محل شهادت رفقایشان سر می زنند؟ چطور این پدر و مادرها می روند به محل شهادت فرزندانشان سر می زنند؟ چطور این خواهر و برادرها می روند به محل شهادت عزیزان شان سر می زنند؟ شما می روی جت اسکی؟»
او سپس به ماجرای دستگیری فائزه هاشمی پس از سال 88 پرداخت و گفت: «واقعا در جریان فتنه دخترشان را همین جا (سپاه غرب تهران) آوردند. رسما دستگیر شد. رسما علیه نظام داشت تظاهرات می کرد. داشت حرف می زد و سخنرانی می کرد. کلیپ هایش هم هست. همان شب به وساطت شما آزادش کردند. چرا نگذاشتید در بازداشت بماند؟ از شخص آقای شاهرودی بنده شنیدم که ما خواهش کردیم بگذارید ما اعمال قانون کنیم. ایشان (آقای هاشمی رفسنجانی) وساطت کردند و ما به احترام ایشان قبول کردیم. اگر قرار باشد روزی مردم با آقای هاشمی حرف بزنند این مردم در سینه هایشان خیلی حرف هست.»
حدادیان نیز مانند استادش حامی محمود احمدی نژاد و منتقد حسن روحانی است. او در یکی از مداحی هایش در واکنش به حسن روحانی که گفته بود «آن ها که می گویند تحریم مهم نیست، گویی که از جیب مردم بی  خبرند» پاسخ داد: «آن آقا می گوید بعضی ها از جیب مردم خبر ندارند! تو دلت واقعا برای مردم سوخته؟ شما کجا می نشینی؟ زندگی ات چطور است؟ استخر را نفر قبلی خراب کرد، شما دوباره ساختید. می گویند رییس جمهوری باید گلف بازی کند و به استخر برود، شما بروید شنایتان را بکنید و جت اسکی تان را بروید. این حرف ها که در مورد جیب مردم می زنید از شما خنده دار است.» در سال 1392 که تیراندازی محمود کریمی از مداحان خبرساز شد، حدادیان اسلحه او را به عصای موسی (ع) تشیبه کرد.
محمود کریمی
«هئیت رزمندگان اسلام» پایگاه دیگر شاگرد منصور ارضی است که از این محل راه استاد را در پیش گرفت و اکنون در حسینیه چیذر تهران نوحه سرایی می کند. کریمی هم مانند هم درسش سعید حدادیان و استادش منصور ارضی در مداحی های خود از سیاست غافل نیست و به صراحت درباره لزوم بازگویی مسائل سیاسی در مداحی تاکید می کند.
او معتقد است مداح باید در برخی مسائل سیاسی دخالت و اظهارنظر کند. او سال 91 در گفت و گویی که با خبرگزاری «تسنیم» داشت، گفت: «در پاسخ به آقایانی که می گویند مداحان نباید در کار سیاست دخالت کنند من پاسخ می دهم که خودشان در سیاست دخالت نکنند، چون این حرفشان از بی سوادی سیاسی شان نشات می گیرد و بهتر است به کار خودشان برسند، چون ما این بینش را داریم که در سیاست اظهارنظر کنیم، ولی آن ها ندارند.»
کریمی در جریان مراسم تشییع پیکر 175 غواص کشته شده در عملیات کربلای چهار که در میدان بهارستان تهران برگزار شد با خطاب قرار دادن حسن روحانی گفت: «مسئولان ما چگونه به خود اجازه می دهید در نظام جمهوری اسلامی، حالا در بیرون هر کاری می کنید خودتان می دانید و خدای خودتان، آن هم اجازه نمی دهیم بهتان.»
این شاگرد حاج منصور اما حاشیه هایی نیز داشته است که یکی از این موارد تیراندازی او در یکی از اتوبان های تهران بود. او در دی ماه 92 با خودرویی در اتوبان بابایی تهران تصادف می کند که منجر به درگیری و در نهایت تیراندازی محمود کریمی می شود.
عبدالرضا هلالی
حاشیه های این شاگرد منصور ارضی اما بیشتر از محمود کریمی است. هلالی که از مداحان جوان است نوحه سرایی را در هیئت های کوچک شروع کرد و بعد از چند سال «هیئت الرضا» به پایگاه دائمی اش تبدیل شد. او برای اولین بار در نوحه خوانی از موسیقی پاپ بهره برد که این سبک از مداحی هلالی مورد توجه جوانان قرار گرفت.
حدود 10 سال پیش فیلمی از هلالی در حال قلیان کشیدن در کنار یک زن منتشر شد که به واکنش های منفی علیه این مداح جوان منجر شد. هلالی پس از انتشار این فیلم نیز دستگیر شد و مدتی از مداحی خودداری کرد، اما بعد از چند سال بار دیگر به کار قبلی خود بازگشت، اما جنجالی ترین اقدام این مداح جوان چند ماه پیش وقتی خبر دستگیری اش به بیرون درز کرد، افشا شد. خبر بازداشت او به همراه دو مداح دیگر تایید شد، اما جزییات آن تاکنون اعلام نشده است.
میثم مطیعی
میثم مطیعی اما جوان ترین و تازه کارترین مداحی است که بعد از سال 92 شهرت یافت. او کارهایش را از جلسات مجتبی تهرانی آغاز کرده و از موسسان دفتر حفظ و نشر آثار مجتبی تهرانی و اولین مدیرعامل این موسسه نیز بوده است.
در مصاحبه ای با «تسنیم» در بهمن ماه 91 می گوید، به دلیل تعالیم استاد اخلاقش مجتبی تهران مدت ها از پذیرش پیشنهاد مداحی در صدا و سیما و مصاحبه با رسانه ها خودداری می کرده است. او در این مصاحبه می گوید مقتل خوانی را از مجتبی تهرانی یاد گرفته است و استادش معتقد بوده شعار بدون شعور مطلوب نیست: «من سه تا شین دارم: شرع، شعور و شعار، که البته شعار آخر از همه است. اگر شرع و شعور نباشد، شعار اثرگذاری و بُرد ندارد و مضر و دشمن ساز هم هست. اما م حسین (ع) برای چه شعارش در طول تاریخ بُرد داشت؟ برای این که با شرع و شعور همراه بود.»
او گرچه جوان است، اما مانند استخوان داران این طیف پرداختن به امور سیاسی جزء تفکیک ناپذیر مداحی های اوست. مطیعی در پنجم تیر 96 قبل از نماز عید فطر تهران، شعری خواند که مخاطبش حسن روحانی بود و سیاست های خارجی دولت او را مورد نقد قرار می داد. او خطاب به رییس جمهوری که در صف اول نماز نشسته بود خواند: «ای نشسته در صف اول نکنی خود را گم/ منتظر اقدام تو هستند هنوز این مردم/ سیلی از کوخ نشین، کاخ نشین خواهدخورد/ و زمین خوار سرانجام زمین خواهدخورد/ باز تحریم جدیدی به سنا رفت که رفت/ جسم برجام چو روحش به فنا رفت که رفت...».
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است