مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

ییلدریم: همه‌پرسی برای وحدت عراق خطرناک است


نخست‌وزیر ترکیه، همه‌پرسی اقلیم کردستان را برای وحدت عراق خطرناک دانست.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
خبرگزاری تسنیم: بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه روز جمعه با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق تلفنی گفت‌وگو کرد.
دفتر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که یلدریم در این تماس با ابراز اندوه خود از دو حمله تروریستی اخیر در دو استان المثنی و ذی‌قار، به شهادت رسیدن شماری از شهروندان بی‌گناه در پی این حملات را تسلیت گفت.
نخست‌وزیر ترکیه بر مخالفت کشورش با برگزاری همه‌پرسی تاکید کرد و این اقدام را برای ثبات عراق و وحدت آن و همچنین امنیت منطقه خطرناک دانست.
یلدریم همچنین بر حمایت ترکیه از همه اقدامات دولت عراق برای حفظ وحدت عراق و مقابله با تلاش‌هایی که ثبات آن را هدف قرار می‌دهد، تاکید کرد.
العبادی نیز در این گفتگو بر دیدگاه روشن دولت عراق برای آزادسازی همه مناطق از لوث گروه تروریستی داعش و اهمیت تقویت وحدت ملی و گفتگوی جدی برای حل همه اختلافات بر اساس قانون اساسی، تاکید کرد.
وی همچنین بر عزم دولت برای اتخاذ همه اقداماتی که از وحدت عراق و جان شهروندان حفاظت می‌کند، تاکید کرد.
العبادی همچنین از مواضع مثبت و سازنده جامعه جهانی در حمایت از وحدت و ثابت عراق قدردانی کرد.
پارلمان اقلیم کردستان عراق، شب گذشته در نشستی به برگزاری همه‌پرسی استقلال این اقلیم رای داد و برگزاری آن را در موعد مقرر خواستار شد.
«مسعود بارزانی» رئیس دولت اقلیم کردستان عراق نیز روز جمعه گفت  که همه‌پرسی نمی‌تواند به تعویق بیفتد و علیرغم در خواست‌ها در موعد مقرر برگزار می‌شود.
بارزانی در اشاره به درخواست‌های آمریکا و کشورهای غربی، تصریح کرده است، تاکنون هیچ برنامه قابل اعتنایی برای جایگزینی این همه‌پرسی ارائه نشده است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است