مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

پرطرفدارترین مکانهای دیدنی ایران برای تابستان


مکانهای دیدنی ایران برای تابستان , در این مطلب مسیری را در شمال‌غربی ایران پیشنهاد می‌كنیم

ایران
منتشر شده در تاریخ 1396/06/23 - 5 ماه پیش
مکانهای دیدنی ایران برای تابستان , گرمای تابستان كم‌ جان شده و گرم‌ترین فصل سال به انتهای خود نزدیك می‌شود. چند روزی هم بیشتر تا آغاز فصل تازه مدارس و مهر دوست ‌داشتنی نمانده است.
تمام اینها فرصت را برای شروع موج دوم سفرهای تابستانه مهیا كرده است.
تا مدارس باز نشده است، فكر برنامه‌ریزی برای سفر تابستانی باشید كه احتمالا تا تعطیلات نوروز فرصت تكرار آن را نخواهید داشت.
در این وقت سال، به‌دلیل دمای معتدل در بیشتر نقاط ایران،
تقریبا به هر مقصدی می‌توانید سفر كنید اما پیشنهاد ما منطقه‌ای نسبتا خنك‌تر است.
در این مطلب مسیری را در شمال‌غربی ایران پیشنهاد می‌كنیم؛
مسیری كه اگرچه بهانه گردش در آن دیدار با بخشی از آثار تاریخی و ثبت‌ شده ایران در فهرست یونسكو است‌ اما به جز آن، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دیگری را هم می‌توانید ببینید و از هوای معتدل و زیبایی‌های این مسیر لذت ببرید.
سلطانیه، مجموعه تخت‌سلیمان، بیستون، كلیساهای ثبت‌ شده ایران،
بازار تبریز و مجموعه شیخ‌صفی شش اثری هستند كه شما را به این مسیر طولانی و دور و دراز می‌كشانند.
مسیری كه می‌تواند با یك برنامه‌ریزی دقیق و جزئی، سفری تقریبا یك هفته‌ای را برای شما رقم بزند.
302 كیلومتر
3 ساعت و 26 دقیقه
اگر از تهران یا كرج راه افتاده‌اید، برای رسیدن به سلطانیه باید وارد آزادراه قزوین ـ زنجان شوید.
از تهران با ماشین خودتان این مسیر را تقریبا چهار ساعته طی خواهید كرد.
در آزادراه قزوین- زنجان 35 كیلومتر مانده به زنجان تابلوی بزرگ «گنبد سلطانیه» را خواهید دید‌ اما این بنای ماندگار در سمت دیگر جاده قرار دارد و باید از یك زیرگذر، خود را به آنجا برسانید. كمی بعد از تابلو، خروجی سمت راست جاده كوتاه‌ترین راه برای رسیدن به سلطانیه را نشان می‌دهد.
اگر از جاده قدیم ابهر ـ زنجان آمده‌اید، از قزوین، ابهر و خرمدره كه بگذرید،
از سر سه‌راهی سلطانیه به سمت این اثر جهانی ایران برانید.
مکانهای دیدنی ایران برای تابستان
گنبد سلطانیه، پنجمین اثر ایرانی است كه در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید؛ 12سال قبل. نخستین بنایی كه در بازدید از مجموعه می‌بینید، خود سلطانیه است. همین غول آجری 48/5 متری است كه مجموعه آرامگاهی «الجایتو» یا همان «سلطان محمد خدابنده» هشتمین ایلخان مغول است. گفته ‌می‌شود قرار بوده بعد از اتمام ساخت گنبد الجایتو پیكر مطهر امام علی(ع) به اینجا منتقل شود‌ اما این طرح با مخالفت علمای عهد الجایتو روبه‌رو شد. بنای آرامگاه، یك عمارت هشت ضلعی است كه گنبدی اناری شكل به قطر 25/5متر بالای آن قرار دارد. گنبد فیروزه‌ای را هشت مناره كه در زمان ساخت، حدود 18متر بلندا داشته‌اند، دوره كرده‌اند.
یك اثر تاریخی تماشایی در نزدیكی سلطانیه، معبد «داش كسن» یا «سنگ بُران» است؛ با نقش دو اژدهای افسانه‌ای در نزدیكی آن. این معبد با شهر سلطانیه حدود 10 كیلومتر فاصله دارد. وارد جاده سلطانیه به قیدار شوید تا پس از حدود پنج كیلومتر رانندگی، در یك سه راهی به سمت چپ بپیچید تا به روستای «ویر» برسید. بعضی قدمت این مجموعه را مربوط به دوره ساسانی و برخی هم مربوط به دوره ایلخانی می‌دانند.
