مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

موافقت پارلمان کردستان عراق با همه‌پرسی استقلال


پارلمان اقلیم کردستان عراق روز جمعه به رغم مخالفت تهران، آنکارا، دمشق، خصوصا بغداد و حتی قدرت‌های بزرگ، رای به برگزاری همه ‌پرسی استقلال داد، رای‌گیری که کرکوک نیز در برگزاری آن با اربیل هم‌عقیده است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
خبرگزاری ایسنا: پارلمان کردستان عراق روز جمعه بعد از دو سال تعطیلی در اولین جلسه کاری خود به برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز تعیین شده یعنی ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) رای داد.
ریاست جلسه پارلمان اقلیم کردستان عراق را جعفر ابراهیم نایب رئیس پارلمان برعهده داشت و دو فراکسیون تغییر و "جماعت اسلامی" از مخالفان همه‌پرسی نیز از غایبان این جلسه بودند و آن را تحریم کردند.
پارلمان کمیسیون انتخابات در اقلیم را مامور برگزاری همه‌پرسی در داخل مناطق و مناطق مورد مناقشه کرد.
اتخاذ موضع مشابه با اربیل توسط استان نفت‌خیز کرکوک بر پیچدگی موازنه قدرت و معادلات ژئوپلتیک و درگیری‌ها در منطقه و خصوصا عراق می‌افزاید و به واسطه طلای سیاه به بیم و نگرانی‌ها از آغاز درگیری دیگری این بار برای کنترل مناطق نفت‌خیز در این استان چند قومیتی دامن می‌زند.
عراق دومین صادرکننده بزرگ اوپک محسوب می‌شود و به گفته وزیر نفت این کشور روزانه بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کند.
به نظر برخی تحلیلگران بی‌ثباتی احتمالی پس از برگزاری همه پرسی، افزایش تنش‌ها در منطقه و پیش‌بینی ناپذیری تحولات در صورت برگزاری همه پرسی می‌تواند نگران کننده باشد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است