مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

جانسون: ایران باید منافع برجام را لمس کند


وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که بررسی برجام در دولت ترامپ هنوز نهایی نشده ولی واشنگتن انتظار داشته که با امضای برجام، اقدامات ثبات زدایانه ایران متوقف شود که چنین نشد.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/24 - 4 ماه پیش
خبرگزاری فارس: «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا و «بوریس جانسون» همتای انگلیسی‌اش امروز در یک کنفرانس خبری در لندن، در خصوص برجام صحبت کردند.
تیلرسون که دولت متبوعه‌اش بناست امروز نظر خود را در خصوص تمدید ۱۲۰ روزه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران اعلام کند، ابتدا همان اتهامات تکراری را علیه ایران بر زبان آورد و سپس از مبهم بودن سرنوشت برجام برای آمریکایی‌ها سخن گفت.
وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، بر اساس دستور وی، کماکان در حال بررسی برجام هستند.
تیرلسون در این خصوص گفت: «بر اساس دستور رئیس‌جمهور ترامپ، در حال تنظیم سیاست دولت در قبال برجام هستیم و این کار در جلسات متعدد داخلی و نشست‌هایی که با شورای امنیت ملی آمریکا داشته‌ایم، در دست اقدام است. این کار هنوز تمام نشده است.»
ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی قول داده بود که پس از ورود به کاخ سفید، برجام را پاره کند ولی پس از پیروزی در انتخابات، دستور داد متن برجام توسط مقامات دولتش بازخوانی شود تا موضع جدید آمریکا در قبال این معاهده بین‌المللی، مشخص شود.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «رئیس‌جمهور ترامپ به افراد دخیل در تنظیم سیاست جدید آمریکا در قبال برجام به صراحت گفته که باید کلیت تهدید ایران در نظر گرفته شود و نه فقط بعد توان هسته‌ای آنها.»
وزیر خارجه آمریکا سپس به کارکردهای توافق برجام از نظر آمریکایی‌ها پرداخت؛ توافقی که بنا بود فقط هسته‌ای باشد.
رکس تیلرسون گفت: «همانطور که در مقدمه برجام آمده، یکی از انتظارات از برجام این بود که به صلح و ثبات منطقه و بین‌الملل کمک کند، اما معتقدیم که اقدامات ایران در تناقض با این انتظار است.»
حمایت از بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، حمایت از اقدامات خرابکارانه در منطقه، حمایت از حملات سایبری، توسعه موشک‌های بالستیک، اتهامات ایران برای برآورده نکردن انتظارات از برجام بود.
در ادامه بوریس جانسون هم در خصوص برجام سخن گفت.
وی ابتدا در خصوص اهمیت انعقاد توافقاتی مانند برجام سخن گفت: «بحران کره شمالی، اهمیت سازوکارهایی مانند برجام را نشان داد.»
وی سپس در پاسخ به سوالی در خصوص امکان تمدید محدودیت‌های برجامی ایران با تمدید زمان اجرای بند مشهور به «غروب آفتاب» گفت: «یادم نیست که چه کسی این را مطرح کرد ولی می‌بینیم که با نزدیک‌تر شدن به موعد (اتمام زمان محدودیت‌های برجامی ایران)، مباحث فشرده‌تر می‌شود و به همین خاطر است که کارا و زنده نگاه داشتن برجام، خیلی مهم است.»
جانسون هم مانند تیلرسون اعتقاد داشت که رفتار منطقه‌ای ایران پس از امضای برجام، میبایست عوض می‌شده و گفت: «یک بعد برجام این است که ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند باشد و ضمنا از ماجراجویی و توسعه‌طلبی در مناطق مختلف مانند یمن و سوریه دست بردارد.»
وی ادامه داد: «بعد دیگر این است که ما معتقدیم که ایران با جمعیت 80 میلیونی که اغلب آن‌ها جوان و بالقوه لیبرال هستند، می‌تواند مسیر دیگری انتخاب کند؛ بنابراین آن‌ها باید ببینند که دارند از برجام منتفع می‌شوند. این نکته‌ای است که به وزیر تیلرسون هم گفته‌ایم.»
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است