مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

ایران – گینه؛ 17 ساله‌هایی با اهداف بزرگ


ملی‌پوشان کشورمان که برای چهارمین‌بار در تاریخ جواز حضور در این رقابت‌ها را به دست آورده‌اند، در گروه C این بازی‌ها با تیم‌های گینه، کاستاریکا و آلمان هم‌گروه هستند و از ساعت ١٨ امروز به مصاف گینه، نماینده آفریقا می‌روند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 3 ماه پیش
روزنامه شرق: رقابت‌های جام جهانی زیر ١٧ سال از امروز برای ایران شروع می‌شود؛ ملی‌پوشان کشورمان که برای چهارمین‌بار در تاریخ جواز حضور در این رقابت‌ها را به دست آورده‌اند، در گروه C این بازی‌ها با تیم‌های گینه، کاستاریکا و آلمان هم‌گروه هستند و از ساعت ١٨ امروز به مصاف گینه، نماینده آفریقا می‌روند. شاگردان عباس چمنیان در ایران، بعد از هندی‌ها  كه به واسطه میزبانی توانسته‌اند بلیت حضورشان در جام جهانی را اوکی کنند، اولین تیمی بودند که توانستند به جام جهانی برسند. آنها با رسیدن به فینال آسیا، سهمیه حضورشان در جام جهانی را به دست آوردند و نشان دادند این‌بار با انگیزه‌ای متفاوت قرار است در جام جهانی بازی کنند.
چهارمین حضور
ایران برای رسیدن به جام جهانی هند گام بلند و محکمی برداشت؛ این تیم که می‌دانست سهمیه حضورش از طریق رقابت‌های آسیا به دست می‌آید برنامه‌اش را برای قهرمانی در آسیا چید ولی در نهایت در ضربات پنالتی قهرمانی در این رقابت‌ها را از دست داد. «راستش را بخواهید ما از همان اول می‌خواستیم قهرمان آسیا شویم ولی دست آخر در ضربات پنالتی مغلوب شدیم و به هدفمان که قهرمانی در آسیا بود، نرسیدیم». این بخشی از صحبت‌های عباس چمنیان سرمربی تیم ایران با «شرق» است. او از انگیزه بالای بازیکنانش برای جام جهانی حرف می‌زند و راهی را که در آسیا طی کرده‌اند، یکی از نشانه‌های این ادعا می‌داند: «ما در رقابت‌های آسیایی چهار گل خوردیم و بهترین خط دفاعی را داشتیم، از سویي ١٣ گل هم زدیم که بعد از ژاپن دومین خط حمله خوب این رقابت‌ها را هم داشتیم. خب همین موضوع نشان می‌دهد در تیم ما چقدر تعادل خوبی وجود دارد و با حفظ همین روند می‌توانیم روزهای خوبی در این جام جهانی داشته باشیم».
ایران در هشت دوره نخستی که جام جهانی زیر ١٧ سال برگزار می‌شد، نتوانست سهمیه بگیرد تا اینکه بالاخره در سال ٢٠٠١ به جام جهانی زیر ١٧ساله‌ها در ترینیدادوتوباگو رسید. کم‌تجربگی سه شکست در همان مرحله گروهی روی دست بازیکنان ایران گذاشت که معنی‌اش حذف زودهنگام بود. دفعه دوم سال ٢٠٠٩ و جام جهانی نیجریه بود که ایران از گروهش صعود کرد و در یک‌هشتم نهایی ٢ بر یک به پاراگوئه در دیداری نزدیک باخت و از دور رقابت‌ها کنار رفت. سرانجام هم آخرین حضور ایران در جام جهانی زیر ١٧ سال به ٢٠١٣ و امارات برمی‌گردد که باز هم ایران از گروهش صعود کرد ولی در یک‌هشتم نهایی با شکست ٤ بر یک مقابل نیجریه از جام کنار رفت؛ البته همان تیم نیجریه موفق شد سرانجام جام قهرمانی را بالای سر ببرد. «این‌بار که مطمئنا هدفمان این است که از مرحله یک‌هشتم نهایی عبور کنیم». این را چمنیان می‌گوید که امید زیادی به بازیکنانش دارد تا بتواند طلسم صعودنکردن به یک‌چهارم را بشکند.
گروهی سخت ولی تیمی امیدوار
ایران در حالی باید از امروز کارش در جام جهانی را شروع کند که در همین گام نخست کار دشواری برابر گینه دارد؛ البته نه به سختی کار مقابل آلمان. با این حال اگر قرار باشد شانس بازیکنان چمنیان برای رسیدن به مرحله بعد بالا بماند، آنها باید از هر دو بازی‌شان مقابل گینه و کاستاریکا که روی کاغذ تیم‌های ضعیف‌تری در مقایسه با آلمان هستند امتیازات کامل را به دست بیاورند.
سرمربی تیم ملی به «شرق» می‌گوید: «در تیم ما این روحیه وجود دارد که به همه تیم‌ها به دیده احترام نگاه می‌کنیم. برای ما تیم ضعیف وجود ندارد؛ همه تیم‌ها قوی و قابل احترام هستند. همین که در سطح اول دنیا می‌توانیم با قدرت‌های دنیا بازی کنیم، لذت‌بخش است. این فرصت حالا به دست آمده تا توانایی‌هایمان را نشان دهیم. آلمان سال‌هاست در سطح اول فوتبال دنیا حضور دارد. آنها ٢٠ سال است برنامه فوق‌حرفه‌ای استعدادیابی دارند و مدت‌هاست که حاصلش را چیده‌اند. گینه یکی از تیم‌های خوب آفریقایی است و فراموش نکنیم در هفت دوره قبلی یکی از آفریقایی‌ها به جمع چهار تیم رسیده‌اند. کاستاریکا هم که این اواخر نشان داده تیم نوجوانان بسیار خوبی دارد». البته ایران هم با گام بلندی که در آسیا برداشته و خط و نشانی که پیش از شروع این بازی‌ها کشیده، نشان داده دست‌کمی از این تیم‌های مدعی ندارد. تیم ایران در دو بازی دوستانه که پیش از شروع این رقابت‌ها داشته، دو تیم خوب فرانسه و مکزیک را با نتایج پرگل ٤ و ٣ بر صفر برده و حسابی خودش را به‌عنوان یکی از مدعیان مطرح کرده است؛ هرچند عباس چمنیان می‌گوید نباید فریب بخوریم: «با بازیکنانم در این مورد صحبت کرده‌ و گفته‌ام نباید فکر کنند جام جهانی هم مثل همین دو بازی دوستانه است. باید با تمام تلاش و جدیت به کارمان ادامه دهیم».
هدف رسیدن به نیمه‌نهایی است
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است