مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

دیوان عالی آمریکا حکم ضدمهاجرتی ترامپ را قانونی دانست


دیوان عالی آمریکا، اجرای فرمان رئیس جمهور این کشور در ارتباط با ممنوعیت پذیرش پناهجو در مدت 120 روز را قانونی دانست.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/22 - 5 ماه پیش
باشگاه خبرنگاران: دیوان عالی آمریکا پس از بررسی پرونده فرمان اجرایی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور این کشور، حکم دادگاه تجدید نظر را رد و اعلام کرد: فرمان رئیس جمهور مبنی بر ممنوعیت 90 روزه برای ورود اتباع شش کشور اسلامی و ممنوعیت 120 روزه برای پذیرش پناهجویان از سراسر جهان قانونی  و لازم الاجرا بوده و مدت زمان اجرای این فرمان نامحدود است.
حکم اعلام شده از سوی دیوان عالی آمریکا، نظر نهایی دادگاه درباره سیاست ضدمهاجرتی ترامپ که در ماه ژانویه اعلام شد، نیست و معترضان به این حکم می توانند در جلسه بعدی دادگاه که 10 اکتبر برگزار می شود، دلایل مخالفت خود را اعلام کنند.
فرمان 90 روزه درباره ممنوعیت ورود اتباع شش کشور اسلامی به آمریکا در اواخر سپتامبر و ممنوعیت 120 روزه پذیرش پناهجویان نیز یک ماه پس از آن منقضی می شود. هنوز مشخص نیست در پایان مهلت آن، این فرمان ها تمدید می شوند، درباره دیگر کشورها نیز به اجرا درمی آیند و یا دستور به دائم بودن آنها داده می شود.
پیش از این، چند دادگاه فدرال در برخی ایالت های آمریکا این فرمان ترامپ را به دلیل مغایرت با قانون اساسی و قانون فدرال مهاجرت، به حالت تعلیق درآورده بودند.
یک دادگاه تجدیدنظر در ماه ژوئن اعلام کرد آنهایی که سند رسمی از آژانس های اسکان مجدد و یا مدرکی دال بر پذیرش در برنامه پناهندگان در اختیار دارند، می‌توانند حداکثر تا پایان اکتبر وارد آمریکا شوند. به این ترتیب 24 هزار نفر واجد شرایط ورود به آمریکا بودند که حالا مجوز پذیرش این پناهجویان نیز لغو شده است.
از سوی دیگر، به موجب حکم دیوان عالی آمریکا، نسبت‌های خویشاوندی مهاجران و اقوام آنها که در آمریکا دارای تابعیت رسمی هستند، نمی تواند دلیلی برای پذیرش این افراد باشد.
به موجب حکم دیوان عالی آمریکا، همچنان از ورود اتباع ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به این کشور جلوگیری می شود.
در حکم دیوان عالی آمریکا اشاره ای به پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که نوه های آنان دارای تابعیت آمریکایی هستند، نشده است و به نظر می رسد مجوز آنها برای سفر به آمریکا همچنان به قوت خود باقی است.
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است