مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

بانک‌ها در پنج ماهه امسال 17.4 درصد بیشتر تسهیلات دادند


مجله اینترنتی راه ما: تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی پنج ماهه نخست امسال به بخش‌های اقتصادی مبلغ 2082.4هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 308.8 هزار میلیارد ریال معادل 17.4 درصد افزایش داشته است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/26 - 5 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما اقتصادی: بنا بر اعلام روز شنبه بانک مرکزی، هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی پنج ماهه امسال نشان می دهد سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی در این مدت 1334.6 هزار میلیارد ریال (معادل 64.1 درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 134.7 هزار میلیارد ریال معادل 11.2 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در پنج ماهه سال جاری معادل 537.5 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 40.3 درصدی از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ 1334.6 هزار میلیارد ریال) است.
همچنین از 627.7 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 85.6 درصد آن (مبلغ 537.5هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
همچنین در این مدت تعداد 104 هزار و 479 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6 میلیارد و 7 میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. همچنین در بخش خدمات تعداد 1 میلیون و 792 هزار و 859 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 473 میلیون ریال پرداخت شده است.
قابل تأکید است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار Store سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است