مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

کارت زرد به رحمانی‌ فضلی، اخطار به اعتدالیون؟


روزنامه شرق نوشت: طرح سؤال از وزرا، به‌عنوان یکی از ابزارهای نظارتی نمایندگان مجلس، سال‌هاست که به دلایلی همچون انباشت سؤالات فراوان و همچنین برخی مصلحت‌اندیشی‌ها و سازوکارهای حاکم بر مجلس، کارکردهای دیگری پیدا کرده است.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/12 - 4 ماه پیش
اما آنچه دیروز و با همین پس‌زمینه در بهارستان اتفاق افتاد، علاوه بر پیام معمول برای وزیر کشور، پیامی جدی هم برای دولت و رئیس‌جمهوری و فراتر از آن، طیفی که خود را به‌عنوان اعتدالیون در سیاست ایران معرفی می‌کنند، به همراه داشت. سؤال مطرح‌شده از رحمانی‌فضلی در جلسه روز قبل مجلس، مربوط به اتفاقاتی بود که یک‌سال‌ونیم قبل، در شورای شهر سابق برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی و به‌خصوص تبریز، رخ داده بود. سؤالی که با توجه به مصادیق مورد اشاره سؤال‌کنندگان، می‌توانست سؤالی منطقه‌ای تلقی شود، اما پس از ١٥ ماه از اعلام وصول به‌عنوان سؤال ملی به صحن مجلس آورده شد و نمایندگان هم با رأیی بالا اعلام کردند که سؤال را وارد می‌دانند و درواقع، پاسخ‌های وزیر به این سؤال را قانع‌کننده ندانستند.
این همان چیزی است که در عرف اخبار مجلس به آن، کارت زرد به وزیر می‌گویند و این‌گونه است که رحمانی‌فضلی در دومین ماه کار دولت، اولین وزیر کارت‌زردی کابینه دوازدهم نام گرفت. اما چرا این سؤال این‌قدر برای نمایندگان مهم بود و این‌گونه با وزیر برخورد کردند. موضوع اصلی، چیزی بود که مطهری هم در میانه‌های طرح سؤال و درحالی‌که ریاست جلسه را بر عهده داشت، آن را به زبان آورد. او از نمایندگان درخواست کرد که مسائل مربوط به انتصاب استاندارها را بعدا مطرح کنند و اجازه دهند تا وزیر به توضیحات سؤال‌کنندگان گوش دهد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است