یك اثر طبیعی تماشایی در محدوده سلطانیه، غار تماشایی كتل‌خور یا «كتله‌خور» است. برای رسیدن به آنجا باید وارد جاده سلطانیه به قیدار شوید تا اول به «زرین رود» و بعد به روستای گرماب برسید. از گرماب هم مطابق با تابلوهای غار رانندگی كنید. گفته می‌شود قدمت این غار به 30 میلیون سال قبل برمی‌گردد. یكی از بلندترین غارهای ایران كه 16 هزارمتر دالان و راهروی ثبت شده دارد. برای گشت و‌گذار در این غار باید بلیت بخرید و البته هیچ خوردنی هم با خود وارد غار نكنید.
226 كیلومتر
3 ساعت و 16 دقیقه
می‌توانید پس از گشت و ‌گذار در سلطانیه، مستقیم به تكاب بروید‌ اما می‌توانید در میانه راه یكی از جاذبه‌های طبیعی ایران؛ یعنی «قلعه بهستان» یا «دودكش جن» را تماشا كنید.
اگر خواستید از سلطانیه مستقیم به قلعه بهستان بروید كه در شهرستان ماه‌نشان قرار دارد، توصیه ما این است كه به جاده اصلی یا همان آزادراه قزوین ـ زنجان بروید؛ چون مسیر رسیدن كوتاه‌تر است. ماه‌نشان تقریبا در فاصله 111 كیلومتری غرب زنجان است، اما از سلطانیه حدود 150 كیلومتر (از جاده اصلی) تا این شهر فاصله دارید. دوباره به آزادراه برگردید. بعد از حدود 80 كیلومتر رانندگی، در سمت چپ جاده باید در حوالی روستای حسن‌آباد وارد خروجی ماه‌نشان شوید.
یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های ماه‌نشان همین پدیده طبیعی است كه میان مردم محلی به «دودكش جن» معروف است. بعد از آنكه به فرعی ماه‌نشان وارد شدید، باید حدود 60 كیلومتر رانندگی كنید تا به روستای «ایلی‌بلاغ» برسید كه قلعه بهستان یا بغستان در مجاورت آن قرار دارد؛ قلعه‌ای كه گفته می‌شود، قدمت آن به دوره مادها برمی‌گردد. اگر هم بخواهید شب را در همین منطقه بمانید یا باید خودتان كمپ بزنید یا در مسجد همین روستا بمانید. از این روستا تا خود ماه‌نشان حدود 10 كیلومتر فاصله دارید. از ماه‌نشان تا تخت‌سلیمان كمتر از 70 كیلومتر راه دارید و باید از یكی از دو مسیر «بهستان ـ دندی» یا «ماه‌نشان ـ كپَز» بروید.
مجموعه تخت سلیمان چهارمین اثر جهانی ایران است كه در سال 1382در فهرست یونسكو ثبت شد. این مجموعه در شهر تكاب نیست، حدود 42 كیلومتر با شهر فاصله دارد و در نزدیكی روستای تازه‌كند نصرت‌آباد قرار دارد. می‌توانید با كمك مردم محلی، از مسیر ماه‌نشان به سمت روستا بپیچید یا راه‌تان را تا تكاب دور كنید و دوباره به سمت شمال برگردید. این مجموعه اگرچه آثاری از دوران هخامنشی و ماد هم دارد‌ اما شهرتش را مدیون بناهای دوران ساسانی یعنی آتشكده‌ آذرگشنسب و معبد آناهیتا‌ست. روبه‌روی آتشكده هم یك دریاچه با آب زلال و عمق تقریبا 112متری می‌بینید. بعد از تخت‌سلیمان كوه زندان سلیمان قرار دارد؛ كوهی مخروطی‌شكل و میان تهی. اهالی محل این كوه را به نام زندان دیو هم می‌شناسند.
