مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تقاضای دیه برای مقتولی که در زندان کشته شد


خانواده متهمی که ٢٤ سال پیش در زندان به دست هم‌سلولی‌اش کشته شد، پس از مرگ عامل جنایت در زندان، از دادگاه تقاضای دیه از بیت‌المال کردند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/15 - 4 ماه پیش
روزنامه شرق: خانواده متهمی که ٢٤ سال پیش در زندان به دست هم‌سلولی‌اش کشته شد، پس از مرگ عامل جنایت در زندان، از دادگاه تقاضای دیه از بیت‌المال کردند.
رسیدگی به این پرونده در سال ٧٢ در پی درگیری منجر به قتل در یکی از زندان‌های پایتخت در دستور کار پلیس قرار گرفت. شواهد نشان ‌داد دو متهم در زندان با یکدیگر درگیر شده‌اند و در نهایت این درگیری با قتل اکبر به پایان رسیده‌ است.
به‌این‌ترتیب کارآگاهان از عامل جنایت به نام کمال بازجویی کردند، او به کارآگاهان گفت: به‌دلیل ناتوانی در پرداخت دیه دو سال است که در زندان هستم. شرایط زندان بسیار برایم سخت بود، برای همین زمانی که اکبر به من گفت می‌تواند به من کمک کند، به او ٧٠‌ هزار تومان پول نقد و چهار انگشتر قیمتی دادم تا هرچه زودتر از زندان آزاد شوم. چند ماه از این ماجرا گذشت، اما اکبر با اینکه انگشتر‌ها را فروخته بود، هیچ کاری برای من انجام نداد و هر بار که خواستم با او درباره این موضوع صحبت کنم حاضر به حرف‌زدن نمی‌شد.
این مرد درباره روز حادثه گفت: روز حادثه اکبر برای گرفتن سنگ فندک سراغم آمد، من از دست او عصبانی بودم، به‌همین‌دلیل با او درگیر شدم و قیچی آرایشگری زندان را برداشتم و یک ضربه به او زدم، پس از اینکه اکبر روی زمین افتاد سعی کردم خودکشی کنم، اما هم‌بندی‌هایم مانع شدند.
به‌دنبال این اعتراف‌ها کیفرخواست علیه کمال صادر و او در ٢٨ تیر سال ٨٤ پای میز محاکمه ایستاد و به قصاص محکوم شد. او در دادگاه گفت: اکبر نه‌تنها برای آزادی من کاری نکرد، بلکه هربار با حرف‌هایش سعی در تحقیرکردن من داشت، برای همین آن روز نتوانستم خشمم را کنترل کنم و با قیچی آرایشگری زندان یک ضربه به او زدم؛ سعی کردم خودم را نیز بکشم اما جلویم را گرفتند.
حکم قصاص در دیوان عالی کشور تأیید شد، اما به مرحله اجرا نرسید و کمال در آذرماه سال ٨٤ به‌دلیل سکته قلبی در زندان جان سپرد. با مرگ کمال، به‌دلیل اینکه تلاش برای پیداکردن خانواده او بی‌نتیجه مانده بود و اموالی از او کشف نشد، اولیای‌دم با گذشت ٢٤ سال از این ماجرا از دادگاه کیفری یک استان تهران درخواست کردند دیه مقتول از صندوق دیه از بیت‌المال به آنها پرداخت شود.  به‌این‌ترتیب آنها به‌زودی در دادگاه حاضر خواهند شد تا قضات درباره درخواست‌ آنها تصمیم بگیرند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است