مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

۱۶ رقم کلزا در استان زنجان کاشته شده است


زنجان-مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: به منظور شناسایی و انتخاب بذر مناسب برای کشت در مناطق مختلف استان، امسال ۱۶ رقم کلزا در قالب طرح PVS در استان زنجان به زیر کشت رفته است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
به گزارش  خبرنگار مهر، حسین عامری ظهر شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: در حال حاضر تمامی نهاده های مورد نیاز کشت کلزا از جمله کود و بذر در استان زنجان تامین شده و کشاورزان زنجانی تاکنون موفق به کشت ۸۲۰ هکتار کلزا در مناطق مختلف استان شده اند.
وی اظهار کرد:  کلزا محصول مدیریت پذیری بوده و عملکرد آن وابسته به مدیریت مزرعه است و نامساعد بودن شرایط جوی، امسال برخی مزارع کلزای استان زنجان عملکردهای چهار، پنج و ۶ تنی داشته اند به طوری که در یکی از مزارع شهرستان ابهر عملکرد ۶ تن و ۶۰۰ کیلوگرم در هکتار به ثبت رسید.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت:  رمز موفقیت در حصول عملکرد بالا در مزارع کلزا را رعایت اصول به‌زراعی و کشت و آبیاری به موقع است و  مزارع کلزاکارانی که امسال در استان زنجان عملکردهای بالایی داشته اند با تامین به موقع بذر مورد نیاز و کشت و آبیاری به موقع، از خسارت سرمازدگی و حمله پرندگان در امان بوده است.
عامری به اهمیت کشت و آبیاری به موقع کلزا  اشاره کردو گفت:  مهم‌ترین عامل موثر در کمیت و کیفیت محصول تولیدی  است و  کلزا در مناطق مختلف استان زنجان باید تا اواخر شهریور ماه کشت و آبیاری شده باشد ولی در شهرستان طارم تا اواخر مهر ماه فرصت کشت وجود دارد.
وی  به ارایه مشاوره و نظارت مستمر کارشناسان در تمام مراحل کاشت اشاره کرد و گفت: هر کدام از کارشناسان پهنه ها سطح مشخصی از مزارع کلزا را تحت نظارت خود داشته و با بازدیدهای مستمر مشاوره های لازم را به کشاورزان ارایه می کنند.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ابراز کرد: از امسال ارقام جدید آلمانی وارد چرخه کشت کلزا در استان زنجان می شود، اوکاپی، نپتون، گابریلا، هیدرومیل و ایکس پاور را ارقام مورد کشت کلزا در استان است.
عامری گفت: به منظور شناسایی و انتخاب بذر مناسب برای کشت در مناطق مختلف استان، امسال ۱۶ رقم کلزا در قالب طرح PVS در استان به زیر کشت رفته است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است