بالا رفتن از این كوه مشكل نیست، اما تماشای فضای خالی درون آن از بیرون، كار خطرناكی است. در اطراف كوه «زندان دیو» چشمه‌های آبگرم گوگردی وجود دارد كه استخرهایی در نزدیكی آن ساخته شده است. در تكاب حتما سراغی هم از چمن شناور بگیرید؛ دریاچه مقدسی در كنار آتشكده كه دائم در حال جوشیدن است. زندان دیو از دیگر آثار تاریخی اینجاست. از ما می‌شنوید، بعد از گشت و‌گذار تاریخی، با راهنمایی محلی‌ها، راهی «چملی» یك منطقه سرسبز كنار روستا بشوید. اینجا آبگیر بسیار عمیقی دارد كه چمن روی آن با جریان آب حركت می‌كند و گاهی گله‌های گوسفند هم برای چرا روی آن می‌روند.
320 كیلومتر
4 ساعت و 45 دقیقه
این بخش از مسیر می‌تواند، به‌نوعی مسیر فرعی یا گزینه جایگزین شما در این سفر باشد؛
چون در جهت مخالف مسیر اصلی سفر ما قرار دارد.
درواقع هم می‌توانید از تكاب مستقیم به سمت شمال و دیدن قره‌كلیسا بروید یا حدود 320 كیلومتر به سمت جنوب برانید و یك اثر جهانی دیگر یعنی بیستون را ببینید. می‌توانید از بیستون به سمت قره‌كلیسا راهی شوید یا سفرتان را در كرمانشاه به انتها برسانید. از تكاب برای رسیدن به بیستون می‌توانید یا مسیر دیواندره را انتخاب كنید یا مسیر بیجار را. پیشنهاد ما مسیر بیجار است؛ چون شما را زودتر به مقصد می‌رساند. از تكاب به بیجار بروید و از آنجا پس از پشت ‌سر گذاشتن قروه و سنقر به بیستون برسید؛ این یعنی حدود چهار ساعت و نیم رانندگی.
بیستون در تیر ‌ماه سال 1385 به‌عنوان هشتمین اثر جهانی ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شد. در اینجا مجموعه تاریخی ـ باستانی همراه با 23 اثر تاریخی همجوارش پذیرای شما خواهد بود. با ورود به مجموعه بیستون، لوح «روزتای آسیا» (كتیبه داریوش بزرگ) چشم را معطوف به‌خود می‌كند. این لوح یا سنگ‌نوشته بردامنه كوه بیستون قرار دارد كه گفته می‌شود یكی از مهم‌ترین اسناد تاریخی دوره هخامنشیان است كه شرح پیروزی داریوش بزرگ بر گئومات مغ و به بند كشیدن شورشیان را نشان می‌دهد.
576 كیلومتر
8 ساعت و 51 دقیقه
از تكاب تا چالدران؛ یعنی اثر جهانی بعدی ایران حدود 530 كیلومتر راه دارید.
بنابراین به‌جای اینكه مستقیم تا مقصد پای‌تان را روی گاز بگذارید،
توصیه ما این است كه جاذبه‌های مسیر را بگردید و خوشان خوشان به مقصد برسید.
شهرهایی را كه تا چالدران طی خواهید كرد، اینها هستند: شاهین‌دژ، میاندوآب، نقده، ارومیه، سلماس، خوی، قره‌ضیاع‌الدین و چالدران.
میاندوآب شهری است كه در میانه دو رودخانه «زرینه‌رود» و «سیمینه‌رود» قرار دارد و به‌ همین‌خاطر این نام را به‌خود گرفته است. پس از تكاب می‌توانید از كنار این شهر رد شوید و آثار تاریخی آن را ببینید. از تكاب تا میاندوآب حدود 140 كیلومتر راه دارید. پل مشهور «میرزا رسول» را در بیرون شهر میاندوآب خواهید دید كه در دوره قاجار روی سیمینه‌رود ساخته شده بود. هرچند رودخانه‌های میاندوآب هم دیگر به پرآبی سال‌های گذشته نیستند‌ اما هنوز هم چشم‌انداز زیبایی را خلق كرده‌اند.
غار سهولان هم یكی از دیدنی‌های مسیر ماست؛
یك غار آبی زیبا كه می‌توانید در آنجا قایق‌سواری و پیاده‌روی كنید.
از میاندوآب تا برای رسیدن به این غار باید حدود 50 كیلومتر رانندگی كنید؛
یعنی وارد جاده ارومیه شوید. در بلوار «شمس‌برهانی» مهاباد به سمت جنوب رفته تا به سه‌راه «عیسی كندی» برسید. در سه‌راهی باید به سمت راست بپیچید تا به غار برسید. بعد از تهیه بلیت بهتر است لباس‌های گرم‌تان را بپوشید، زیرا دمای داخل غار تقریبا سرد است. در نزدیك پاركینگ، فضایی برای برپا كردن چادر وجود دارد و سرویس بهداشتی و چند فروشگاه هم در دسترس است.
