مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

ایران؛ ستون امنیت در خاورمیانه است و بس


کمتر کشوری را در منطقه پرآشوب خاورمیانه می توان همچون ایران آماج تهدیدات امنیتی دانست حال آنکه جمهوری اسلامی ایران اکنون به نماد امنیت و استوانه ثبات منطقه تبدیل شده است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
هر کشوری از درون و محیط پیرامونی خود با تهدیدات متنوعی مواجه است. جمهوری اسلامی ایران در جایگاه کشوری اثرگذار در سطح منطقه و نظام بین المللی هم سال ها با تهدیدات فراوان و گوناگون دست و پنجه نرم کرده است.
برخی از این تهدیدات از داخل مرزهای ملی سرچشمه می گیرد و برخی دیگر از خارج از محدوده مرزها. در برابر این تهدیدات، مسوولان کشور در حوزه های امنیتی، نظامی، انتظامی و سیاست خارجی، همواره به دنبال مقابله و خنثی سازی این تهدیدات و ایجاد فضایی آرام و باثبات برای شهروندانند.
همزمان، شاهد گسترش ابعاد و بسترهای حصول منافع ملی هستیم و این مفهوم به شکلی چندوجهی در آمده است.
2-امنیت برای هر کشوری در سطح نظام بین الملل دارای دو بعد داخلی و خارجی است که لزوما این دو حوزه از یکدیگر جدا نیستند و در بسیاری از موارد با یکدیگر پیوندهای مستقیم و عمیقی دارند. امنیت داخلی بر برقراری نظم و ثبات در محیط داخلی دلالت دارد. جمهوری اسلامی ایران از این منظر برای مقابله با تهدیدات متنوع داخلی دارای اولویت های امنیتی ویژه ای است.
3-تامین امنیت سایبری یکی دیگر از مهمترین اهداف امنیتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. امنیت شبکه های ارتباطات الکترونیکی امروزه به اندازه تامین امنیت در مرزها و حفاظت از خاک سرزمینی از اهمیت برخوردار است. حمله های سایبری همچون ماجرای هجوم «استاکس نت» به تاسیسات هسته ای برای بخش های نظامی، هسته ای، صنعتی، تحقیقاتی و حتی امنیتی کشورمان تهدیدی جدی تلقی می شوند.
4- ایران به عنوان کشوری قدرتمند، مستقل و تاثیرگذار در منطقه استراتژیک و پربحران خاورمیانه همچنان که اشاره شد از ملاحظات امنیتی متنوع و متکثری برخوردار است. راهبرد اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر دو مولفه ایجاد ثبات و آرامش مبتنی است و هر آنچه صلح، ثبات و آرامش را از کشورهای منطقه سلب کند، از دید ایران تهدیدی تلقی می شود که باید با آن مقابله کرد.
5- در راستای اهداف امنیتی ایران یکی از مسائل مهم جلوگیری از مداخله قدرت های فرامنطقه در امور داخلی کشورها است. جمهوری اسلامی ایران، همواره با حضور و دخالت قدرت ها و بازیگران فرامنطقه ای در مسایل داخلی کشورهای منطقه و مناسبات آنها با یکدیگر مخالفت کرده است. آنچه مسلم است اینکه دخالت قدرت های بزرگ در امور داخلی کشورهای منطقه همیشه این کشورها را با مشکلات و چالش های عدیده مواجه کرده است.
خاورمیانه به عنوان منطقه ای استراتژیک با ذخایر سرشار نفت و گاز، همواره هدف مطامع قدرت های بزرگ بوده است؛ قدرت هایی که برای تسهیل تامین منافع، در پی ایجاد ساختار و نظم منطقه ای به شکل مطلوب خود بوده اند. برخورداری قدرت های غربی از پایگاه های نظامی در برخی از کشورهای خاورمیانه از دید ایران تهدیدی جدی تلقی می شود که تنها در صورت اتحاد و همسویی دیدگاه های کشورهای منطقه ای قابل مقابله است.
شکل گیری و نضج گروه های تروریستی که این روزها خواب آرام را از چشم مردم بسیاری از کشورهای منطقه ربوده و خاورمیانه را در آتش خشونت و جنگ های داخلی می سوزاند، نتیجه دخالت و حمایت همین قدرت های فرامنطقه ای است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است