مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

درخواست ضدایرانی نتانیاهو از ترامپ


گزارش رادیو اسرائیل حاکی است که نتانیاهو در دیدار با ترامپ خواستار ممنوعیت تحقیقات ایران در زمینه هسته‌ای و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته خواهد شد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/24 - 5 ماه پیش
خبرگزاری فارس: بنیامین نتانیاهو، نخست‌ؤزیر رژیم صهیونیستی قبل از سفر به آمریکا برای دیدار با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور بار دیگر گفت که توافق هسته‌ای با ایران «بد» است و لازم است اصلاح یا لغو شود.
یک مقام رژیم صهیونیستی که به شرط عدم افشای نام با روزنامه واشنگتن‌پست گفت‌وگو می‌کرد گفت که نگرانی اصلی تل‌آویو انقضای محدودیت‌های این توافق برای ایران بعد از گذشت چند سال است.
رادیو اسرائیل روز چهارشنبه گزارش داده یکی از مطالباتی که نتانیاهو در دیدارش با ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد تغییر مفادی از برجام است که در سال‌های آینده منقضی خواهند شد.  
مخالفت نتانیاهو به این بندهای برجام موضوع تازه‌ای نیست، اما تحلیلگران می‌گویند او اکنون فرصت را برای تغییر این توافق هسته‌ای مهیا می‌بیند. برنامه هسته‌ای کره شمالی موجب ایجاد موج تازه‌ای از نگرانی در مجامع بین‌المللی شده و ترامپ بارها تهدید کرده که توافق هسته‌ای با ایران را لغو خواهد کرد.
نتانیاهو قبل از این روز سه‌شنبه در آرژانتین در واکنش به گزارشی از رویترز که مدعی شده بود اسرائیل و عربستان خواستار ماندن آمریکا در برجام هستند گفته بود:‌«موضع ما صریح است. برجام توافق بدی است، آن را اصلاح یا لغو کنید.»
محدودیت نگه‌داری 5060 سانتریفیوژ که ایران به موجب مفاد برجام موظف به آن است، 10 سال بعد از اجرایی شدن این توافق هسته‌ای از بین خواهند رفت. رژیم صهیونیستی خواستار آن است که این چارچوب زمانی تمدید و یا دائمی شود.
دیگر محدودیت‌های برجامی از جمله سقف 300 کیلوگرم ذخائر اورانیوم که ایران به موجب توافق هسته‌ای موظف به نگه‌داری آن است نیز 15 سال دوام خواهند داشت.
گزارش رادیو اسرائیل همچنین حاکی است که نتانیاهو در دیدار با ترامپ خواستار ممنوعیت تحقیقات ایران در زمینه هسته‌ای و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته خواهد شد.
نتانیاهو علاو بر این خواستار توقف توسعه موشک‌های بالستیک دوربرد ایران خواهد شد. وی همچنین خواستار اضافه شدن بندی برای محدود شدن حمایت ایران از گروه‌هایی مانند حماس و حزب‌الله خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه و دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرده است. علی‌رغم این، یاکوف نیکل، مدیر سابق شورای امنیت داخلی اسرائیل در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت که این مطالبات موارد جدیدی نیستند.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است