برای دیدن تپه حسنلو؛ تپه‌ای تاریخی كه قرن‌های بسیاری، میزبان جام ارزشمند معروف به «حسلنو» بوده، باید از مهاباد به جاده اصلی برگردید و باز هم وارد مسیر ارومیه شوید. در سه‌راه «محمدیار» مسیر فرعی سمت چپ را انتخاب كنید و حدود 10كیلومتر رانندگی كنید تا به حسنلو برسید كه از 14 تپه باستانی تشكیل شده ‌است.
از این تپه‌ها، آثار باستانی فراوانی به‌دست آمده كه مهم‌ترین آنها جام زرین حسنلو است. اگر هم می‌خواهید خود جام سه هزار و 200 ساله حسنلو را ببینید كه در همین محوطه باستانی در آغوش یك اسكلت كشف شد، باید تا موزه ملی در تهران بروید.
برای گشت و‌گذار در مقصد گردشگری بعدی، یعنی ارومیه دوباره به جاده اصلی برگردید.
از فرعی روستای محمدیار تا ارومیه حدود 95 كیلومتر راه دارید.
ارومیه مخصوصا در این فصل بسیار خنك است و یكی از شهرهای زیبا و تماشایی شمال‌غربی ایران محسوب می‌شود. برای شروع می‌توانید به تماشای بنای تاریخی سه‌گنبد، در محله «بازارباش» در خیابان استاد برزگر بروید. در محوطه بنای سه‌گنبد، تماشای موزه سنگ ارومیه را هم از دست ندهید، مخصوصا عكاسی در ورودی گنبد با آجرهای تراش‌خورده.
كلیسای حضرت مریم در خیابان خیام، كوچه كلیسا قرار دارد.
این كلیسا از قدیمی‌ترین كلیساهای ارومیه است.
برای تماشای این كلیسا باید از مسئولان آن اجازه بگیرید.
البته این شهر كلیساهای دیگری هم دارد؛ چون زمانی جمعیت آشوری فراوانی در این شهر زندگی می‌كرده‌اند.
از خود شهر ارومیه، برای رسیدن به دریاچه باید به خیابان ولی‌عصر(عج) بروید و بعد به جاده دریا برسید.
با اینكه روزبه‌روز این دریاچه شفابخش كوچك‌تر می‌شود،
اما می‌توان تا ساحل نمكی رفت و قدمی زد و در میان گل ‌و لای شفا بخش آن چند ساعتی وقت گذراند.
یكی از نقاط تفریحی ارومیه مجتمع گردشگری باری است. غیر از هتل و انواع غذاخوری در این مجتمع می‌توانید از امكاناتی مانند: پیست سواركاری، درشكه سواری و دوچرخه، محل بازی كودكان، باغ وحش و استخرهای آب شور و آب شیرین استفاده كنید. ضمن آنكه این مجتمع در فاصله نزدیكی از دریاچه قرار دارد. برای رسیدن به این مجتمع باید تا كیلومتر 55جاده ارومیه- سلماس بروید و سه كیلومتر بعد از «قوشچی» به مجتمع می‌رسید.
بعد از گشت و‌گذار در ارومیه، مقصد بعدی سلماس است.
از ارومیه تا سلماس حدود 100 كیلومتر راه دارید. بیشتر آثار باستانی سلماس در زلزله سال 1309تخریب شد.
با این حال در سلماس و اطراف آن امامزاده و كلیسا می‌توانید تماشا كنید.
مهم‌ترین دیدنی سلماس كتیبه یا سنگ نگاره «خان‌تختی» است؛
در روستایی به‌همین نام در راه ارومیه.
از سلماس كه حدود 20 كیلومتر در جاده ارومیه برانید به محوطه مقابل پله‌های منتهی به كتیبه می‌رسید. این كتیبه در دوره ساسانیان روی كوه‌های «پیرچاوش» كنده شده و شاپور اول را سوار بر اسب نشان دهد، درحالی‌كه والرین رومی در مقابل او زانو زده.
پس از سلماس به خوی خواهید رفت كه حدود 50 كیلومتر از این شهر فاصله دارد.
دیدن خوی را با مقبره شمس آغاز كنید؛
محوطه‌ای كه بعد از مراسم هشتصدمین سالگرد مولانا بازسازی شده ‌است.
