مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تابلو و سردر سینما‌های تاریخی خیابان لاله زار جمع آوری شد


مجله اینترنتی راه ما: پس از اعلام ثبت ملی شدن سینماهای خیابان لاله زار، سردر و تابلو برخی سینما‌های قدیمی خیابان لاله زار به طور ناگهانی جمع آوری شده و بیم تخریب آن‌ها می‌رود.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/26 - 5 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما اجتماعی: همزمان با هفته سینما Cinema در اقدامی قابل تامل برخی از سردرها و تابلوهای سینماهای تاریخی خیابان لاله زار جمع آوری شده اند. این اتفاق در حالی می افتد که کمتر از یک هفته پیش مدیر کل ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی از ثبت ملی سینماهای لاله زار در آبنده خبر داده بود.
این روزها همزمان با هفته سینما بسیاری از لاله زار به عنوان گورستان سینما در ایران نام می برند. گورستانی که سنگ هایش تابلوهای رنگ و رو رفته و زنگ زده سر در برخی بناها بود. نام ها رنگ و رو رفته این سینماها را به سختی می توان در خیابان لاله زار دید و بسیاری از رهگذاران این کوچه پر از نور و چراغ این روزها نمی دانند از کنار سینماهایی می گذرند که بخشی از خاطرات مردم تهران در آن رقم خورده و هر کدامشان گنجینه ای برای این شهر هستند. گنجینه ای که سالهاست خاک فراموشی روی آن نشسته و نورها و رنگ مغازه های باسمه ای سعی دارد آن را پنهان کند.
اواخر هفته گذشته ماموران شهرداری به جان بقایایی سینماهای لاله زار افتاده اند و براساس تصاویر منتشر شده تعداد زیادی از تابلوها و سردر های تاریخی این سینماها را جمع کردند تا خاطرات کم رنگ لاله زار از این سنما ها به طور کامل حذف شود.
حذف تابلوهای تاریخی در سطح شهر هر چند پیش از این در طرح هایی مدعی بازپیرایی شهرداری تهران اتفاق افتاده است اما فعالان میراث فرهنگی تهران نگران هستند که حذف نشانه ها سینماهای لاله زار قدم نخست برای تخریب و تجاری سازی آن ها باشد.
موج ساخت و ساز در جداره خیابان لاله زار چند سالی است به عمق این بافت تاریخی کشیده شده و در این بین مسئولان میراث فرهنگی به ویژه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران توان تقابل با پروژه های عظیم اقتصادی در بافت تاریخی خیابان لاله زار را ندارند و هر بار تعداد دیگری از بناهای واجد ارزش لاله زار طعمه بساز و بفروش ها می شود...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است