مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

ایران می‌تواند به کمیسیون مشترک برجام طرح شکایت کند


عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه ممنوعیت فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران نقض برجام است، گفت: ایران می‌تواند به کمیسیون مشترک برجام طرح شکایت کند.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
خانه ملت: جلیل رحیمی جهان‌آبادی در خصوص موافقت مجلس نمایندگان امریکا با ممنوعیت فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران، گفت: ممنوعیت فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران نقض برجام است، لذا بر اساس ساز وکارهای دیده شده در متن برجام برای رفع اختلافات یا نقض برجام این موضوع باید بررسی شود.
تایید ترامپ لازمه اجرای مصوبه ممنوعیت فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان توافق انجام گرفته بین ایران و ۵ + ۱ شرایط رفع اختلاف و برخورد با نقض برجام تشریح شده است، تصریح کرد: آنچه در برجام دیده شده باید دنبال شود، طرح شکایت یا گزارش به شورای امنیت یا آژانس نیز باید دنبال شود و در گام بعدی می‌توان طرح خسارت را هم مطرح کرد.
وی در ادامه یادآور شد: مصوبه مجلس نمایندگان امریکا درباره ممنوعیت فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران باید به تایید سنا برسد و در صورت نیاز به تایید رئیس‌جمهور خواهد رسید، در کشور امریکا بین قراردادهای اجرایی و پیمان‌ها تفاوت وجود دارد به نوعی که برخی پیمان‌ها و قراردادهای بین‌المللی نیازمند تایید مجلس نمایندگان و سناست و برخی تن‌ها با تصویب رئیس‌جمهور اجرایی می‌شود.
رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مصوبه مذکور مجلس نمایندگان به تایید سنا و امضای رئیس‌جمهور نیاز دارد، گفت: با توجه به اینکه نقض برجام صورت گرفته، جمهوری اسلامی تا تعهدات و حقوق نادیده گرفته شده ایران بررسی شود.
مصوبه ممنوعیت فروش هواپیما به ایران ناشی از هرج‌ومرج در سیاست‌خارجی امریکا
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در کشور امریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ نوعی هرج و مرج در سیاست خارجی این کشور رخ داد، در واقع نه تن‌ها در قبال برجام بلکه در خصوص معاهدات مربوط به محیط‌زیست و قراردادهای امریکا با برخی متحدان همین وضعیت پیش آمده است.
وی تصریح کرد: سردرگمی و بلاتکلیفی در کنگره، مجلس نمایندگان، تشکیلات و وزارت خارجه امریکا نیز ناشی از مدیریت ومخالفت‌هایی ترامپ با سیاست‌های اساسی منطقه و جهان است، لذا این مصوبه هم از دید ضعف ترامپ در اداره امور و دیدگاه‌های عجیب وی نشات می‌گیرد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: متاسفانه این تصمیمات با بدیهیات عقلی و منطقی در سیاست خارجی و بین‌الملل منطبق نیست، بنابراین سیاست خارجی امریکا را به سمت چالش و دور شدن از کشورهای اروپایی و دوستان خود پیش می‌برد.
به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه (۲۳ شهریور ماه) با متمم پیشنهادی یک قانونگذار جمهوری‌خواه برای منع فروش هواپیمای غیرنظامی به ایران موافقت کرد. /
پایان پیام
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است