مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تصاویر برداشت زغال اخته / سمبلی از هویت کلیبر


مجله اینترنتی راه ما: اقلیم چهار فصل ایران عزیزمان، باعث شده تا نعمات خدادادی به رنگ ها و شکل های مختلف در جای جای آن دیده شوند و رنگی تازه به این دیار ببخشند. میوه ها یکی از نعمت های رنگارنگ ایران زمین هستند که به هنگام رویش بر روی درختان، لباسی تازه را بر تن طبیعت می کنند و شادمانی را به قلب کشاورزان و باغداران هدیه می نمایند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/14 - 4 ماه پیش
زغال اخته، یکی از برکات خوشمزه ی این سرزمین است که حتی شنیدن نامش باعث می شود تا طعم ترش و ملس آن در دهان حس شود. در کشورمان جنگل های ارسباران، کوه های البرز، منطقه ی الموت، کوهین قزوین و جنگل های بین مازنداران و گیلان میزبان این میوه ی خوشمزه هستند و با آغوش باز و طعمی به یادماندنی از میهمان خود پذیرایی می کنند. با از راه رسیدن فصل جمع آوری زغال اخته، شور و شوق زیادی در میان کشاورزان به راه می افتد؛ آنان که شب و روزشان را چشم به راه رسیدن این برکات خوش رنگ و لعاب بوده اند، حالا می توانند شاهد به بار نشستن زحمات و تلاش های خود باشند و دسترنج خود را برداشت کنند. آنها در زمستان به تماشای شکوفه های زرد و خوشه ای درختانشان نشسته و آغازین روزهای پاییزی صبر پیشه کرده و ساعاتی از روزشان را برای رسیدن به محصول صرف نموده اند تا امروز شادمانه لبخند بزنند و زغال اخته ها را دانه به دانه بچینند.
شاید هنگامی که از فواید بی شمار زغال اخته آگاه شوید، علاقه‌تان به این میوه ی خوش رنگ دو چندان شود. این میوه مانند همه ی میوه های قرمز رنگ از جمله گوجه و گیلاس، دارای ماده ای به نام آنتی اکسیدان است که می تواند از بیماری هایی چون بیماری قلبی، سرطان، دیابت، آب مروارید، آرتروز و آرتریت جلوگیری کند. 
امروز راهی منطقه ی ارسباران می شویم و به روستای کلیبر در آذربایجان شرقی سر می زنیم که به سبب برخورداری از محیط کوهستانی و آب و هوای ویژه، بهترین شرایط را برای کشت زغال اخته دارند و با تلاش و پشتکار، این میوه را به سمبل اقتصادیشان تبدیل کرده اند. هرساله در فصل جمع آوری این میوه سرخ، جشنی با شکوه برگزار می شود و باغات زغال اخته میزبان گردشگران می گردند.
تصاویری که در ادامه می بینید را پرویز گلی زاده به ثبت رسانده و در خبرگزاری میزان با دیگران به اشتراک گذاشته است.
..
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است