مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

مصاف يوزپلنگ‌ها با خروس جنگی


تیم ملی والیبال ایران، چهارمین روز رقابت‌های «جام قهرمانان بزرگ جهان» را با یك پیروزی شیرین مقابل حریفی آسیایی پشت سر گذاشت.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/26 - 5 ماه پیش
روزنامه قانون: تیم ملی والیبال ایران، چهارمین روز رقابت‌های «جام قهرمانان بزرگ جهان» را با یك پیروزی شیرین مقابل حریفی آسیایی پشت سر گذاشت. جایی كه ملی‌پوشان بلندقامت كشورمان، مقابل تیم ملی ژاپن كه میزبانی این رقابت‌ها را نیز بر عهده داشت، به میدان رفت و به پیروزی سه بر یك رسید. شاگردان ایگور كولاكوویچ در تیم ملی ایران كه از سه بازی پیشین خود دو پیروزی مقابل آمریكا و ایتالیا كسب كرده بودند و در دیدار مقابل برزیل تن به شكست دادند، در شرایطی مقابل چهارمین حریف خود صف آرایی كردند كه نبرد با ژاپن برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار بود. بازیكنان والیبال ایران با تركیب میلاد عبادی‌پور، سامان فائزی، سعید معروف، امیر غفور، سید محمد موسوی و مهدی مرندی این دیدار را آغاز كردند و در ابتدای این دیدار آسیایی، نمایش منسجمی نداشتند. ژاپنی‌ها كه از حمایت بی‌شمار و بی وقفه تماشاگران خود بهره‌مند بودند، در ست اول توانستند با تكیه بر حملات سرعتی دفاع ایران را با مشكل مواجه كنند و برنده ست نخست شوند.اما از ست دوم به بعد، ورق به سود شاگردان كولاكوویچ برگشت و مردان بلندقامت كشورمان در سه ست پیاپی موفق شدن ژاپن ِ میزبان را مغلوب كرده و به یك پیروزی شیرین دست پیدا كنند. این بُرد، سومین پیروزی والیبال ایران در این نبرد جهانی بود كه تیم ملی ایران را در آستانه كسب نخستین سكوی جهانی قرار داد.
تحلیل فنی پیروزی ایران مقابل ژاپن
تیم ملی والیبال ایران در شرایطی موفق شد تیم ملی ژاپن را مغلوب كند كه دربيشترفاكتورهای فنی از حریفش پیش بود. تیم ملی والیبال ایران در این مسابقه در مجموع موفق به كسب 96 امتیاز در برابر 78 امتیاز ژاپنی‌ها شد كه از این میزان 52 امتیاز از اسپك‌های بلندقامتان ایران به‌دست آمد. این در حالی بود كه ملی‌پوشان ژاپن در این دیدار 51 امتیاز را از اسپك به‌دست آوردند. بازیكنان ایران در دفاع، عملكرد عالی نسبت به حریف خود داشتند و به تنهایی از دفاع مستقیم 13 امتیاز به نام خود كسب كردند و این در حالی بود كه ژاپنی‌ها تنها سه امتیاز را از دفاع روی تور به‌دست آورده بودند.سرویس‌های دو تیم كه به‌طورمستقيم به امتیاز منجر شد، برابر بود ؛ جایی كه هر دو تیم از سرویس مستقیم 6 امتیاز به‌دست آوردند. تیم ایران در مجموع چهار ستی كه مقابل تیم ملی ژاپن برگزار كرد، مرتكب 31 خطای فردی شد و این در حالی بود كه ژاپنی‌ها از خطاهای خود 32 امتیاز به ایران تقدیم كردند. توپ‌گیری ضعیف بازیكنان ژاپن 12 امتیاز برای ایران به ارمغان آورد و بازیكنان ایران با خطا در توپ‌گیری چهار امتیاز به حریف خود دادند. در بین بازیكنان ایران امیر غفور، پشت‌خط‌زن بلندقامت ایران، توانست به تنهایی 23 امتیاز برای تیم ملی كشورمان تصاحب كرده و در مجموع بهترین بازیكن ایران از لحاظ كسب امتیاز شود. ایشی اوتاكا از ژاپن نیز با 16 امتیازی كه برای تیمش به‌دست آورد، امتیازآورترین بازیكن ژاپن در این مسابقه شد. آمار فنی این بازی نشان می‌دهد بازیكنان ایران با برتری در تمام فاكتورها ، موفق به شكست چهارمین حریف خود در رقابت‌های قهرمانان بزرگ قاره‌ها شدند. بلندقامتان كشورمان در ادامه، كار سختی پیش رو خواهند داشت و باید برای كسب سكو به مصاف تیم ملی والیبال فرانسه كه با قهرمانی در اروپا جواز حضور در مسابقات قهرمانان بزرگ قاره‌ها را كسب كرده است، برود.
