مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

خریداران عجله نکنند؛ مسکن در اغما به سر می‌برد


سایت خبری تابناک در گزارشی به وضعیت رکورد مسکن پرداخته و نوشته است خریداران عجله نکنند؛ مسکن همچنان در اغما به سر می‌برد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/26 - 5 ماه پیش
سایت خبری تابناک در گزارشی به وضعیت رکورد مسکن پرداخته و نوشته است خریداران عجله نکنند؛ مسکن همچنان در اغما به سر می‌برد.
در ادامه مطلب تابناک آمده:
به گواه گزارش ها از بازار مسکن، این بخش از اقتصاد از تابستان سال 1391 به دوران رکود خود وارد شد و این رکود تا زمستان سال گذشته ادامه داشت. هر چند گزارش های اخیر، خبر از بهبود اوضاع بازار مسکن می دهند اما همچنان برخی آمار این بهبود را با شک و تردید همراه می کنند. ار جمله این آمار می توان به کاهش 35 درصدی اسباب کشی ها در تابستان سال جاری اشاره کرد.
تابستان سال 1391 بودکه برای اولین بارعلائم رکود در بازار مسکن مشاهده شد.
رشد حدود 4 درصدی بخش مسکن در زمستان سال 95 با آمارهای دیگری چون رشد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها و افزایش تعداد شاغلان بخش ساختمان حمایت می شد و تمام این آمارها حکایت از آغاز اتفاقات خوب در بخش مسکن داشت.
البته کارشناسان اقتصادی معتقد بودند، برای اینکه ببینیم آیا واقعا رونق به بخش مسکن بازگشته است، طبق قواعد اقتصادی باید حداقل دو فصل دیگر صبر کنیم و آمارهای مربوط به رشد و شاخص های مرتبط با بخش مسکن را رصد کنیم و در صورت بهبود روند این شاخص ها و مثبت بودن آن ها آن وقت می توان به قاطعیت اعلام نمود که این بخش از رکود خارج شده است.
با توجه به اینکه اجاره بهای منازل گران شده است، اکثر مستاجرین در تابستان امسال سعی نمودند تا با صاحبخانه ها برای یک سال دیگر به توافق و تفاهم برسند تا بلکه به این وسیله بتوانند مقداری از هزینه های جاری خود را کم کنند.
مسئولین نیز در راستای رونق بخشی به بازار مسکن پیشنهاداتی را داده اند اما تاکنون این پیشنهادات با موفقیت های چشمگیری در این حوزه همراه نبوده است. از جمله این پیشنهادات می توان به لیزینگ مسکن، صندوق های پس انداز مسکن، صندوق های زمین و ساختمان و یا وام های 100، 80 و 60 میلیونی اشاره نمود. حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاورین املاک، ریشه عدم موفقیت این پیشنهادات و خارج نشدن بازار مسکن از رکود را در نظام بانکی می بیند. وی در مصاحبه ای عنوان نموده است: تا زمانی که قانون اصلاح سیاست های پولی و بانکی به طور کامل اجرا نشود نمی توان شاهد تغییرات شگرفی در بازارهای بزرگی چون بازار مسکن بود.
اخیراً نیز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهور پیشنهاد کرده برای بازگشت رونق به بازار مسکن، میزان اعطای تسهیلات مسکن از هر 6 ماه یک بار به هر 5 ماه یک بار افزایش یابد. حال باید منتظر ماند و دید که این پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی چقدر می تواند در بازار مسکن کارساز واقع شود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است