مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تشریح موضوعات مورد رایزنی اردوغان در تهران


سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: شرایط منطقه، تحولات حوزه خلیج فارس، روند مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق موجب می‌شود تا ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم، قدرتمند و تاثیرگذار منطقه‌ای، در این برهه رایزنی‌های خود را تعمیق بخشیده و درخصوص آن مسائل با یکدیگر رایزنی کنند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/12 - 3 ماه پیش
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه فردا پس از حدود ۳۰ ماه بار دیگر به ایران سفر می‌کند تا فصل جدیدی از روابط میان تهران و آنکارا ورق بخورد. در این مدت، روابط ایران و ترکیه با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو بوده است؛ از واگرایی شدید دو کشور درخصوص بحران‌های منطقه‌ای نظیر سوریه و عراق تا همگرایی تهران و آنکارا در روند آستانه و همه‌پرسی اقلیم کردستان. با این حال، نخستین جرقه تغییر در فضای روابط دو کشور را می‌توان از حمایت تهران از آنکارا در پی کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ جست‌وجو کرد؛ آنجا که مقامات وزارت امور خارجه ایران در شب کودتا بیدار ماندند و پیام ایران در حمایت تمام قد از دولت قانونی این کشور و محکومیت عمل کودتاچیان به مقام‌های این کشور ابلاغ کردند.
با این وجود، روند تحولات خاورمیانه آنقدر شتاب گرفته است که موجب شده ائتلاف‌های منطقه‌ای شکل دیگری بگیرند و تهران و آنکارا که روزگاری در منتهی الیه دو سر طیف درخصوص بحران‌های منطقه‌ای بوده‌اند، اینک درخصوص کوچکترین مسائل منطقه‌ای با یکدیگر رایزنی کنند. در رابطه با سفر رئیس‌جمهور ترکیه به تهران، فضای کنونی روابط جاری ایران و ترکیه و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور گفت‌وگویی با بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه داشته‌ایم که مشروح آن در ادامه می‌آید:
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است