مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

مادران با مشکلات پلاکت باید سزارین شوند


مجله اینترنتی راه ما: عفونت، شایع ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/22 - 4 ماه پیش
دکتر 'محمدعلی احسانی'  در افتتاحیه دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران اظهارداشت: موضوعاتی همچون کم خونی نوزادان، همولیز در نوزادان، تزریق خون، ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت) در نوزادان، انکولوژی (سرطان های) نوزادان و سندرم نارسایی مغز استخوان از جمله عناوینی است که در کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.
وی در ارتباط با کاهش پلاکت در دوران نوزادی اظهار داشت: عفونت ها شایع ترین علت کاهش پلاکت در دوران نوزادی است که این مسئله در کنگره نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت و ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه خون و سرطان را نیز در کنگره خواهیم داشت.
دبیر اجرایی کنگره هماتولوژی نوزادان افزود: از دیگر علل بروز مشکل کاهش پلاکت، به دنیا آمدن کودکانی با اختلالات ژنتیک و عفونت های داخل رحمی بوده که ممکن است سبب کاهش پلاکت در این کودکان شود، همچنین مادرانی که بیمارهایی همچون لوپوس اریتماتو سیستمیک دارند، اگر پادتن ضد پلاکتی در بدن آنها وجود داشته باشد ممکن است نوزادانی با کاهش پلاکت به دنیا آورند.
این فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان با تاکید بر این که مادران بارداری که بیماری های ضد پلاکتی دارند، حتما باید به صورت سزارین زایمان کنند، گفت: زایمان سزارین در این مادران سبب شده تا تروماهای زایمانی به جنین نداشته باشند.
احسانی خاطرنشان کرد: برای این مشکل درمان های متفاوتی وجود دارد که باید مطابق با نظر پزشک معالج باشد، به طور مثال با درمان عفونت ها می توان نوزاد بهبودی کامل پیدا کند و تنها درصد کمی (1 در هزار) ممکن بوده به علت بیماری های ارثی (ژنتیک) باشد (مانند کم خونی فانکونی) که فرد را تا آخر عمر درگیر این بیماری کرده و بیماری صعب العلاج است.
وی در پایان تصریح کرد: طبق آمار جهانی حدود 30 درصد نوزادانی که در بخش های ویژه نوزادان بستری هستند ممکن است دچار بیماری های کمبود پلاکت باشند.
دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران\'هماتولوژی نوزادان\' امروز 22 تا 24 شهریور در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب تهران در حال برگزاری است...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است