یك گام تا نخستین سكوی جهانی
بلندقامتان والیبال ایران امروز (یك‌شنبه) از ساعت 10:40صبح در كشور ژاپن و در شهر اوساكا به مصاف تیم ملی فرانسه می‌روند. فرانسوی‌ها در چهار دیدار قبلی خود، در این رقابت‌ها نتایج قابل توجهی كسب نكردند. این تیم مقابل برزیل، ایتالیا و آمریكا تن به شكست داد و تنها مقابل تیم ملی والیبال ژاپن موفق به پیروزی شد. آبی‌پوشان فرانسه، دیگر امیدی به كسب سكو ندارند اما برای دفاع از حیثیت والیبال قاره اروپا ، تمام تلاش خود را به كار خواهند گرفت و بدون شك حریف دست و پا شكسته‌اي برای والیبال ایران نخواهند بود. بازیكنان والیبال ایران نیز كه آخرین نبرد جهانی خود را در سال 2017 سپری می‌كنند، از انگیزه زیادی برخوردار هستند تا با پیروزی مقابل فرانسه و به گردن آویختن اولین مدال جهانی خود، بتوانند شایستگی خود را در سطح جهان، ثابت و در والیبال دنیا قدرت‌نمایی كنند. علاوه بر این ناكامی مردان والیبال ایران از المپیك 2016 به بعد در چند تورنمنت بین‌المللی وتلاش برای جبران این ناكامی‌ها، عامل دیگری است كه انگیزه مضاعف به بلندقامتان ایران می‌دهد.
همه اما و اگرهای كسب مدال
در حال حاضر و با توجه به نتایجی كه تا پایان روز چهارم مسابقات كسب شده است، به جز تیم برزیل كه تا حد زیادی خیالش را از كسب عنوان نخست این رقابت‌ها راحت كرده‌است، سه تیم ایران، ایتالیا و آمریكا برای كسب سكوهای دوم و سوم شانس دارند. همه چیز وابسته به نتایجی خواهد بود كه در روز پایانی این رقابت‌ها رقم می‌خورد. تیم ملی والیبال برزیل كه در حال حاضر با 9 امتیاز و سه پیروزی در رده اول قرار دارد، فردا به مصاف ژاپنی خواهد رفت كه در قعر جدول ایستاده است. به نظر می‌رسد كه برزیلی‌ها كار سختی در این مسابقه نخواهند داشت و ژاپن نمی‌تواند حریف سرسختي در راه كسب مدال طلا برای طلایی‌پوشان باشد. تیم ملی والیبال ایتالیا در پایان روز چهارم در شرایطی مشابه با برزیل و تنها با اختلاف در ست‌شماری در رده دوم ایستاده‌است. لاجوردی‌پوشان، فردا در نبرد سختي باید به مصاف آمریكا بروند. هر دو تیم آمریكا و ایتالیا، شانس كسب سكوی این مسابقات را دارند.آمریكا در صورت شكست مقابل ایتالیا ، شانس خود را برای كسب سكو از دست خواهد داد و شاگردان بلنجینی در تیم ملی ایتالیا در صورت باخت مقابل آمریكا ، شرایط پیچیده‌ای پیدا خواهند كرد و باید منتظر نتیجه دیدار ایران و فرانسه باشند. باخت ایتالیا مقابل آمریكا، شرایط تیم‌های دوم تا چهارم را سخت خواهد كرد و هیچ بعید نیست نتیجه نهایی و كسب سكو به ست‌شماری برسد. اما سرنوشت تیم ملی والیبال ایران به دست خودش رقم خواهد خورد. فارغ از هر نتیجه‌ای كه در نبرد ایتالیا وآمریكا و یا جدال برزیل و ژاپن رقم بخورد، ملی‌پوشان كشورمان در صورت پیروزی مقابل فرانسه ، خیال خود را از كسب سكوی جهانی راحت خواهندكرد. هرچند رتبه نهایی و اینكه مدال نقره يا برنز نصیب مردان ایران شود، بستگی به این دارد كه چه نتایجی در سایر رقابت‌ها، به ویژه دیدار ایتالیا وآمریكا رقم بخورد. البته مردان ایران روی كاغذ شانس كسب مدال طلا را نیز دارند؛ اما این در صورتی است كه ژاپن موفق شود برزیل قدرتمند را مغلوب كند كه این امری شدنی به نظر نمی‌رسد. پرونده هفتمین دوره رقابت‌های والیبال جام قهرمانان بزرگ جهان، امروز بسته خواهد شد و تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها جایگاه نهایی خود را به‌دست می‌آورند. این آخرین آوردگاه برای تیم‌های ملی برتر قاره‌های جهان در سال 2017 خواهد بود.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است