مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

مجلسی ها سهام عدالت را اتلاف انرژی مي‌دانند


مهشيد خيزان در روزنامه اعتماد نوشت: اوايل سال ٨٤ و با آغاز فعاليت دولت نهم، طرحي با نام «سهام عدالت» در راستاي كاهش فقر و توزيع عادلانه ثروت مطرح شد كه طبق آن قرار بود بعد از ١٠ سال و پايان يافتن دوره اين طرح، به مردم سودي پرداخت شود. ١٠ سال تمام شد اما خبري از پرداخت سود به مردم نشد.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 4 ماه پیش
مهشيد خيزان در روزنامه اعتماد نوشت: اوايل سال ٨٤ و با آغاز فعاليت دولت نهم، طرحي با نام «سهام عدالت» در راستاي كاهش فقر و توزيع عادلانه ثروت مطرح شد كه طبق آن قرار بود بعد از ١٠ سال و پايان يافتن دوره اين طرح، به مردم سودي پرداخت شود. ١٠ سال تمام شد اما خبري از پرداخت سود به مردم نشد.
به هر طريق، بعد از جنجال‌هاي فراوان كه در دولت ٩، ١٠ و يازدهم رخ داد، در نهايت قرار شد بعد از ٣١ شهريورماه سال جاري كه مدارك همه مشمولان به ثبت رسيد، سامانه سهام عدالت ١٠ روز بسته شده و بعد سود اين سهام براي مردم واريز شود؛ درواقع اين اتفاق بايد از روز ١٠ مهرماه انجام مي‌شد كه به گفته مسوولان فعلا روند واريز سود متوقف شده و هيچ خبري از تاريخ بعدي آن نيست.
درخواست مجلسي‌ها از دولت چه بود؟
روز گذشته نيز در فضاي مجازي نامه‌اي منتشر شد كه محمدرضا پورابراهيمي و غلامرضا تاجگردون، رييس كميسيون اقتصادي و برنامه، بودجه و محاسبات آن را امضا كرده و به رييس‌جمهور ارجاع داده‌اند. در متن اين نامه آمده است: « احتراما با عنايت به تصميمات اخير دولت در ارتباط با پرداخت سود سهام عدالت، به استحضار مي‌رساند همان‌گونه كه مستحضريد در شرايط كنوني كشور كه تجهيز منابع براي اقتصاد ملي ضروري‌ترين موضوع محسوب مي‌شود، اين اقدام در عمل به‌جز اتلاف منابع ملي چيزي به‌دنبال نخواهد داشت. تجربه پرداخت يارانه در كشور بيانگر لزوم اخذ تصميماتي در اقتصاد كشور است كه بتواند به‌جاي تقسيم و توزيع منابع، بدون اثرگذاري در اقتصاد، منجر به تجهيز منابع براي افزايش بهره‌وري در اقتصاد كشور شود، گزارش‌هاي اخذشده از سازمان خصوصي‌سازي از وضعيت سهام عدالت بيانگر اين موضوع است. با توجه به جمعيت حدود ٥٠ ميليوني دارنده سهام عدالت، مقرر شده كه امسال حدود ٤٠٠٠ ميليارد تومان به مشمولين پرداخت شود كه براساس روش‌هاي محاسباتي انجام‌شده، به‌ازاي هر نفر دارنده سهام عدالت در سال جاري، ماهيانه بين ٣ تا ٩ هزار تومان تعلق خواهد گرفت. با توجه به عدم تاثير اين سود پرداختي در افزايش قدرت خريد خانوار، پرداخت اين سود به‌جز اتلاف منابع ملي، هيچ اثري را براي مردم و دولت در بر نخواهد داشت.
فاز سوم سهام عدالت، معلق در هوا
پس به گفته مشاور سازمان خصوصي‌سازي در اواخر روزهاي سال ٩٥، «سهام عدالت» كه به فاز دوم خود رسيده بود، سود سال مالي ٩٥ ديگر براي خزانه نيست. بنابراين فرآيند اجراي فاز دوم احتمالا تا نيمه دوم ٩٦ طول بكشد و تمام سود حاصل در سال ٩٥ در نيمه دوم سال ٩٦ به مشمولان پرداخت شود. آزادسازي سهام عدالت هم كه قرار بود بعد از واريز سود انجام شود، فعلا سردر‌گم مانده و تا تمام جنجال‌هاي فاز دوم برطرف نشود، معلوم نيست اجراي فاز سوم به كدام سال موكول شود.
رييس سازمان خصوصي‌سازي خبر داد
رييس سازمان خصوصي‌سازي گفت: اگر مشمولان مبلغ مابقي سهام خود را نپردازند، سهام آنها پس از اتمام مهلت مقرر به مالكيت دولت خواهد رسيد.
پوري حسيني، رييس سازمان خصوصي‌سازي در برنامه چوب‌خط در مورد آخرين وضعيت پرداخت سهام عدالت گفت: از اول مرداد تا پايان اسفندماه شركت‌هاي سرمايه‌پذير موظف به پرداخت سودهاي مربوط به سهام عدالت به سازمان خصوصي‌سازي بوده و سازمان خصوصي‌سازي موظف به پرداخت آن به سهامداران هستند.
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس: 460 هزار تومان براي مالكيت كل سهام عدالت هرشخص بايد پرداخت شود
هادي قوامي بر ضرورت بهره‌گيري از منابع هدفمندي يارانه‌ها تاكيد كرد و افزود: سهام عدالت خودش يك منبع مهم است.
نماينده منتخب شهرستان‌هاي انار و رفسنجان:
هفته آينده تاخير واريز سود سهام عدالت بررسي مي‌شود
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است