مجله راه ما یک ربات هوشمند جمع آوری خبر از سایت های پر بیننده ایرانی است

دستور دادستانی اسپانیا به پلیس درباره همه‌پرسی کاتالونیا


مجله اینترنتی راه ما: پس از آن که دیوان عالی اسپانیا علیه همه‌پرسی استقلال کاتالونیا رأی داد، دادستانی، ماموران پلیس این منطقه را موظف کرده صندوق‌های رأی، برگه آرا و تمامی مواد تبلیغاتی مربوط به این همه‌پرسی را ضبط کنند.

منتشر شده در تاریخ 1396/06/22 - 5 ماه پیش
مجله اینترنتی راه ما سیاسی: این در حالی است که جدایی‌طلبان در کاتالونیا با وجود مخالفت شدید دولت اسپانیا و رأی دیوان عالی که بالاترین مرجع قضایی این کشور محسوب می‌شود، گفته‌اند همه‌پرسی را برگزار خواهند کرد.
دیوان عالی اسپانیا که درباره موارد نقض و تقسیر قانون Law اساسی تصمیم‌گیری می‌کند، با ملغی کردن مصوبه پارلمان کاتالونیا، تصویب همه‌پرسی اول اکتبر در این منطقه شمال شرقی اسپانیا را غیرقانونی خواند و ضمن هم صدا شدن با دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر، به پلیس Police دستور داد تبلیغات مربوط به این همه‌پرسی و همین طور صندوق و برگه‌های رای را جمع‌آوری کند.
منطقه کاتالونیا که وضع اقتصادی بهتری نسبت که کل کشور اسپانیا دارد، هم اکنون به صورت خودمختار اداره می‌شود ولی مقام‌های محلی می‌گویند اکثریت مردم خواهان جدایی کامل آن از اسپانیا هستند.
دستور قضایی به پلیس منطقه کاتالان برای متوقف کردن مقدمات این همه‌پرسی می‌تواند بر اختلاف میان دولت محلی و دولت مرکزی اسپانیا بیفزاید؛ چرا که پلیس این منطقه اگر چه موظف به پیروی از دستور دادگاه قانون اساسی است اما در حقیقت باید برای اجرای آن در برابر دولت محلی بایستد که به نوعی خود زیرمجموعه آن است.
کاتالونیا که مرکز آن بارسلون است با مساحتی تقریبا برابر با کشور بلژیک و جمعیتی ۸ میلیونی از نظر مالی و بانکی و امور بندری پررونق‌ترین منطقه اسپانیا به شمار می‌رود.
پارلمان کاتالونیا روز چهارشنبه هفته گذشته در تصمیمی جنجالی قوانینی را به تصویب رساند که عملا نزاع پرسابقه میان این منطقه با دولت مرکزی اسپانیا را به اوج خود رساند و به دولت کاتالونیا اجازه داد برای برگزاری همه‌پرسی استقلال Esteghlal اقدام کند.
اکنون کارلوس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا که مصرانه برای برگزاری این همه‌پرسی می‌کوشد، با خطر اعلام جرم Crime از سوی دولت مرکزی اسپانیا روبروست. سخنگوی دولت اسپانیا پوجدمون را متهم به سوء استفاده از اختیارات قانونی‌اش کرده و می‌گوید، رهبر دولت کاتالونیا قانونا حق تصمیم‌گیری درباره انتخابات را دارد اما تصمیم‌گیری درباره برگزاری همه‌پرسی فراتر از قدرتی است که قانون به او اعطا کرده است.
اینیگو مندز دیویاگو، سخنگوی دولت اسپانیا گفت: اگر پوجدمون می‌خواهد نظر مردم کاتالونیا را بداند، راهش ساده است؛ انتخابات برگزار کند.
نظرسنجی‌ها در کاتالوینا هنوز جدایی‌خواهان را در اقلیت نشان می‌دهد اما اکثریت ساکنان این منطقه با رأی‌گیری در این باره موافقند...
با دوستان به اشتراک گذارید
نشر با ذکر منبع بلامانع است