مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

تحلیلگر حوزه نفت: روحانی به چین نزدیک شود


روزنامه شرق در گفت وگو با «جواد یارجانی» رییس سابق امور مجامع اوپک نوشت: ثبات در بازار نفت در آینده نزدیک را کاملا محتمل می‌داند و معتقد است با تصمیمی که اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها در سال ٢٠١٦ با فریز نفتی گرفتند، فضا آرام شده و نفت حدود ٥٥دلاری برای بازار به ارمغان آمده است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
در گزیده ای از این گزارش می خوانیم:
عواملی در بازار وجود دارد که نمی‌گذارد تحولات جهانی روی قیمت نفت، تأثیر سریع بگذارد و قیمت‌ها تکان شدید بخورد. یارجانی معتقد است در چنین زمانی بهترین اقدامی که دولت دوم روحانی می‌تواند در پیش گیرد، گسترش روابط استراتژیک با کشورهایی مانند چین و هند است که از زمره بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت به شمار می‌روند و از طرف دیگر، می‌توانند در مسیر توسعه و رهایی از وابستگی به نفت، با ایران همکاری کنند. بر همین اساس هم هست که معتقد است مشکل ایران با هند بر سر میدان فرزاد B را نباید تنها برعهده وزارت نفت گذاشت و باید تصمیم‌گیری درباره این کشور استراتژیک برای ایران را در نهادهایی بالاتر مورد بررسی قرار داد.
**بازار نفت اکنون در چه شرایطی به سر می‌برد؟
**نفت روی همین قیمت خواهد ماند؟
**روند تقاضا نسبت به گذشته تغییر نمی‌کند؟
**کدام کشور پیشرو خواهد بود؟
**با ادامه این روند آیا می‌توان گفت سیاست کاهش نفت فعلی باز هم مورد حمایت اعضای اوپک قرار گیرد؟
**یعنی به این زودی اتفاق نخواهد افتاد؟
**شما از هند به‌عنوان مهم‌ترین مقصد یاد کردید. این در حالی است که اکنون با هند در مورد میدان فرزاد B به مشکل برخورده‌ایم و این کشور تصمیم به کم‌کردن خرید نفت از ایران دارد. این روند ایجاد مشکل نمی‌کند؟
**مخالفت از جانب چه کسانی؟
**عربستان، روسیه و آمریکا روی بازار نفت اثرگذار هستند. در آینده شاهد تحریک خاصی از سوی این کشورها خواهیم بود و تأثیری بر بازار نفت خواهد گذاشت؟
**این عوامل بازار را به صورت کلی به هم نمی‌ریزد؟
**نقش روسیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
**عربستان همچنان نقش تاریخی خود را بازی خواهد کرد؟
**آیا ایران تأثیر شاخصی در بازار نفت خواهد داشت؟
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است