مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

از سالمندآزاری و پیری ستیزی در کشور انتقاد شد


مجله اینترنتی راه ما:رئیس کنگره طب سالمندی با انتقاد از پیری ستیزی در کشور، گفت: متاسفانه سالمند آزاری در جامعه بسیار زیاد است.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/13 - 4 ماه پیش
دکتر مریم نوروریان در اولین همایش طب سالمندی و آلزایمر، اظهارداشت: دپارتمان طب سالمندی در سال ۹۱ در ایران تاسیس گردیده و امسال پنجمین سالی‌ست که افراد در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند . در حالی که این رشته حدود شصت سال پیش در کشور امریکا تاسیس شده است و اکنون ایران در ابتدای این راه است.
وی افزود: تقریبا ۱۰ درصد از جمعیت ایران سالمند است و این مرهون کنترل بیماری های قلبی و عروقی ست که باعث طولانی شدن عمر می‌شود.
نوروزیان اظهار کرد: در سال ۲۰۴۰جمعیت سالمندان ایران از کودکان کشور بیشتر خواهد شد.
وی ادامه داد: تاسیس رشته طب سالمندی کافی نیست و باید روی زیر ساخت های فرهنگی کار کنیم . سالمندان گنجینه خردجمعی یک جامعه است و باید احترام سالمند را نگه داشت.
نوروزیان همچنین افزود: بیمه ها به به خوبی خدمات سالمندی را پوشش نمی‌دهند. وسالمندان نمی‌توانند از پس هزینه های خود بربیایید.
این متخصص بیماری های مغزی گفت: در حوزه توانبخشی هم فعالیت زیادی انجام نشده و خیلی وقت‌ها شاهد هستیم که مرگ یک سالمند با زمین خوردن آن شروع می‌شود.
نوروزیان تصریح کرد: سالمند آزاری بسیار زیاد است. بدرفتاری از سالمند می‌تواند امتناع از بردن آن به بیمارستان و فریب آن برای امضا گرفتن در موارد حقوقی باشد.
رئیس کنگره طب سالمندی گفت: پیری‌ستیزی در ایران زیاد است حتی در برنامه های تلویزیون شاهدیم که افراد پیر مسخره می‌شوند و فردی که به آلزایمر مبتلا است سوژه‌ خنده می‌شود در حالی که آلزایمر یک بیماری‌ است و همانطور که ما هیچگاه به یک بیمار سرطانی نمی‌خندیم می‌بایست با بیماران آلزایمری نیز چنین برخوردی شود.
وی افزود: زندگی شهر ما سالمند را از جامعه دور می‌کند، پل Bridge های عابر و پیاده رو مناسب برای سالمندان نیست و احتمال زمین خوردن و گم شدن آنها بسیار بالاست.
..
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است