در این محوطه چندین مقبره قرار گرفته كه آرامگاه شمس تبریزی با شیشه حفاظت شده در میانه آنها جای دارد. عمارت شهرداری با گچبری‌های رنگارنگ، بازار تاریخی و دروازه سنگی بازار با نقش دو مار، مقبره پوریای ولی و كلیسای سورپ سركیس در محله امامزاده ‌از دیگر دیدنی‌های خوی هستند.
9 سال قبل، پنج كلیسای ایران در دو استان آذربایجان شرقی و غربی به ثبت رسیدند كه ازجمله قدیمی‌ترین كلیساهای جهان محسوب می‌شوند. قره‌كلیسا، كلیسای سنت استپانوس، كلیسای مریم‌مقدس دره‌شام، كلیسای چوپان و كلیسای زور زور، این پنج كلیسا را تشكیل می‌دهند.
نخستین كلیسای این مجموعه، همین قره‌كلیساست كه به «سنت تاتاوس» و «سنت تادئوس» هم شناخته می‌شود و برای دیدن آن باید تا روستای «قره‌كلیسا» از توابع «سیه‌چشمه» چالدران در آذربایجان غربی بروید. در اینجا بنایی را می‌بینید كه تاریخ ساخت آن به قرن‌های نخستین مسیحی برمی‌گردد.
از خوی باید به سمت قره‌ضیاءالدین برانید و از آنجا وارد مسیر قره‌كلیسا شوید .
مسیری كه از قره‌ضیاءالدین طی خواهید كرد حدود 55 كیلومتر است.
از دور می‌توانید كلیسای سیاه و سفید را روی تپه ماهورهای منطقه ببینید.
غیراز بنای خود این كلیسای تاریخی، حجره‌های طلاب دینی، مقبره «سان‌دوخت»، گورستان و دشت چالدران از دیگر دیدنی‌های این محوطه است. كلیسای بعدی «زور زور» یا «سور سور» است، حدود 20 كیلومتری شمال چالدران یا سیه چشمه در نزدیكی روستای «بارون»؛ یعنی می‌توانید بعد از قره كلیسا به تماشای آن بروید.
جالب است بدانید كه این كلیسا به‌دلیل آبگیری سد بارون،
تخریب شد و حدود 600 متر دورتر از محل اصلی و مشرف به سد، عینا بازسازی شد.
مکانهای دیدنی ایران برای تابستان
حالا كه تا اینجا آمده‌اید، حتما سری به دشت چالدران و مقبره شهدای چالدران بزنید.
اگرچه آرامگاه شهدای جنگ چالدران در محوطه شیخ صفی اردبیلیقرار دارد‌ اما بعضی از شهدای این جنگ در همین دشت چالدران به خاك سپرده شدند، ازجمله سیدصدرالدین وزیر شاه‌اسماعیل صفوی. از قره‌كلیسا حدود 25 كیلومتر برانید تا به شهر سیه‌چشمه برسید. از مردم محلی می‌توانید مسیر فرعی رسیدن به این آرامگاهدنج و پر دار و درخت را همراه با مجسمه این وزیر خوش‌نام پیدا كنید.
156 كیلومتر
2 ساعت و 12 دقیقه
برای دیدن كلیسای بعدی باید به شهر جلفا در آذربایجان غربی بروید.
برای این كار دوباره باید به قره ضیاءالدین برگردید و بعد از گذشتن از شهرهایی مثل ایواوغلی و هادی‌شهر به جلفا برسید، یعنی حدود 100كیلومتر رانندگی.
برای تماشای مهم‌ترین جاذبه شهرستان جلفا و یكی از زیباترین كلیساهای ایران باید در حاشیه رود زیبای ارس رانندگی كنید. در ورودی شهر و پس از ورود به جاده سمت چپ با تابلوهای ویژه مناطق گردشگری مشخص شده‌است. باید وارد جاده روستای «دره شام» شوید كه در 16كیلومتری غرب جلفا قرار دارد تا به كلیسای «سنت استپانوس» با سنگ‌های زرد و نارنجی آن برسید. این كلیسا از نظر اهمیت بعد از قره كلیسا جای می‌گیرد. در این مسیر اصلا نگران گم‌كردن راه نباشید؛ چون تمام مسیر با تابلو مشخص شده. بعد از رسیدن به مسیر منتهی به محوطه تاریخی و پاركینگ كلیسا، گنبد زرد و اُخرایی «سنت‌استپانوس» را خواهید دید.
همشهری
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است