مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

جامعه ای پویا و هدفمند در سایه تکریم خانواده


بازنشستگان از مهم ترین قشرهای جامعه به شمار می روند که در رشد و پیشرفت کشور اثرگذار هستند و دولت ها می توانند از تجربه های آنان در مسیر تحقق برنامه های خویش بهره مند شوند. در این میان کانون خانواده نیز با پرورش افرادی توانمند، توسعه منابع انسانی را پایه‌ریزی می کند و به همین دلیل استحکام این نهاد سبب ایجاد جامعه ای پویا و هدفمند خواهد شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
** توسعه صندوق بازنشستگی در دولت یازدهم
**استمرار خانه های امید در بوستان ها؛ طرح پایش بازنشستگان
عباس رشیدی مدیر کل امور فرهنگی اجتماعی بازنشستگان در صندوق بازنشستگی کشوری نیز در ادامه در ارتباط با عملکرد دولت یازدهم در حوزه های اجتماعی و فرهنگی بازنشستگان بیان داشت: بازنشستگان یک میلیون و 350 هزار تن از جمعیت کشور را تشکیل می دهند که جامعه آماری قابل توجهی هستند. بالاترین آمار مربوط به تهران است و کمترین تعداد بازنشستگان به خراسان شمالی تعلق دارد. برنامه های متعددی در حوزه بازنشستگان تهیه شده است. برنامه برگزاری تورها به منظور ایجاد نشاط و امید به زندگی در این قشر تدارک دیده شد و پرداخت کمک هزینه سفر به فرد بازنشسته و یک همراه در دستور کار قرار دارد.
46 هزار تن در 1393 خورشیدی، 47 هزار تن در 1394 خورشیدی و 72 هزار تن در 1395 خورشیدی به به این تورها اعزام شدند. یارانه پرداختی به فرد همراه بازنشسته در گذشته 500 هزار ریال بود که اینک به سه میلیون 300 هزار ریال هزار رسیده و یارانه زیارت عتبات عالیات برای هر بازنشسته 6 میلیون و600 هزار ریال و معادل همین میزان برای شخص همراه بازنشسته در نظر گرفته شده است.
رشیدی در ارتباط با ثبت نام سهام بیمه ملت در دی 1395 خورشیدی اظهار داشت: بازنشستگان از طریق سایت صندوق و دفترهای پیشخوان دولت در این سامانه ثبت نام کردند. خرید سهام به وسیله بازنشستگان به صورت وام قرض الحسنه است که صندوق آن را در اختیار افراد قرار می دهد و قسط های این وام از حقوق متقاضیان کسر می شود. در ارتباط با واگذاری برخی خدمات صندوق به کانون های بازنشستگی فعال در سراسر کشور نیز می توان گفت، برای اینکه بازنشستگان بتوانند حضور فعالی در صحنه های اجتماعی و حتی نماینده ای در مجلس شورای اسلامی داشته باشند و نماینده بازنشسته ها بتواند از حقوق آنها دفاع کند. همچنین تربیت مربی برای آموزش افراد بازنشسته در سطح استان ها از دیگر برنامه های مهم به شمار می رود که از آن جمله می توان به تربیت 130 تن مربی به عنوان سفیران آلزایمر و اعزام آنها به استان ها جهت آموزش به بازنشستگان و پیشگیری از آلزایمر اشاره کرد.
همچنین تربیت سفیران مراقبت های تغذیه ای با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی برای آموزش بازنشستگان در نظر گرفته شده است تا این قشر بدانند برای حفظ سلامتی خود چه تغذیه ای داشته باشند. هدف نهایی این طرح کاهش هزینه های درمانی و کمک به سلامت بازنشستگان محسوب می شود. در راستای تفاهم نامه مبادله شده با فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام، مقرر است تعداد 62 تن از بازنشستگان از تمامی استان ها پس از گذراندن دوره توجیهی به عنوان مربیان بدنسازی به دیگر بازنشستگان آموزش داوطلبانه دهند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است