مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

نقش کلیدی ایران و ترکیه در جهت ثبات در سوریه


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: همکاری های عملی (منطقه ای) مسکو، تهران و آنکارا نشان می دهد که ترکیه و ایران نقشی کلیدی در تثبیت اوضاع سوریه و عراق ایفا می کنند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/13 - 4 ماه پیش
پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه به نقل از سخنان لاوروف نوشت: همکاری های ایران، روسیه و ترکیه به نفع کشورهای خاورمیانه و عامل تحکیم ثبات منطقه ای است.
وی گفت: مصمم به تداوم تبادل نظرهای گسترده، فشرده و همکاری با شرکای ایرانی و ترکیه ای و در وهله نخست با اهداف ضدتروریستی در سوریه و عراق و بهبودی تدریجی اوضاع خاورمیانه هستیم.
وزیر خارجه روسیه گفت در مذاکرات همچنین بر آمادگی اجرای توافق های نشست اخیر سوری در آستانه پایتخت قزاقستان، ادامه همکاری های گسترده وزارت خانه های خارجه، دفاع، تشکیلات نظامی و سازمان های امنیتی برای افزایش هماهنگی اقدامات با هدف بهبودی اوضاع سوریه و حل دیگر مسائل منطقه تاکید شد.
وی اظهار کرد: بر این باوریم که با همکاری روسیه، ایران و ترکیه در وضعیت سوریه تحولی اساسی ایجاد شده و تا اندازه قابل توجهی کانون های داعش، جبهه النصره و دیگر گروههای تروریستی در این کشور نابود شده است.
وزیر خارجه روسیه اظهار کرد: اقدامات موثری با هماهنگی مسکو، تهران و آنکارا برای حفظ و تقویت آتش بس در سوریه، کمک به حل و فصل سیاسی مناقشه، کاهش سطح خشونت و بهبودی اساسی وضعیت انسانی در این کشور انجام گرفته است.
رییس جمهوری روسیه در باره نتایج شش دور مذاکرات آستانه ادامه داد: این توافق ها بستر اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت را بر مبنای گفت وگوی مستقیم بین دولت سوریه و معارضان فراهم کرد.
وی تاکید کرد: دستاوردهای آستانه شرایط را برای پیوستگی تلاش های دولت سوریه و گروه های مخالف با هدف نابودی کانون های تروریستی و برقراری صلح، آرامش و یکپارچگی سوریه فراهم می کند.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: اکنون اهداف مهم و فوری افزایش کمک های انسانی و مین روبی اراضی آزاد شده در سوریه است.
وی در پایان اظهار کرد: همه طرف های علاقه مند به برقراری صلح و آرامش در سوریه و افراد ذینفع برای بازگشت پناهندگان به میهن خود باید بدون هرگونه پیش شرطی به این فرآیند با نقش مرکزی سازمان ملل بپیوندند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است