مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

اظهارات بارزانی در خصوص همه پرسی کاملا اشتباه است


رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه اظهارات بارزانی در خصوص همه پرسی کاملا اشتباه است، گفت: وی از حساسیت ترکیه نسبت به تمامیت ارضی عراق و ویژه بودن منطقه کرکوک آگاه است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/25 - 5 ماه پیش
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با شبکه ای.خبر تاکید کرد: ، وی از حساسیت ترکیه نسبت به تمامیت ارضی عراق و ویژه بودن منطقه کرکوک آگاه است.
وی با تاکید بر اینکه بارزانی از موضع ترکیه به خوبی آگاه است، افزود: تصمیم جدی بارزانی برای برگزاری همه پرسی چیزی بیشتر از نادانی و سیاستی غیرحرفه ای است.
رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که بارزانی میزان حساسیت ترکیه را پس از جلسه شورای امنیت ملی و هیات وزیران در ترکیه به صورت واضح و روشن خواهد دید.
اردوغان با اشاره به اینکه ترکیه 350 کیلومتر با عراق مرز مشترک دارد، ادامه داد: در یک طرف ایران و در طرف دیگر نیز سوریه قرار دارد و وضعیت سوریه نیز مشخص است، ایران و سوریه نیز هیچ کدام حاضر به تغییر مرزهای خود نیستند.
وی با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی عراق گفت: موضع ایران نیز حفظ تمامیت ارضی عراق است، اما با این وجود اگر بارزانی قصد اعلام دولت مستقل دارد، هیچکس نمی تواند به راحتی با آن موافقت کند.
رئیس جمهور ترکیه در ادامه به حضور ترکمن ها در جنوب اقلیم کردستان عراق و حضور عرب ها در موصل اشاره و تاکید کرد: نمی شود ترکمن ها و عرب ها را نادیده گرفت و با وجود این واقعیت ها هیچکس نمی تواند به راحتی با اقدامی که تهدید علیه یکپارچگی عراق است، موافقت کند.
اردوغان در پایان تصریح کرد که دولت مرکزی و پارلمان عراق نیز با همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالف هستند و ترکیه نیز تصمیم خود را پس از نشست شورای امنیت ملی آشکارا اعلام خواهد کرد.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است