مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

بازار مسكن تا پايان سال تكان نمي‌خورد


در تابستان شاهد افزايش اجاره‌بهاي مسكن بوديم به دليل اينكه مردم قدرت خريد مسكن را نداشتند و اجاره مسكن كف تقاضاي آن‌ها محسوب مي‌شد؛ بنابراين مردم به اجاره مسكن روي آورده‌اند.

منتشر شده در تاریخ 1396/07/12 - 4 ماه پیش
احمدرضا سرحدي در روزنامه قانون نوشت: در تابستان شاهد افزايش اجاره‌بهاي مسكن بوديم به دليل اينكه مردم قدرت خريد مسكن را نداشتند و اجاره مسكن كف تقاضاي آن‌ها محسوب مي‌شد؛ بنابراين مردم به اجاره مسكن روي آورده‌اند.
در اين ميان، ‌ با توجه به اينكه ساختمان‌هاي اجاره‌اي ميزان محدودي از ساختمان‌ها را در كشور شامل مي‌شود، تقاضا با افزايش و عرضه با كاهش مواجه شده است. به اين ترتيب، اجاره‌بها در تابستان به دليل جابه‌جايي افزايش پيدا كرد، اما اين موضوع به صورت مداوم ادامه ندارد و در پاييز و زمستان شاهد افزايش بيش‌تر اجاره‌بها نخواهيم بود.
در خصوص بازار مسكن نيز به نظر مي‌رسد در 6 ماهه دوم سال تغييري در نرخ فروش مسكن به وجود نيايد. زيرا بازار كشش ندارد و اتفاقي هم صورت نگرفته تا ركود كاهش پيدا كند. بنابراين پيش‌بيني مي‌شود كه وضعيت بازار مسكن در نيمه دوم سال نيز به همان منوال نيمه اول سال گذشته ادامه خواهد يافت. همه اين‌ها در شرايطي است كه سياست و مصوبه اخير بانك مركزي درباره كاهش نرخ سود سپرده‌ها نيز نتوانست هيچ تغييري در بازار مسكن به وجود بياورد؛ زيرا بانك‌ها در فرصتي كه داشتند ابلاغيه بانك مركزي را دور زدند، ‌به صورتي كه با مشتري‌ها كنار آمدند و تمام قراردادهاي خود را به مدت يك سال تمديد كردند.
بنابراين سپرده‌ها باز هم به صورت طولاني مدت و با همان ميزان سود در بانك‌ها ذخيره شد. با اين تفاسير، اتفاق خاصي نيز در نظام بانكي كشور تا يك سال آينده رقم نمي‌خورد. به همين دليل آن‌‍ گونه كه پيش‌بيني مي‌شد و انتظار مي‌رفت سپرده‌هاي مردم از بانك به سمت بازار مسكن كشيده نشد. با اين حال، به نظر مي‌رسد كه بازار مسكن تا پايان سال در ركود و آرامش باقي بماند. اگرچه ساير كارشناسان معتقد بودند كه مسكن در نيمه دوم سال از ركود خارج مي‌شود؛ اما اين اتفاق عملي نشد زيرا پيش بيني مي‌شد كه پس از كاهش نرخ سود سپرده‌ها، مردم سرمايه خود را از بانك بيرون مي‌آورند اما اين پيش بيني نادرست از آب درآمد.
قرار بود با دادن تسهيلات و طولاني كردن اقساط توسط دولت، اقتصاد از حالت ركود خارج شده و اشتغال ايجاد شود تا مردم بتوانند براي خريد مسكن اقدام كنند اما اين اتفاق نيز رخ نداد. با اين اوصاف به نظر مي‌رسد، در 6 ماه دوم سال نيز شاهد هيچ گشايشي در بازار مسكن نخواهيم بود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است