مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

در فصل سرما از این ریز مغذی غافل نشوید


مجله اینترنتی راه ما: گیاه خواران از جمله افرادی هستند که بیشتر از دیگران در معرض کمبود مواد معدنی در بدنشان قرار دارند به همین جهت مصرف برخی خوراکی‌ها در فصل‌های سرد به این افراد توصیه می‌شود.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 4 ماه پیش
ریز مغذی زینک پس از آهن ضروری‌ترین ماده برای حفظ سلامت بدن است و بر سلامتی و زیبایی پوست، مو، دندان و ناخن ها اثر می‌گذارد و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود .آمار‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد بیش از ۳۱ درصد از مردم در سراسر جهان دچار کمبود زینک هستند که به ویژه در مادران باردار  سبب ابتلای جنین به انواع بیماری ها، نقص مادرزادی و زایمان زودرس می شود.
گیاه خواران  بیشتر از دیگران در معرض کمبود زینک  قرار دارند، زیرا به دلیل تنوع غذایی خاص خود دارای میزان بالای اسید فیتیک (phytic acid) دربدن خود هستند که مانع جذب زینک می‌شود؛ فیتیت در خوراکی هایی همچون گندم کامل، حبوبات و دانه‌های روغنی وجود دارد.
برخی بیماری‌ها از جمله اگزما و پسوریازیس هم با افزایش گردش خون سلولی سبب کمبود زینک در بدن می‌شوند، مصرف نکردن و یا کمبود مصرف غذا‌های حاوی گوشت قرمز باعث کاهش زینک در بدن می شود، زیرا جایگزین‌های گوشت قرمز حاوی مقدار بسیار کمی زینک هستند.کمبود زینک همچنین سبب سرماخوردگی، دیر خوب شدن زخم ها، خستگی و حتی ناباروری در افراد می‌شود.
نشانه‌های کمبود زینک
ریزش و کم پشتی مو‌های سر، وجود نقطه‌های سفید  روی ناخن ها، وجود آکنه و جوش صورت در محل چانه، کدر شدن رنگ دندان ها، سفید شدن پوشش روی زبان، بوی دهان نامطبوع، التهاب لثه، بروز زخم در دهان و لثه ها، تب خال، پوکی و نرمی استخوان از مهمترین این نشانه‌ها است.
بر این اساس کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند مواد غذایی به ویژه پروتئین حیوانی شامل گوشت گاو، گوسفند، مرغ و ماهی های روغنی قارچ ، پنیر ، بادام ، اسفناج و سیر در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشند.
..
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است